Skocz do zawartości

Czystość matrycy przy modyfikacji aparatu


Paniki

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem w moim Canonie 5D2 wymieniany filtr na baader BCF2

 

Bardzo skracając to co przez ten czas robiłem, zauważyłem, że na zdjęciach przy mocniej domkniętej przysłonie mam pełno paprochów i czyszczenie z zewnątrz nic nie daje. Postanowiłem to rozebrać i spróbować lepiej wyczyścić w domowych warunkach. Okazało się że trafiłem w sedno, tam jest problem, ale niestety wyszło troszkę gorzej niż było.

 

Ktoś ma doświadczenie z kurzem przy tych modyfikacjach? Jak wyglądają wasze matryce pod tym względem? Zdjęcie robione na F22

 

Jak można to wyczyścić, minimalizując ponowne zabrudzenie, gdzie pytać lub czy ktoś mógłby się tego podjąć?

 

 

IMG_1504.jpg

IMG_0247.jpg

Edytowane przez Paniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie używam do normalnych zdjęć. O ile powiedzmy do f4 nie widać, a przy f8 troszkę czyszczę na zdjęciach to jednak wolałbym to poprawić na ile się da.

 

Może gdyby to spłukać bardziej w IPA i złożyć w pobliżu odkurzacza to może by coś to dało.

Edytowane przez Paniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup sobie taki zestaw do czyszczenia matrycy. Dokupuję dodatkowo jeszcze 2 duże szpatułki. Używam tego od kilku lat do mojego Canona, sprawdzona firma i jakość. Podczas czyszczenia matrycy, włączam mały odkurzacz i dyszę wlotową mam przystawione blisko body. To skutecznie wciąga ewentualne paprochy z powietrza, i matryca pozostaje na dość długo czysta. Ale flaty i tak zawsze robię.

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpatułki i wszystko mam, jednak to nie wystarcza bo tu przyda się jakaś lepsza sterylność by złożyć 3 czyste części razem jeszcze.

 

Zwykłą "matrycę" w innym aparacie, udało mi się z sukcesem doczyścić bez paprochów, ale tą rozebraną trochę trudniej, szczególnie, że zabrudzenia im dalej od fizycznej matrycy tym mniej widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paniki napisał:

Szpatułki i wszystko mam, jednak to nie wystarcza bo tu przyda się jakaś lepsza sterylność by złożyć 3 czyste części razem jeszcze.

 

Zwykłą "matrycę" w innym aparacie, udało mi się z sukcesem doczyścić bez paprochów, ale tą rozebraną trochę trudniej, szczególnie, że zabrudzenia im dalej od fizycznej matrycy tym mniej widać :)

Bedzie trudno wyczyścić, pewnie tych paprochów nawet normalnie nie widać - przydałaby się kabina bezpyłowa:D

 

Nie dokońca też wiadomo na której powierzchni są zabrudzenia: matryca - filtr z tyłu - filtr z przodu

 

Z odkurzaczem  może się udać, ale  lepiej jakby stał w innym pomieszczeniu i tylko rura przy matrycy, żeby nie podnosił kurzu z podłogi.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.