Skocz do zawartości

Sh2-191 czyli Maffei 1


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Obiekt ten, pozycja 2-191 katalogu obszarów H II i mgławic emisyjnych Sharplessa okazał się być... galaktyką.

 

Większość pewnie powie: eee, w takiej skali to jakiś pypeć, nie warto tracić czasu. Szacun i sympatia za tę bliską mi pasję. :)

 

Godzinę temu, wessel napisał:

Fajne. Czego to ludzie nie zrobią z nudów :)

 

Na pewno z nudów? Nie znam osobiście Grzędziela, ale to chyba raczej z pasji? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

 L: 90x120 sek.

 

Trzeba było wziąć jakiś filtr IR. Tej galaktyki praktycznie nie widać poniżej 600nm.

 

Tak czy inaczej - gratuluję! Zaimponowałeś mi śmiałością! :) Moim zdaniem to jeden z ciekawszych obiektów w podczerwieni - jest duży, jasny i łatwo go znaleźć. Gdyby ktoś pozbierał IR z podobną pieczołowitością, co OIII do Kalmara, to by była klasa :)

 

2 godziny temu, Tayson napisał:

Oj, ale maleństwo! 

 

To nie jest maleństwo, to jest wielkości mniej więcej M51 ;)

 

Pisałem krótką wzmiankę o Maffei tutaj:


Jak tylko będę miał możliwość, to sam spróbuję strzelić kilka klatek tuż poniżej Serca ;)

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, diver napisał:

 

Większość pewnie powie: eee, w takiej skali to jakiś pypeć, nie warto tracić czasu. Szacun i sympatia za tę bliską mi pasję. :)

 

 

Na pewno z nudów? Nie znam osobiście Grzędziela, ale to chyba raczej z pasji? ;)

A ja znam, mam tą wielką przyjemność - osobiście. A on zna moje poczucie humoru. BTW jest tak samo walnięty na punkcie astronomii i astrofotografii jak ja :) przy czym jego wiedza jest o wieeeeeeele szersza a doświadczenie nieporównanie większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Trzeba było wziąć jakiś filtr IR. Tej galaktyki praktycznie nie widać poniżej 600nm.

 

Tak czy inaczej - gratuluję! Zaimponowałeś mi śmiałością! :) Moim zdaniem to jeden z ciekawszych obiektów w podczerwieni - jest duży, jasny i łatwo go znaleźć. Gdyby ktoś pozbierał IR z podobną pieczołowitością, co OIII do Kalmara, to by była klasa :)

 

 

To nie jest maleństwo, to jest wielkości mniej więcej M51 ;)

 

Pisałem krótką wzmiankę o Maffei tutaj:


Jak tylko będę miał możliwość, to sam spróbuję strzelić kilka klatek tuż poniżej Serca ;)

 

@Behlur_Olderys no to walczymy :) Dzisiaj lub jutro spróbuję z IR Pass 742 nm i ASI 462MC (mono jeszcze nie dotarła).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

@Behlur_Olderys no to walczymy :) Dzisiaj lub jutro spróbuję z IR Pass 742 nm i ASI 462MC (mono jeszcze nie dotarła).

Od razu mówię, że Maffei 1 nie jest aż tak fotogeniczna, jak jej spiralna koleżanka rzut beretem "w lewo", Maffei 2. 

Ale ja ją mam już zaklepaną :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Od razu mówię, że Maffei 1 nie jest aż tak fotogeniczna, jak jej spiralna koleżanka rzut beretem "w lewo", Maffei 2. 

Ale ja ją mam już zaklepaną :P

Faktycznie :)

http://www.lightfrominfinity.org/Galassie in IR/Galassie in IR.htm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.