Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

To czy guiding działa, możesz potwierdzić prosto - zrób screena okna PHD na początku sesji i na końcu - będzie widać czy gwiazdy są tak samo, czy przesunięte (może jeszcze wystąpić niewielka rotacja pola).

Godzinę temu, Pav1007 napisał:

Patrząc na układ współrzędnych i błąd prowadzenia to aby uzyskać takie gwiazdy jak ma Kuba montaż musiałby mieć identyczny błąd w RA i w DEC. Niedokładnie ustawiona polarna dała by dryf w deklinacji (niedokładnie ustawionego bieguna nie biorę w ogóle pod uwagę, bo u Kuby mont stoi w obserwatorium i na pewno zrobił to dobrze) - zatem, jeśli z guidingiem i bez guidingu są TAKIE SAME GWIAZDY i do tego wyraźnie widać skokowość tego błędu to jedynym rozsądnym testem jest dla mnie powieszenie innego teleskopu na montażu i tyle.

Błąd ustawienia polarnej powoduje błąd głównie w Dec, ale w RA trochę też. Jednak nie powinno to być 1:1, a wyraźna dominacja RA.

A dryf tej wielkości wynikający (hipotetycznie) z niedokładności ustawienia polarnej, nie jest raczej czymś specjalnie zaskakującym i dużo lepiej (może 2-3x) się nie da ustawić bieguna - tutaj już pojedyncze sekundy łuku błędu to coś nieakceptowalnego i jest to na granicy możliwości mechanicznego obracania śrub regulacyjnych. Żeby nie było dryfu od bieguna w czasie 5 min na skali 1,25", to ustawienie bieguna musiałoby być na prawdę doskonałe i raczej tylko przypadek może to sprawić, a byle dotknięcie muchy zniweczyć :)

Tak czy inaczej, nie sądzę, aby biegun miał tu cokolwiek do powiedzenia, skoro zdjęcie jest guidowane.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że z / bez guidingu jest tak samo....

Pomysł mam więc jeszcze taki : zamontuj na montażu tylko guider z kamerką do guidingu i puść 5 min suba (lub trochę krócej, by klatka się nie prześwietliła) - oczywiście bez guidingu tak, jak robiłeś z pełnym setupem. Jeżeli problemem jest montaż to powinieneś widzieć podobnie rozjechany obraz na małej kamerce. Jeżeli obraz będzie w punkt - problem jest w tubie, a nie w montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sprawdź kable. Jeżeli kabel z kompa do montażu idzie przez jakiś hub- odłącz go, użyj kabla, którego nie używałeś wcześniej. Kto wie....

2. Sterowniki do montażu na kompie? Może warto zwrócić uwagę na tą stronę softu?

3. Soft do guidingu. Wypadałoby spróbować innego. Jest coś poza PHD2 co porozumiałoby się z tym montażem? Da się ST-4 uruchomić na próbę?

 

Prawdziwa łamigłówka. Ja bym się fascynował przez dzień a przez rok wyrwałbym sobie wszystkie pozostające włosy na głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MateuszW napisał:

No to w czasie sekund będą już takie lub większe kreski. Co ten test pokaże?

Czy optyka powieszona na montazu sama z siebie nie produkuje pewnego rodzaju kresek. Jeżeli tak, to poza pojechaniem w RA, bedzie widoczne poszerzenie gwiazdy w innym kierunku.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio - wy wszyscy stawiacie na montaż? Przecież to oczywiste, że montaż prowadzi dobrze!!! Sam guider sobie pracuje i małe ludziki kierują go na gwiazdkę??? serio? :-)))))) Na prawdę zastanawiam się jakie przesłanki macie, że stawiacie na montaż? Może mi to ktoś wyjaśnić?

 

34 minuty temu, MateuszW napisał:

Co ten test pokaże?

Jak to co - pokaże, że mont nie pracuje i kreski będą w osi RA a nie jak na zdjęciu Kuby.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój komentarz do odc 132...

Opierając się na przekazanych informacjach:

Montaż z guiderem prowadzi dobrze. Z takim wykresem powinny być punkciki.

Montaż otrzymuje komendy, bo inaczej nie przeszedłby kalibracji.

Guidowanie nie odbywa się na hotpixelu.

Kamera była zmieniana, więc wentylator raczej nie bruździ (przypadek @Szymek_O).

Nie jest to problem z optyką bo błąd rośnie proporcjonalnie do czasu naświetlania.

Obstawiam, że coś się ugina/kiwa w samej RASA lub ugięcia pomiędzy guiderem a główną tubą. Guider pięknie trzyma, a tuba główna żyje swoim życiem.

"Obraz jest taki sam bez guiding" - czyli bardziej prawdopodobne że coś w samej tubie lub jej mocowaniu się ugina. Ewentualnie buja się mocowanie kamery głównej (mało prawdopodobne bo łatwo sprawdzić).

 

Może zrób ekspozycje np 5-10min przez guider bez guidingu główną tubą. Nawet możesz puścić ekspozycję przez guider i tubę główną jednocześnie w celu porównania.  Przy błędzie kilkanaście pixeli na 5 min i w guiderze byłoby widać problem. Jeżeli oba obrazy będą pojechane to wina montażu, jeżeli tylko RASA to tam trzeba szukać problemu.

Przede wszystkim podziel się zdjęciem zestawu... bo strzelamy trochę na ślepo.

 

 

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, _Spirit_ said:

Po rozpatrzeniu wszystkich opcji - to jednak będzie pier ;) 

 

Ewentualnie, lokalne trzęsienia ziemi w najgorszych momentach i o tej samej magnitudzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pablo12311 napisał:

Kuba czy przypadkiem nie masz tego samej lunetki do guidingu co przy Avalonie. Z tego co pamiętam również miałeś z nim problemy jeśli chodzi o prowadzenie. Może to wina tej lunetki. Kamera do guidingu jest przymocowana na gwint?

Się podpytam - co jest nie tak z prowadzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Żeby utrudnić sprawę - przypominam sobie przypadek z RODOS , kiedy Szymek już chciał wyrzucić teleskop, fokuser i wszystko razem do kosza- efekt był identyczny jak Twój, kilkupikselowe ruchy gwiazdek. A co było przyczyną? Niewyważony wirnik wentylatora kamery.

Tez to przerabiałem u siebie. Kolimację miałem perfekt, prowadzenie perfekt, a gwiazdy pojechanie w każdą stronę. Wyłączyłem wentylator i cud. Gwiazdy perfekt. Wiedziałem, ze wentylatory wprowadzają niewyczuwalne wibracje, ale wydawało mi się, ze mam bardzo dobry model i nie będę miał z nim problemu. No ale się pomyliłem. Montaż podkładek antywibracyjnych załatwił sprawę. Od tamtego czasu nigdy nie wyłączam wentylatora na czas sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że znalazłem przyczynę, wszystko kompletnie wszystko stało się jasne. To znaczy pojawiły się kolejne pytania, ale mechanizm jest wyjaśniony i udokumentowany.

 

 

Nie wiem jak udostępnić film wszystkim ???

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kubaman napisał:

Myślę, że znalazłem przyczynę, wszystko kompletnie wszystko stało się jasne. To znaczy pojawiły się kolejne pytania, ale mechanizm jest wyjaśniony i udokumentowany.

 

 

Nie wiem jak udostępnić film wszystkim ???

streamable - 10 minut, 500 mb maks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, kubaman said:

Myślę, że znalazłem przyczynę, wszystko kompletnie wszystko stało się jasne. To znaczy pojawiły się kolejne pytania, ale mechanizm jest wyjaśniony i udokumentowany.

 

 

Nie wiem jak udostępnić film wszystkim ???

Nie trzymaj w napięciu! Co to było??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, wrzucam to na YT.
Proszę miejcie wyrozumiałość, dokonałem tego odkrycia w zasadzie w momencie nagrywania i wszystkie moje opisy zdarzeń i wnioski sa na bieżąco, więc może nie do końca zwięźle i składnie.

1. udało mi się odłączyć fizycznie enkoder osi RA i sterownik nie wyrzucił mi żadnego błędu

2. ustawiłem telepa w okolicy woźnicy i włączyłem kamerę główną oraz PHD2 i kamerkę do guidowania

3. PHD2 nie był włączony, więc nie było guidingu

4. włączyłem ekspozycje pół sekundowe w NINA i obserwowałem gwiazdę (w SGP nie dało by to takiego efektu bo SGP zgrywa i wyświetla suby 3 razy wolniej od NINA)

5. również obserwowałem gwiazdę na subach guidera

 

i no włączyłem nagrywanie w telefonie

 

 

 

Wnioski

A) zapomnijmy o wszystkim ze 132 odcinków, również z tego z pierwszego posta

B ) problem jest mechaniczny i chyba tak poważny, że encoder ani guider nie są w stanie tego forować korektami

C) wyjaśniły się:

- rozciągnięte gwiazdy

- maksymalna długość suba niezależnie od skali (!)

- odjeżdżanie obiektów w czasie

- zależność długości ekspozycji i długości pojechanych gwiazd

- nie wyjaśnił się nietypowy kierunek pojazdu ..

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.