Skocz do zawartości

Jakie filtry do lornetki 10x50


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

Które filtry byście polecili do małej lornetki 10x50:

 

Optolong, Svbony UHC, czy Optolong UHC-E

 

Wykresy poniżej. Optymalne byłyby Ultrablock, ale poza budżetem.

 

Optolong, Svbony UHC:

 

opt_uhc_transmission_chart.png

 

Optolong UHC-E - Na wykresie wyżej dla UHC "zbocze" zaczyna się już od 450nm, więc UHC-E powinien być w tym zakresie węższe. Pasmo po prawej  h-alpha, nii, sii wizualnie niema znaczenia. W UHC-E jest jeszcze pasmo po lewej od ok. 400nm do ok. 430nm, więc nie wiem czy faktycznie filtr da lepszy kontrast niż UHC-E.

 

HTB1_k.3KVXXXXa7XpXXq6xXFXXXJ.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optolong i SVBony "UHC" to to samo - brać tańszy. FWHM = 50 nm nie da dużego wzrostu kontrastu (jak np UB), ale na (pod)miejskim niebie na pewno zrobi różnice.

 

Co do Optolonga UHC-E nie wypowiadam się. Chętnie bym obejrzał jego pomiar. Wykres producenta sugeruje szerokość połówkową 25 nm, a to oznacza że trzeba mieć szczęście w chińskiej loterii. W Twoim przypadku - podwójne :)

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem po co jest to pasmo transmisji we fiolecie w przypadku Optolonga UHC-E. Chyba po to, żeby w przypadku lornetek i refraktorów móc lepiej podziwiać aberrację chromatyczną - fioletowe obwódki będą lepiej widoczne. W sumie nawet nie wiedziałem, że istnieje taki filtr. Poszukałem i okazało się, że to jakiś stary model, który ostatnio pojawił się na Aliexpress. Chętnie bym go zmierzył, ale specjalnie kupować nie zamierzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zablokowane częstotliwości harmoniczne.

 

Stare Lumicony (kanapkowe), DGM NPB czy 1000 Oaks (wszystko produkcji Omega) też nie blokują tego wycieku we fiolecie. Jest na tyle nieduży i leży w takim obszarze, że nie ma znaczenia w obserwacjach wizualnych. Choć na jasnych gwiazdach może sprawić problem w achromacie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińczyk anulował mi opłacone zamówienie .... out of stock ... było ponad 80 sztuk a napisał że sprzedał dwa ostatnie kilka dni temu ... przyznać się kto mi podkupił :) ...

Z węższym pasmem są jeszcze takie... mega loteria.... Angeleyes UHC .... Ktoś już wypróbował te tanie filtry?

 

1

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angeleyes - bałbym się kupować.

 

Z kolei z SVB lub Optolongiem jest ten problem, że rzeczywiście jest duży rozrzut parametrów ich filtrów UHC i kupując dwie sztuki, możesz dostać obie dobre... ale wyraźnie różne. A w lornetce to będzie przeszkadzać, że jedno oko widzi inne kolory niż drugie.

Najlepiej kup 4 sztuki i wybierz z nich dwie najbardziej podobne do siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Angeleyes - bałbym się kupować.

 

Z kolei z SVB lub Optolongiem jest ten problem, że rzeczywiście jest duży rozrzut parametrów ich filtrów UHC i kupując dwie sztuki, możesz dostać obie dobre... ale wyraźnie różne. A w lornetce to będzie przeszkadzać, że jedno oko widzi inne kolory niż drugie.

Najlepiej kup 4 sztuki i wybierz z nich dwie najbardziej podobne do siebie :)

Myślę, że UHC Optolonag czy Svbony są tak szerokie że mały rozrzut w paśmie nie będzie miał znaczenia... Mózg sobie dobrze radzi z małą różnicą kolorów. Ktoś już pisał, że pojechał ekstremalnie i używał w jednym okularze lornetki OIII a w drugim UHC... :)

 

Mierzyłeś już jakieś Angeleyes ?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Angeleyes mierzyłem tylko filtry planetarne i bywa z nimi bardzo różnie. Czasami są niemal jak SVB, a innym razem są bardzo kiepskie. Trzymam się od nich z daleka. Nie miałem do czynienia z interferencyjnymi Angeleyesami.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.