Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

cały był taki sam, nie mam tam nic nadzwyczajnego.

jak dla mnie to PHD2 trzyma gwiazdę, później ją gubi jak już nie może skorygować błedu, i jak załapie na nowo to znowu trzyma

 

Jeszcze myślę o tym, by zrobić PA w PAT tym RCkiem. Mam ustawienia z użyciem RASA, może coś sprawiło, że to ustawienie nie jest idealne. Poza PA naprawdę nie mam pojęcia, co by to mogło być.

 

Prędkość RA gwarantuje enkoder, poza tym można zmieniać ją w driverze, ale nie daje się tego ogarnąć bo dryf leci po skosie.

Zresztą mam odczyty prędkości z PHD2 i jedna oś ma 7.5 a druga 7.48 co przy tej skali i seeingu uważam za aż za dobry wynik

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

cały był taki sam, nie mam tam nic nadzwyczajnego.

jak dla mnie to PHD2 trzyma gwiazdę, później ją gubi jak już nie może skorygować błedu, i jak załapie na nowo to znowu trzyma

A dlaczego PHD gubi gwiazdę? Z powodu oscylacji montażu?  Kolejne pytanie - masz w PHD włączoną opcję Star Mass Detection ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że gubi bo gwiazda wyjeżdża poza obszar wyszukiwania, ale pewności oczywiście nie ma

Mam włączoną tę funckję, to nie jest kwestia PHD.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ... pierwszy raz mogę coś napisać w tym mądrym technicznym wątku, gdyż jestem specjalistą od podwójnych gwiazdek :) Problem ten miałem na początku swojej kariery astrofoto. Zmagałem się z tym problemem w NEQ6, też myślałem, że to wina montażu. Wymieniłem więc zębatki, łożyska, smary  i dalej przeskakiwało. Okazało się, że głąb jestem i trzeba było w Maximie wpisać taki skrypt do komunikacji z PHD2. Maxim robił fotki, a PHD2 dithering. Wydaje mi się, że Twoje problemy to czysta sprawa programowa. Sprzęt masz Tip Top, a nawet masz go za dużo, a na dodatek cały czas coś jeszcze kupujesz i się zaplątałeś w tym wszystkim. A tu moje podwójne układy:Flaming_SII_900s_1.jpg.255578a40afebd0bdd07f0c6b3b664c2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrtóciłem z kopuły gdzie przeprowadziłem kolejne próby. Tym razem podpiąłem PHD2 bezpośrednio pod kamerę główną, zapiętą do RCka 12".

Jest to więc powtórzenie eksperymentów z przeszłości ale na teleskopie, w stosunku co do którego nie ma wątpliwości czy ma jakiekolwiek znaczące ugięcia (nota bene RASA ich najwyraźniej tez nie ma).

 

Jeden zrzut ekranu ale dwie historie.

Najpierw włączony guiding w czasie którego gwiazda była mniej więcej w centrum śledzenia, ale była masa korekt i znowu więcej i tylko jednostronne na RA, tam gdzie mam enkoder.

Następnie włączenie asystenta guidingu i obserwacja zachowania montażu i odczyt błędu PA.

Zrzut reprezentuje sytuację na koniec tej próby, w której jak widać gwiazdka odjechała od centrum.

Są to wyniki identyczne z tymi, które rok temu wysłałem do iOptrona z takimi samymi wnioskami, ale nie udzielono mi jakiejkolwiek pomocy.

DEC nie ma problemu mimo że jest bez enkodera, a RA idzie za szybko pomimo enkodera.

 

obraz.thumb.png.34340652561ba568bcd4187215ff3351.png

 

obraz.png.7a4a014d100dd7291b7518ecd77bcaae.png

 

 

 

 

 

Jedno mnie zastanawia:

Zarówno wykres rozrzutu jak i dryfu pokazują jasno, że mam problem z RA.

Natomiast to co mnie zdziwiło, to to że przy kamerze ustawionej zgodnie z osiami tuby, góra czipa jest na górze tuby obraz.png.cc4470828ca25cafb5665d0f6080d013.pngobraz.png.cdef6dd498a4d2d000b7953202575780.png

 

, a dół od strony siodełka.  W tej sytuacji przesunięcie się gwiazdy w osi pionowej wydaje mi się, że jest dokładnie w DEC a nie RA?

 

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze....

Wieszasz rasa, wieszasz refraktor, wieszasz rc.... caly czas problemy....

.

.

.

.

Chlopie...wez się skoncentruj na jedym setupie i go ogarnij. 

 

Tak to masz przed sobą kolejne 3 lata walki ze sprzetem bez owocnych prób. Trzymam kciuki, ze zaciśniesz portfel i skoncentrujesz się na sprzęcie, który teraz masz..... Jesli nie jest spore prawdopodobieństwo, ze będziesz testerem bez wyników przez kolejne kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za beznadziejnie nieprzydatny komentarz Tomek, nie wiem po co.

Zrobiłem dokładnie to co sugerowali tu w wątku koledzy - by sprawdzić na różnym sprzęcie czy nie jest to kwestia tuby. Oraz by wyeliminować sam guider.

Nie jest to przypadkowe tylko zamierzone.

 

W sumie kończę publikowanie tych wyników, bo pomocy żadnej a tylko takie uwagi bezsensowne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz koniecznie ten egzemplarz doprowadzić do poprawnego działania, bo tak? Czy może ioptron albo sprzedawca się wypiął i powiedział, ze już po gwarancji? Z drugiej strony inni się tu napinają, chcą pomóc, robią jakieś analizy, a może się okazać, że mont jest nie do naprawienia samemu i tyle. Słyszałem o ASA DDM z odwrotnie zamontowanym enkoderem, różne cyrki mogą się dziać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kubaman napisał:

ostatnie pytanie - czy tak zamontowana kamera jak w poprzednim moim wpisie powinna mieć w osi pionowej DEC czy RA?

 

W tej sytuacji pionowo masz RA, a poziomo Dec - łatwo to zrozumieć, bo oś Dec porusza się właśnie lewo - prawo, gdy stoisz za tubą.

14 godzin temu, kubaman napisał:

jak dla mnie to PHD2 trzyma gwiazdę, później ją gubi jak już nie może skorygować błedu, i jak załapie na nowo to znowu trzyma

Gdyby zgubił gwiazdę, to powinna być przerwa w wykresie, a nie ma nic takiego.

 

No przyznaję, że skoro takie podwójne gwiazdy daje setup z oagiem, gdzie na wykresie nie widać skoków, to jest na prawdę dziwacznie. Jedyne co wydaje mi się tu logiczne to bardzo szybkie skoki silnika (wywołane błędem enkodera), który skacze między pierwotną, a przesuniętą pozycją gwiazdy. I te skoki są znacznie krótsze od czasu naświetlania klatki guidera. Tylko czemu PHD nie złapał nigdy tej drugiej pozycji? Wtedy powinno być widać szarpnięcia wykresu...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, kubaman napisał:

ostatnie pytanie - czy tak zamontowana kamera jak w poprzednim moim wpisie powinna mieć w osi pionowej DEC czy RA?

pionowa - RA, pozioma - DEC.

 

@kubaman, dziwię się - skoro dostałeś taki wykres, to czemu nie ma "powrotów" które były wcześniej na filmie? Czy to jakaś niekonsystencja czy ja czegoś nie rozumiem?

Ogólnie rzecz biorąc - wydaje się w tym momencie, że masz po prostu zrypany ten montaż od strony elektroniki/softu. Co akurat jest spójne z opiniami innych użytkowników. Ale naprawianie, czy choćby diagnostyka tego typu błędów, zwłaszcza w sofcie - nie wiem, na ile jest możliwe w domowych warunkach. To pewnie nie jest open source? :)

Szkoda tylko, że normalny montaż bez enkoderów dałby radę się zaguidować jakoś, a tutaj najwyraźniej sam montaż się zbuntował i - jak widać - nic nie działa.

 

Notabene: dla mnie 2" dryfu na minutę to wystarczy bo i tak po minucie LP prześwietla klatki :D 

 

edited:
PS nie zrażaj się. Myślę, że spora część czytelników jednak trzyma kciuki! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz dzięki

poświęciłem dwie godziny na ustawienie indywidualnej prędkości Ra i udało mi się zrobić dwu minutowe nieporuszone zdjęcie przy skali 0.3

niestety zmiana pozycji na niebie wymaga zmiany parametru, na razie nie wiem od czego zależy

obraz.png.11733233a39d440b3f4f0314fc0f98ce.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wynik dla 60s, bez guidingu, skala 0.3 prędność 0.9990 sidereal - okolice Wielkiego Wozu

obraz.png.1d5d9539a6b84cb53b60fcae098c6f32.png

 

i 120sek

obraz.png.c975b0246f10c8808790a5432b59376e.png

 

 

Jednak po obrocie w okolice M1 trzeba było zmienić na 9.9965 sidereal. Są to małe wartości ale mają dramatyczny wpływ na wynik.

Dryf kadru też ustał/bardzo zmalał.

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę jest dziwne, przecież taki dryf guiding bez trudu skoryguje. A może tam jest wgrany jakiś "King mode" ze złymi parametrami? (temperatura, wysokość n.p.m, czy jeszcze coś?) Przypomniałem teraz sobie, że jak na początku bawiłem się moim sterownikiem, to po załączeniu 'Kinga" i uruchomieniu guidingu system nie pracował dobrze, ale z samą korekcją King znośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardo, skoryguje, jeśli enkoder nie ciągnie na siłę z powrotem.

Gdy zmieniłem prędkość osi RA bez gudiningu jest świetnie, rewelacyjnie wręcz.

120s na skali 0.3 i tylko z lupą można tam szukać przesunięcia, na 60s nie ma pytań, jest idealnie.

Nie mogłem sprawdzić, bo to szło przez teleskop na głównej kamerze, ale na pewno w takich warunkach z guidingiem można by osiągnąć 5-10 minut.

 

Problem stanowi konieczna ręczna zmiana ustawień prędkości RA przy każdym przestawieniu monta. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kubaman napisał:

Problem stanowi konieczna ręczna zmiana ustawień prędkości RA przy każdym przestawieniu monta. 

Czy także wtedy, kiedy nie zmieniasz DEC? To, że enkoder powoduje "ciągnięcie" świadczyłoby o tym, że system ma zadaną jakąś inną niż sideral prędkość wzorcową ( zegar), być może zależną od DEC?

 

Ale faktycznie, prowadzenie potencjalnie masz wspaniałe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał:

Czy na 100% informacja położeniu geograficznym montażu jest aktualna?

Tak, montaż ma GPS i ja dodatkowo zawsze sprawdzam czy odczyt jest prawidłowy. 

 

Godzinę temu, ryszardo napisał:

Czy także wtedy, kiedy nie zmieniasz DEC?

Muszę sprawdzić czy to nie zależy od DEC

37 minut temu, TUR napisał:

Może masz ustawioną prędkość Lunar :) 

Nie mam. Na załączonym zrzucie widać, że mam ustawienie 0.999 sidereal i wtedy jest dobrze. Czyli 100% sidereal jest źle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przekonaniu nie jest to kwestia zapisanego w firmware tempa sidereal. Uważam tak jak z kilku powodów:

- przy ustawieniu prędkości King, uwzględniającej dyfrakcję też mam ten problem 

- przy zmianie sterowników nie ma żadnej różnicy od dwoch lat

- kilka razy aktualizowałem firmware monta i koltrolera i nie ma roznicy

 

 

Dlatego być może jest to jakiś uszkodzony zegar (kwarc) na płytce? Lub błąd mechaniczny wynikający np z zastosowania złej zębatki lub paska zębatego do silnika? Tylko w takim razie skąd różnice dla różnych pozycji na niebie??? 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kubaman napisał:

nie ma żadnej różnicy od trzech lat

Przepraszam za off top, ale że Tobie się chce chłopie... 

Weź go kurde wyślij do iOptrona i cześć.

 

Ja bym się trochę wkurzył jakbym 3 lata walczył ze sprzętem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.