Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

"problem jest mechaniczny i chyba tak poważny, że encoder ani guider nie są w stanie tego forować korektami"

 

Kurcze, montaż... Przykro mi bardzo. Mam nadzieję, że w jakimś rozsądnym czasie sprzedawca ci wymieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to było od początku, na statywie, w kopule, nawet na RODOS tak samo.

 

Myślę, że może wałek ślimaka jest wykrzywiony, powierzchnie są OK, ale ma jakieś mocne bicie, nie wiem upadł czy coś.

Mont który utrzymuje 52kg do foto musi być solidny, więc ani enkoder ani guiding za pomocą krokowca nie dają rady - choć się starają, zwalczyć te odchyłki.

Gdyby to była zębatka, to miałbym miejsca gdzie jest OK i miejsca gdzie jest źle, bo raczej trudno równomiernie takie koło uszkodzić, więc stawiam na ślimaka.

 

Chciałbym zobaczyć miny w iOptronie jak im to wyślę dzisiaj, bo zgłaszałem się tam po pomoc trzykrotnie bardzo szczegółowo opisując co się dzieje.

Mam nadzieję, że mi to uwzględnią, pomimo że gwarancja się skończyła dwa miesiące temu.

 

Nie wiem jednak - i tu naprawdę mam pustkę w głowie, czemu to szarpanie nie idzie po RA, tylko po skosie, przecież DEC tego nie ma (a na pewno nie ma identycznie)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem niestety to niczego nie wyjaśnia, a nawet więcej - nie ma znaczenia. Zmiana prędkości jest ewidentnie wykonywana "świadomie" przez elektronikę montażu. Czyli sterownik naprzemiennie ustawia nieco większą i mniejszą prędkość. Jest to zapewne reakcja na nietypową (i nieprzewidzianą w normalnej eksploatacji) sytuację, w której odpiąłeś enkoder. To nie jest prawidłowa praca na poziomie logicznym, a nie mechanicznym. Być może programiści iOptrona nawet nie uwzględnili takiej sytuacji w programie, żeby ją obsłużyć, bo normalnie nie ma prawa mieć miejsca. Gdyby to był problem mechaniczny, to w okresach zmniejszonej prędkości następowałoby gubienie kroków silnika - silnik krokowy nie może zmienić prędkości na skutek jakiegoś obciążenia - obraca się z prędkością ustaloną lub wcale i wtedy słychać gubione kroki (lub na przemian).

 

Ale obym się mylił albo czegoś nie zrozumiał, bo szczerze Ci życzę rozwiązania problemu...

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a halo, ale to może kolejna rzecz się wyjaśniła.. :)

posłuchaj tego nagrania jak przykładam telefon do monta (taka ciemność wtedy panuje) i posłuchaj. Mój mont od zawsze pyka sobie stuk, stuk, stuk, itd.

Myślałem, że to praca przekładni, ale dam sobie głowę uciąć, że to jest gubienie kroków silnika!

 

Czas 2:00 i głośność na maksa.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kubaman napisał:

Cześć Jarek,

 

narzędzie oczywiście znam. Co miałbym porównywać w takim teście?

 

Chciałem w ten sposób wykluczyć na 100% jedną z dwóch niewiadomych - montaż lub tubę/luźny guider.

1. gdyby oba testy dały taki sam efekt to winny byłby montaż (lub np. ciągnący kabel, etc.),

2. gdyby na guiderze efekt był inny to winna byłaby RASA lub luzy na guiderze.

 

Teraz jednak już widziałem Twój film. Ciekawi mnie czy przy podłączonym encoderze osi, montaż również wykonuje takie "korekty"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Tayson said:

Nie widzę filmu

Bardzo dobry ostatni odcinek. Wyjaśnia główną intrygę ale pozostawia kilka niewiadomych dla widza. 10/10, warto obejrzeć.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Szymoff said:

Skoro gwiazda ucieka na taką odległość w tak krótkim czasie to dlaczego na wykresie w PHD jest tak pięknie? Przy takim ruchu gwiazdy wykres powinien wyglądać jak zapis EKG nastolatka po dopalaczach a nie jak u nieboszczyka. 

 

Wykres pokazuje korekty zlecane przez soft a wychodzi na to, że montaż nie jest w stanie ich należycie wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kubaman said:

a halo, ale to może kolejna rzecz się wyjaśniła.. :)

posłuchaj tego nagrania jak przykładam telefon do monta (taka ciemność wtedy panuje) i posłuchaj. Mój mont od zawsze pyka sobie stuk, stuk, stuk, itd.

Myślałem, że to praca przekładni, ale dam sobie głowę uciąć, że to jest gubienie kroków silnika!

 

Czas 2:00 i głośność na maksa.

Faktycznie dziwne te stuki... Z paskami nie za bardzo ma co stukać a bez pasków tryby nie powinny stukać. Dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

I jeszcze teraz sobie sprawdziłem zdalnie jak to wygląda

no i tak sobie odpłynęła ta gwiazdka w te około 30 min

 

obraz.thumb.png.7b72683d9b335f18bb6290c216f0f206.png

Dla pewności. To jest przesunięcie gwiazdy w okolicznościach odłączonego enkodera?

 

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy wątek...

 

 tu się zgadzam 

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Moim zdaniem niestety to niczego nie wyjaśnia, a nawet więcej - nie ma znaczenia. Zmiana prędkości jest ewidentnie wykonywana "świadomie" przez elektronikę montażu. Czyli sterownik naprzemiennie ustawia nieco większą i mniejszą prędkość. Jest to zapewne reakcja na nietypową (i nieprzewidzianą w normalnej eksploatacji) sytuację, w której odpiąłeś enkoder. To nie jest prawidłowa praca na poziomie logicznym, a nie mechanicznym. Być może programiści iOptrona nawet nie uwzględnili takiej sytuacji w programie, żeby ją obsłużyć, bo normalnie nie ma prawa mieć miejsca. Gdyby to był problem mechaniczny, to w okresach zmniejszonej prędkości następowałoby gubienie kroków silnika - silnik krokowy nie może zmienić prędkości na skutek jakiegoś obciążenia - obraca się z prędkością ustaloną lub wcale i wtedy słychać gubione kroki (lub na przemian).

 

Ale obym się mylił albo czegoś nie zrozumiał, bo szczerze Ci życzę rozwiązania problemu...

 

 

 

... te stuki które słychać to  to praca silnika krokowego w czystej postaci... robi "kroczki"

podobnie pracowały mi silniki na sterowniku Leszka Jedrzejewskiego takie delikatne postukiwania...

Nawet pulsacja prowadzenia była podobna raz szybciej, raz wolniej (oczywiście w dużo większej skali) bo wg opisu Leszka nie można idelanie przeliczyć przekładni (zawsze pozostanie jakaś reszta) i takie pulsowanie zapewnialo  prowadzenia z minimalnym błędem

 

 

...nadal pozostaje pytanie: skoro pulsuje w RA czemu odjeżdża po skosie?

 

 

M.

 

 

 

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr4d napisał:

Z enkodrem gwiazda wykonuje "oscylacje" 

Czyli mamy: tracing > korekta enkodera, tracking> korekta... etc.

Można to sprawdzić jedynie przez porównanie.

Bez enkodera też są "korekty" silnik wydaje inne dźwięki kiedy puszcza i inne kiedy ściąga obraz do centrum. Ale to jest bez enkodera, to czysta mechanika.

Enkoder ma identyczny przebieg tylko z mniejszą amplitudą. Mityguje te ruchy, ale ich nie kasuje całkowicie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem z kopuły, sprawy są skomplikowane.

Otóż z włączonym enkoderem gwiazda się wyraźnie gibie tak jak wcześniej, ale ma 5 razy mniejsza amplitudę. Więc samo gibanie nie jest wielkie, ale cały czas dryfuje.

Dryf jest wolniejszy niż w przypadku z odłączonym enkoderem, ale jest wyraźny, jakieś 50 pikseli na 10 minut  (totalnie nieakceptowalne). Kierunek dokładnie ten sam.

To potwierdza wszystkie moje wcześniejsze doświadczenia. Tu by było prosto choć mniej zrozumiale - wydaje się że jednak silnik z enkoderem są w stanie forsować korekty, tylko są one niedostateczne, lub być może fizycznie niemożliwe co powoduje dryf.

 

 

No i tu jest problem, bo włączyłem dodatkowo guiding, syf jest taki że nie widać Oriona, ale poszło i ... 5 min w zasadzie można uznać za dobre. Może minimalny pojazd, ale jest to w 100% dobra jakość.

Pierwszy raz kiedy ten montaż dał się poprowadzić. Albo przypadek (to na pewno, takie mam szczęście), albo coś się zmieniło po wypięciu i wpięciu enkodera (tak przy okazji robiłem to już kilka razy parę miesięcy temu i bez efektu).

obraz.png.ff19af292343ee399f2041cf895d30a0.png

 

 

 

10 min sub wygląda tak i już nie jest to akceptowalna jakość, ale jest to z 10 razy lepiej niż normalny dla nas wynik, który można obejrzeć dla porównania w pierwszym poście tego wątku.

obraz.png.4bd765e1ad736f27774db20bd33fbb8f.png

 

No i tak znów jestem w kropce.

Odkryłem co się dzieje i nagle magicznie guiding zaczął (lepiej, choć nie dobrze) działać. Przypadek?

 

 

 

P.S> dla zobrazowania w jednym poście - do tej pory zawsze ale to zawsze, przez dwa lata od początku czyli od zakupu ze sklepu, było tak (5min guided):

obraz.png.82fed65601ccb3f4a321ce8537e3409d.png

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.