Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, kubaman napisał:

Chciałbym podkreślić - to nie jest przypadkowy wątek. Zmagam się z tym dwa lata, naprawdę nie ma tu mowy o zaniedbaniu czy prostym błędzie.

Pierwszy post wskazuje na realną obserwację, świadczącą, że nie ma problemu z guidingiem (popatrzcie jak mało jest korekt).

 

 

Sam sobie odpowiedziałeś - optyka albo tor optyczny. Coś się kiwa. Kamera w mocowaniu, lustro. Masz podkładki pod kamerą, powodujące że kamera przylega dokładnie do płaszczyzny czy kamera "wisi" na gwincie, bez kontaktu całą powierzchnią?.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kubaman napisał:

oczywiście, że to sprawdzałem, teleskop jest idealnie skolimowany

Kuba, z Twojej odpowiedzi kompletnie nic nie wynika - nie podważam kolimacji Twojego teleskopu. Sprawdzałeś i jaki wynik? Też masz rozjechane gwiazdy czy nie?

 

6 godzin temu, kubaman napisał:

Chciałbym podkreślić - to nie jesrt przypadkowy wątek. Zmagam się z tym dwa lata, naprawdę nie ma tu mowy o zaniedbaniu czy prostym błędzie.

Pierwszy post wskazuje na realną obserwację, świadczącą, że nie ma problemu z guidingiem (popatrzcie jak mało jest korekt).

A czy ja podważałem pracę Twojego guidingu? Zadałem jedno proste pytanie i wskazałem elementy wykluczające błąd po stronie montażu lub guidingu.

 

Stawiam flaszkę, że jak postawisz na montażu jakikolwiek inny teleskop (oczywiście, który ma prawo dawać dobre obrazy) to gwiazdy będą w punkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kubaman napisał:

Chciałbym podkreślić - to nie jesrt przypadkowy wątek. Zmagam się z tym dwa lata, naprawdę nie ma tu mowy o zaniedbaniu czy prostym błędzie.

 

 

Dopytam o te dwa lata: czyli to NIE jest przypadek tylko dla RASA i  inna optyka też była na tym moncie prowadzona i "wyniki" były takie same to znaczy gwiazdki bywały regularnie pojechane  stosownie do skali ( ?)

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby utrudnić sprawę - przypominam sobie przypadek z RODOS , kiedy Szymek już chciał wyrzucić teleskop, fokuser i wszystko razem do kosza- efekt był identyczny jak Twój, kilkupikselowe ruchy gwiazdek. A co było przyczyną? Niewyważony wirnik wentylatora kamery.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wessel napisał:

Żeby utrudnić sprawę - przypominam sobie przypadek z RODOS , kiedy Szymek już chciał wyrzucić teleskop, fokuser i wszystko razem do kosza- efekt był identyczny jak Twój, kilkupikselowe ruchy gwiazdek. A co było przyczyną? Niewyważony wirnik wentylatora kamery.

 

Ale numer :) o takim przypadku jeszcze nie słyszałem :-)

 

Sam zaczynam się zastanawiać czy zbierać na nowy montek, więc śledzę ten wątek z dużym zaciekawieniem. 

Natomiast jedyne co pozostaje w tym przypadku to jak koledzy pisali powyżej w takim przypadku: test z inną optyką, test z inną kamerką, co powinno wskazać gdzie problem leży.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy przypadek. Kiedyś bujałem się z trochę podobnym problemem w moim Newtonie. Uwidaczniał się dopiero po meridian flipie i bardziej przypominał złą kolimację. Też zachodziłem w głowę co jest. Kolimację sprawdzałem i korygowałem wielokrotnie różnymi metodami. W końcu wyjąłem lustro główne żeby je umyć i sprawdzić mocowanie w celi. Lusterko wtórne też wyjmowałem. W końcu okazało się, że problem głównie był spowodowany luzami/ugięciami na wyciągu. 

Ja bym zrobił tak jak radzi Paweł czyli kilkusekundowe ekspozycje. Jak problem będzie widoczny (co obstawiam) to znaczy, że jednak wina jest w RASA a jak na żadnej ekspozycji się nie uwidoczni to znaczy, że guider z montażem są w komitywie i robią cię w balona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres guidingu nie kłamie - montaż prowadzi idealnie i raczej można zakończyć rozważania na ten temat. No chyba że multistar guiding nie działa i mierzy jakieś głupoty? Taka słaba hipoteza, bo nie mam doświadczenia z tym trybem. 

Problem jest w układzie tuba + guider. Również stawiam na kiwające się lustro, bo to potrafi być bardzo mocny efekt. Jednak lustro posiada dwie blokady (o ile dobrze rozumiem przeznaczenie pokręteł) - używasz ich? Wiem że w SCT bez zablokowania lustra kiwanie się jest potężne.

W newtonie miałem u siebie również taki systematyczny dryf, ale znacznie mniejszy - powiedzmy 2-3 piksele przy czasie 20 minut na podobnej skali. Efektu tego nie dało się wyeliminować żadnym usztywnianiem - coś się tam gięło, może cela LG, może LW, a pewnie wszystko po trochu. Problem usunął dopiero OAG. Niestety u Ciebie to odpada.

 

Test z inną tubą to najlepsze co możesz zrobić - refraktor (o ile wyciąg nie lata) powinien zachowywać się najlepiej. Myślę, że dryf powinien ustąpić, albo w najgorszym razie się znacznie zmniejszyć.

 

A to, że bez guidingu masz podobny dryf... wskazuje na to, że idealnie ustawiłeś polarną i enkodery działają perfekt :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, może zrobisz fotę guiderem i kamerą do guidingu jako głównym teleskopem, używając RASA i jej kamery do guidingu? Ciekawe jaki to da efekt. Jeżeli mógłbyś powiesić na tym montażu zupełnie inny zestaw (kamery, teleskop, guider) to mogłoby przynajmniej zawęzić poszukiwania do montażu albo do teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest bardzo skomplikowana i naprawdę jestem mocno tym przybity

Rozumiem wszystkie pytania o podstawy, ale niecierpliwię się bo jak może niektórzy pamiętają od dwóch lat drążę temat.

Na pewno gdy zmieniam pozycję telepa do bardzo mocno pochylonej widzę wyraźnie zmianę geometrii gwiazd, choć nie jest to dramat

natomiast ta obserwacja jest bardzo wyraźna -im dłużej naświetlam tym dłuższe mam gwiazdki. I wygląda to tak samo gdy włączę guiding.

długie równe kreski bez rozmazania czy chaotycznych ruchów, bardzo precyzyjnie jedzie to rozmycie po linii

 

Do tej pory nie miałem narzędzia by powiedzieć co się dzieje, bo guiding nie chciał współpracować, ale teraz z multistar idzie pięknie.

Jak napisałem w pierwszym poście - logika podpowiada, że siedzi to w takim razie w telepie. Podłączenie kamery nie gra roli, bo testowałem łącznie 5 kamer na różnych złączkach i efekt jest identyczny. Gwiazdy robione krótko są w punkt, zresztą widzieliście moje zdjęcia, choćby te ostatnie. Efekt pojawia się tylko przy wydłużając ekspozycję.

 

Enkodera nie da się odpiąć, bo sterownik wyrzuca błąd.

 

Strasznie dziwna sprawa.

Fotkę zestawu wrzucę wieczorem.

 

 

Jest ktoś w okolicy kto chciałby powiesić na moim montażu swoją tubkę?

najlepiej dłuższą ogniskową

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozważ jeszcze jeden przypadek - guiding w ogóle nie prowadzi montażu i masz lekko niedokładne ustawienie na Polaris. Sprawdzałeś z poziomu PHD sterowanie montażem? A może spróbuj guidingu z Maxima? Tam masz przyciski które pozwalają sprawdzić czy montaż przyjmuje komendy z softu( nie znam PHD, nie wiem czy ma analogiczne przyciski).

Tu argumentem jest obrazek z/bez guidingu - taki sam , co wydaje się nieprawdopodobne.

Piszesz - efekt pojawia się wydłużając ekspozycję- no to chyba też przemawia za tym co napisałem powyżej.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba , to nie jest efekt prowadzenia tylko wykres wielkości komend guidera, tam nie ma żadnej informacji z montażu tylko soft wewnętrznie porównuje do pozycji gwiazdki guidera. Efektem prowadzenia to jest fotka.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

 

W PHD2 jest takie narzędzie Guiding Assistant. Spróbuj wykonać pomiary najpierw przez kamerę guidera, a następnie przez kamerę główną - nic nie zmieniając pomiędzy obydwoma testami. Dwa testy po 5 minut każdy. Oczywiście oba testy bez guidingu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na układ współrzędnych i błąd prowadzenia to aby uzyskać takie gwiazdy jak ma Kuba montaż musiałby mieć identyczny błąd w RA i w DEC. Niedokładnie ustawiona polarna dała by dryf w deklinacji (niedokładnie ustawionego bieguna nie biorę w ogóle pod uwagę, bo u Kuby mont stoi w obserwatorium i na pewno zrobił to dobrze) - zatem, jeśli z guidingiem i bez guidingu są TAKIE SAME GWIAZDY i do tego wyraźnie widać skokowość tego błędu to jedynym rozsądnym testem jest dla mnie powieszenie innego teleskopu na montażu i tyle.

 

Z wielką przyjemnością bym pomógł, ale mam kawał drogi do Krakowa :-(

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Pav1007 napisał:

Patrząc na układ współrzędnych i błąd prowadzenia to aby uzyskać takie gwiazdy jak ma Kuba montaż musiałby mieć identyczny błąd w RA i w DEC. Niedokładnie ustawiona polarna dała by dryf w deklinacji (niedokładnie ustawionego bieguna nie biorę w ogóle pod uwagę, bo u Kuby mont stoi w obserwatorium i na pewno zrobił to dobrze) - zatem, jeśli z guidingiem i bez guidingu są TAKIE SAME GWIAZDY i do tego wyraźnie widać skokowość tego błędu to jedynym rozsądnym testem jest dla mnie powieszenie innego teleskopu na montażu i tyle.

 

Z wielką przyjemnością bym pomógł, ale mam kawał drogi do Krakowa :-(

 

 

Ja bym jeszcze nagrał sekwencję zdjęć po 0.1s lub filmik 10FPS o długości 10-20min. Główną kamerą, możesz zrobić jakieś ROI żeby nie ważyło terabajtów.

Analiza tego filmiku, czyli tak naprawdę charakterystyka czasowa tych ruchów - moim zdaniem znacznie pomogłaby w diagnozie.

Co innego, jak by się okazało, że raz na minutę robi się duży skok, co innego, jak w losowych momentach.... ogólnie więcej danych by było do analizy.

 

Plus jest taki, że jeśli to nie jest wina guidingu, to taki filmik możesz nagrać nawet w dzień :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minutes ago, wessel said:

Kuba , to nie jest efekt prowadzenia tylko wykres wielkości komend guidera, tam nie ma żadnej informacji z montażu tylko soft wewnętrznie porównuje do pozycji gwiazdki guidera. Efektem prowadzenia to jest fotka.

 

O właśnie. Można sobie wybrać hot pixela i wykres będzie piekny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, kubaman said:

Można by, ale można sprawdzić w pierwszym poście, że tak nie było.

 

Wiem, że to nie hot pixel- przypuszczam, że pierwsze co zrobiłeś to zmiana gwiazdy. Chciałem powiedzieć, że ten wykres odstaje daleko od z rzeczywistości i sam w sobie nie niesie istotnych informacji. Ja, walcząc z zepsutymi komputerami od lat, bardzo lubię zamieniać podejrzane części. Jeżeli nie możesz dostać innego zestawu na twój montaż, to może uda Ci się powiesić twój teleskop na innym montażu? Mam rezerwowy teleskop, ale 140 km od Ciebie :-)

 

EDIT: Moja amatorska opinia jest taka: jeżeli zrobisz zdjęcie z włączonym guidingiem i zrobisz zaraz po nim zdjęcie bez guidingu a jedynie z prowadzeniem na ślepo, jeżeli wyglądają one prawie tak samo (gwiazdy rozjechane w podobnym stopniu i w podobną stronę), to po prostu guiding u Ciebie nie działa.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.