Skocz do zawartości

Mała Planeta 360°


Lukasz77

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, MaPa napisał:

Moja wyobraźnie nie ogarnia układu odniesienia tak podanej pracy. Pogubiłem się :D:uhm:

No Łukasz musiał opuścić na chwilę naszą planetę, żeby zrobić jej zjecie. Może z Księżyca? Albo z jednej z kamerek Perseverance? ;) Te -150 °C wydaje się być jakąś podpowiedzią...

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz77 nie gniewaj się, że Ci tu zaśmiecam moimi próbami, ale zainspirowany właśnie Twoim zdjęciem spróbowałem i ja powalczyć z tego typu panoramą i mieć też swoją małą planetkę :), ale najpierw nie wyjeżdżając nigdzie, stąd mam "osiedlową planetę" z Krakowa. Okazuje się, że obiektyw typu rybie oko, jaki wybrałem, nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, bo mocno zniekształca ziemską panoramę i miałem trudności ze sklejeniem. Następnym razem spróbuję z jakimś zwykłym obiektywem, choć trzeba będzie więcej zdjęć. Tutaj to jest 8x10s (4 dół i 4 niebo), ISO 100, Samyang 12mm, Nikon D5300. Zdjęcie z 22 lutego. 

Osiedlowa_planeta.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darek_B napisał:

Wrzućcie jakiegoś prostego tutka do robienia Małego Księcia. :)

Dwa zdania + polecany soft. :notworthy:

Mi pomógł ten tutek:

https://www.youtube.com/watch?v=cQJ-z_KdLxE

Przy czym ja używam Gimpa, więc nazwa analogicznego filtra to "współrzędne polarne" w grupie filtrów "zniekształcenia".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam Autopano Giga 3.7, ale z tego co sprawdziłem na szybko, to Hugin też umożliwia tworzenie małych planetek.

 

Trzeba wybrać odwzorowanie stereograficzne. Z punktem centralnym w nadirze będzie "mała planeta", a w zenicie - "tunel".

 

54 minuty temu, Darek_B napisał:

A jaka ogniskowa czy czas jest najlepsze?

Od ogniskowej zależy ilość zdjęć potrzebna do zamknięcia sfery. Ze stereograficznego rybiego oka 8 mm robię 5+1+1 zdjęć, a jak nie rzucam cienia to wystarczy 5+1.

Od "źrenicy wejściowej" zależy zasięg gwiazdowy. 

 

Czas taki żeby gwiazdy za bardzo nie pojechały. 15-30 sek zależnie od ogniskowej.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.