Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

nie

ale pomyśl

montaż waży 30kg, ma nośność 52kg

tuba wazy 21kg

kamera i szpeja 2kg

wszystko na betonowym pierze

 

słowo klucz - inercja, nie wiem co by to musiał być za wentylator, żeby to tak rozbujać jak na filmie

 

P.S> zresztą - na wszystkich tych zdjęciach mam wyłączone chłodzenie w NINA, wentylator w spoczynku

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że nakładają się dwa czynniki - krótkookresowy i długookresowy, ten od stałego dryfu. Długookresowy spowodowany jest ugięciami na wszystkim co możliwe...np. na wyciągu guidera ( to  z własnego doświadczenia :) ), obejmach, w końcu na oprawie lustra głównego.

Czynnik krótkookresowy - dane z PHD wyglądają źle. Bez inspekcji montażu pewnie się nie obejdzie - ale ślimak jest raczej OK. Nie znam tego montażu, o ile się orientuję to tam jest ślimak z napędem na "kołysce", przeniesienie napędu z osi silnika na oś ślimaka paskiem zębatym. Wobec tego należałoby sprawdzić:

- naprężenie paska zębatego

- sprawdzić czy nie są gdzieś uszkodzone aluminiowe koła zębate, czy są gładkie, czy może są tam jakieś zadry.

- jakość łożysk ślimaka, najpierw sprawdzamy czy łożyska są dociągnięte, nie mogą mieć luzu i wtedy muszą gładko pracować - wystarczy pokręcić palcami po rozpięciu ślimaka z przekładni.

- "kołyska" - powinna mieć naciąg ustalający docisk, trzeba sprawdzić czy to działa, jeżeli nie, to daje to podobny efekt jak mimośród na osi ślimaka.

Oczywiście może się okazać, że ślimak jest źle wykonany, ale to naprawdę byłaby gruba sprawa...

Na koniec: mam nadzieję, że mylę się we wszystkim, a przyczyna jest błaha i w końcu ją odkryjesz... :) .

Powodzenia!

P.S.

To jak Ty robisz takie dobre foty?

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze trzeba sprawdzić co z mocowaniem enkodera. Tam może być luz na pozycjonowaniu!

Dane z PHD mogą na to wskazywać. Wygląda na to, że tu może być podstawowy problem, tak mechaniczny jak i elektryczny (zimne lutowanie itp) co powoduje przekłamywanie pozycji enkodera wobec osi, albo gubienie sygnału.

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba sprawdź jeszcze mocowanie przeciwwagi do osi RA. Jest ono kontrowane śrubami. Ostatnio na forum IOptron gość miał podobne stuki i okazało się, że miał luzy na mocowaniu przeciwwagi co powodowało bardzo niewielkie przeskoki które powodowały mikro drgania. Był to nowy montaż CEM70EC. Przy przeciwwadze ustawionej w dół problem nie występował, gdy montaż ustawiał z przeciwwagą skierowaną w bok problem nasilał się.

IMG_20210223_165557.thumb.jpg.7dca6d23036607ff9f1fc41685c88c97.jpg

Edytowane przez pablo12311
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał:

 

Sama oscylacja jest zła, ale na tyle niewielka z enkoderem, że zakładając, że pozbędę się dryfu, było by OK.

Ale dryf wprost wynika z tej oscylacji. Nie da się wyeliminować enkoderem ani guidingiem. To jest tak na prawdę problem.

Dlaczego się nie daje wyeliminować?

Kuba a sprawdziłeś czy oś obrotu Ra jest równoległa do osi teleskopu / guidera? To jedyna możliwość dryfu jeżeli wszystko inne działa dobrze. Są na necie sposoby sprawdzania. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Wczoraj na koniec zrobiłem dwa zdjęcia guidowane i nie w zenicie jak ktoś sugerował. Wszystkie elementy optyczne leżą płasko. Jest tak samo, wynik prowadzenia dużo gorszy. 

Jednak kiwające się lustra moim zdaniem odpadają.

Czyli w tej pozycji przeciwwaga była w najbardziej nie korzystnej pozycji, poziomo pręt? Wynik prowadzenia był dużo gorszy.

Czy w okresie zimowym problem przypadkiem nie nasilił się? Materiał przy niskich temp. mógł się "skurczyć" co spowodowało jeszcze większe luzy w kontrach mocowania przeciwwag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ryszardo napisał:

Mam wrażenie, że nakładają się dwa czynniki - krótkookresowy i długookresowy, ten od stałego dryfu. Długookresowy spowodowany jest ugięciami na wszystkim co możliwe...np. na wyciągu guidera ( to  z własnego doświadczenia :) ), obejmach, w końcu na oprawie lustra głównego.

Czynnik krótkookresowy - dane z PHD wyglądają źle. Bez inspekcji montażu pewnie się nie obejdzie - ale ślimak jest raczej OK. Nie znam tego montażu, o ile się orientuję to tam jest ślimak z napędem na "kołysce", przeniesienie napędu z osi silnika na oś ślimaka paskiem zębatym. Wobec tego należałoby sprawdzić:

- naprężenie paska zębatego

- sprawdzić czy nie są gdzieś uszkodzone aluminiowe koła zębate, czy są gładkie, czy może są tam jakieś zadry.

- jakość łożysk ślimaka, najpierw sprawdzamy czy łożyska są dociągnięte, nie mogą mieć luzu i wtedy muszą gładko pracować - wystarczy pokręcić palcami po rozpięciu ślimaka z przekładni.

- "kołyska" - powinna mieć naciąg ustalający docisk, trzeba sprawdzić czy to działa, jeżeli nie, to daje to podobny efekt jak mimośród na osi ślimaka.

Oczywiście może się okazać, że ślimak jest źle wykonany, ale to naprawdę byłaby gruba sprawa...

Na koniec: mam nadzieję, że mylę się we wszystkim, a przyczyna jest błaha i w końcu ją odkryjesz... :) .

Powodzenia!

P.S.

To jak Ty robisz takie dobre foty?

 

 

 

Po obejrzeniu filmu pojawiło się sporo wątpliwości. Oscylacje nie wyjaśniają dryftu. Po zastanowieniu przypuszczenia mam zgodne z @ryszardo.  Prawdopodobnie nakładają się różne czynniki. Jeden jest krótkookresowy (oscylacje o dużej amplitudzie) - jakiś mechaniczny problem w montażu a drugi wolniejszy - ugięcia itp. Okres drgań wynosi ok 20s.  Wyłączyłeś enkoder, więc w pierwszej chwili pomyślałem, że pokazujesz ruch gwiazdy wynikający z PE montażu. Tylko ten ruch jest zbyt duży. Praca montażu jest kiepska. Nawet EQ6 pociągnie 30s bez guidingu i gwiazda aż tak nie lata. Nie wiem jaka jest amplituda, ale wygląda na dużą ilość pxeli. Enkoder walczy z tą oscylacja, minimalizując efekt. Drugiej wolniejszej składowej - dryftu guider i enkoder nie jest w stanie skorygować, bo z pozycji guidera jest niewidoczna, a wynika najprawdopodobniej z ugięć. Mamy ładny wykres prowadzenia, bo enkoder jako tako daje radę z oscylacją, a dryf występuje.  Oba czynniki się nakładają. Pojechanie gwiazd nie jest tylko w osi RA więc same oscylacje nie tłumaczą problemów. Wczoraj otrzymałeś lepszy wynik ale w innej pozycji, ugięcia mogą być mniejsze w zależności od pochylenia montażu.

 

Możesz jeszcze dokładniej zbadać zachowanie montażu. Przychodzi mi na myśl metod "analogowa" ś.p. Janusza. Wklejam tu post, bo forum AM różnie działa. http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=19245

 

Najprościej to jak widzę masz w stopce Melona, ustawiasz biegunową w montażu jakiś stopień na lewo lub prawo od bieguna, kierujesz teleskop w okolicę równika na południe na jakąś znaną, słabą gwiazdę i wykonujesz 40 minutową ekspozycję na najniższym ISO odsuwasz się od statywu aby nie wprowadzać zakłóceń w postaci drgań tarasu czy ugięć gruntu a otrzymasz czysty wykres pracy Twojego montażu w postaci PE
W atlasie identyfikujesz słabe gwiazdki koło tej znanej i na podstawie skali obrazu mierzysz PE

 

Ta metoda ma tą zaletę, że wykres jest ciągły (próbkowanie zależy od rozdzielczości matrycy). Robiąc wykres za pomocą ekspozycji np w PHD z wyłączonym guide lub dedykowanym programem, punktów pomiarowych jest dużo mniej. Szybkie zmiany są mniej widoczne.

 

Test nie rozwiąże problemu. Odnośnie oscylacji jest to chyba jakiś mechaniczny problem. Nie przypuszczam aby elektronika źle sterowała montażem. Ślimaka podejrzewam najmniej. Może w silnikach jest przekładnia z okresem 20s ?.  @ryszardo napisał więcej wskazówek odnośnie mechaniki. Zdejmij obudowę montażu i popatrz czy coś się obraca z takim okresem etc. Jak czujesz się na siłach i silniki są takie same to zamień DEC z RA. Teoria z przeciwwagą jest łatwa do sprawdzenia, wystarczy ją dokręcić. Potrzebujesz kogoś kto dobrze zna się na mechanice i montażach lub walka z serwisem iOptrona, co wymaga dużo czasu. Pokażesz wykres PE od producenta ?. 

 

Po wyeliminowaniu oscylacji pozostanie problem dryftu. OAG nie wchodzi w grę, więc usztywnienie zestawu lub programowe cuda jak np. http://www.astrogeeks.com/AstroGeeks/andre/FlexRX/FlexRX2.htm

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę dzisiaj jeśli zdążę mojego Canona 600/4 by jednoznacznie wyeliminować ugięcia. Nie za bardzo w nie wierzę i test w zenicie wydaje się to ładnie potwierdzać. To jest konstrukcja prosta jak budowa cepa. Sztywna wielka tuba z dwoma szynami losmandy, gigantyczny korektor i kamera zamocowana systemem baader UFC na średnicy 72mm.

 

W zenicie prowadził dużo gorzej i tak jak pisze Pablo pewnie wynikało to z przeciwwagi ustawionej poziomo. Sprawdzę czy jest dobrze dokręcona, ale nie widzę możliwości by opadała na gwincie w tak jednorodny, ciągły i niezależny od kierunku celowania sposób. 

 

Ja się nie znam z bardzo ale gdybym miał takie kołysanie do czegoś odnieść to powiedział bym że wynika np. z interakcji pomiędzy ślimakiem, a kołem zębatym. Wyobraźcie sobie że powierzchnia ślimaka ma źle wyprofilowaną powierzchnię (lub wałek jest krzywy) w taki sposób że przy ciasnym dopasowaniu elementów powierzchnia pracująca naciska na zęba koła zębatego osi ale po częściowym obrocie jej druga powierzchnia (normalnie pracująca tylko przy ruchu w drugim kierunku) zahacza o następnego zęba powodując ruch w przeciwnym kierunku. Oczywiście to jest możliwe tylko gdy powierzchnia ślimaka jest właściwej szerokości tylko zdeformowana. Inaczej by się to blokowało na zębach działając oboma silami w przeciwnych kierunkach. 

 

 

Zakładając że mam rację, oscylacja widoczna na filmie (bez EC) pokazuje PE samego ślimaka. Było by to wiarygodne zauważając że oscylacja ma kilkanaście sekund okresu. 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, kubaman said:

Podepnę dzisiaj jeśli zdążę mojego Canona 600/4 by jednoznacznie wyeliminować ugięcia. Nie za bardzo w nie wierzę i test w zenicie wydaje się to ładnie potwierdzać. To jest konstrukcja prosta jak budowa cepa. Sztywna wielka tuba z dwoma szynami losmandy, gigantyczny korektor i kamera zamocowana systemem baader UFC na średnicy 72mm.

 

W zenicie prowadził dużo gorzej i tak jak pisze Pablo pewnie wynikało to z przeciwwagi ustawionej poziomo. Sprawdzę czy jest dobrze dokręcona, ale nie widzę możliwości by opadała na gwincie w tak jednorodny, ciągły i niezależny od kierunku celowania sposób. 

 

Ja się nie znam z bardzo ale gdybym miał takie kołysanie do czegoś odnieść to powiedział bym że wynika np. z interakcji pomiędzy ślimakiem, a kołem zębatym. Wyobraźcie sobie że powierzchnia ślimaka ma źle wyprofilowaną powierzchnię (lub wałek jest krzywy) w taki sposób że przy ciasnym dopasowaniu elementów powierzchnia pracująca naciska na zęba koła zębatego osi ale po częściowym obrocie jej druga powierzchnia (normalnie pracująca tylko przy ruchu w drugim kierunku) zahacza o następnego zęba powodując ruch w przeciwnym kierunku. Oczywiście to jest możliwe tylko gdy powierzchnia ślimaka jest właściwej szerokości tylko zdeformowana. Inaczej by się to blokowało na zębach działając oboma silami w przeciwnych kierunkach. 

 

 

Zakładając że mam rację, oscylacja widoczna na filmie (bez EC) pokazuje PE samego ślimaka. Było by to wiarygodne zauważając że oscylacja ma kilkanaście sekund okresu. 

 

 

 

A jak pracuje z niedoskonale wyważonym sprzętem? Czy próbowałeś może obniżyć przeciwwagi o ~2 cm? Albo przesunąć nieco tubę, też o ~2 cm? Tak, aby zwolnienie sprzęgieł w poziomym ustawieniu powodowało delikatny ruch w obydwu osiach przy wyłączonym montażu.

 

Może wprowadzenie pewnych niewielkich obciążeń z tego wynikających do mechaniki montażu w jakiś sposób zmieniłoby jego zachowanie i pozwoliłoby Ci dowiedzieć się czegoś nowego.

 

Prosty eksperyment- najpierw jedna oś, potem druga i, ewentualnie, obydwie na raz na koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rambro napisał:

Odnośnie oscylacji jest to chyba jakiś mechaniczny problem. Nie przypuszczam aby elektronika źle sterowała montażem.

Jeśli mówimy o filmie z odpiętym enkoderem, to ja nie mam żadnych wątpliwości - to elektronika źle steruje silnikiem i daje na przemian większą i mniejszą prędkość. Słychać zmianę częstotliwości pracy silnika, a takiego efektu nie można uzyskać w sposób mechaniczny. A dlaczego elektronika źle steruje? Bo nie uwzględniono takiego przypadku.

Na filmie z działającym enkoderem Kuba opisuje że również widać oscylacje, ale znacznie mniejsze - niestety tego filmu nie mamy do wglądu. Te rzeczy można już rozważać w kontekście problemów mechanicznych.

14 minut temu, kubaman napisał:

Nie za bardzo w nie wierzę i test w zenicie wydaje się to ładnie potwierdzać. To jest konstrukcja prosta jak budowa cepa. Sztywna wielka tuba z dwoma szynami losmandy, gigantyczny korektor i kamera zamocowana systemem baader UFC na średnicy 72mm.

A wg mnie to właśnie w zenicie może być najgorzej :) Tak, całą tuba jest prosta i pancerna, ale jej słabym punktem jest lustro - które jeździ na prowadnicy na której masakrycznie się kiwa. To jest konstrukcja podobna do SCT, gdzie kiwanie lustra powoduje gigantyczny dryf. Tutaj być może ją poprawili i zmniejszyli efekt, ale na pewno nie udało się go całkiem wyeliminować. Nie odniosłeś się do tematu blokad mechanizmu ostrzenia - masz z tyłu do tego dwa pokrętła. Czy ich używałeś i jaki to dało efekt? Jeśli nie blokujesz lustra, to kiwanie jest rzeczą pewną, ale zdaję sobie sprawę że chcąc refocusować tubę w czasie pracy to blokowanie jest bez sensu i mamy błędne koło. Jednak te blokady są właśnie po to, żeby lustro się nie kiwało.

19 minut temu, kubaman napisał:

Podepnę dzisiaj jeśli zdążę mojego Canona 600/4 by jednoznacznie wyeliminować ugięcia.

Tylko koniecznie na dwóch obejmach.

21 minut temu, kubaman napisał:

Zakładając że mam rację, oscylacja widoczna na filmie (bez EC) pokazuje pec samego ślimaka. Było by to wiarygodne zauważając że oscylacja ma kilkanaście sekun okresu. 

To się zupełnie nie klei, bo okres obrotu ślimaka to kilka minut, a nie sekundy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, MateuszW napisał:

Jeśli mówimy o filmie z odpiętym enkoderem, to ja nie mam żadnych wątpliwości - to elektronika źle steruje silnikiem i daje na przemian większą i mniejszą prędkość. Słychać zmianę częstotliwości pracy silnika, a takiego efektu nie można uzyskać w sposób mechaniczny. A dlaczego elektronika źle steruje? Bo nie uwzględniono takiego przypadku.

Na filmie z działającym enkoderem Kuba opisuje że również widać oscylacje, ale znacznie mniejsze - niestety tego filmu nie mamy do wglądu. Te rzeczy można już rozważać w kontekście problemów mechanicznych.

 

Posłuchałem na słuchawkach.. może i masz rację.  Słychać jakby zmianę częstotliwości. Nie ma impulsu z enkodera a zadany czas już minął, więc może przyspiesza pracę, aby szybciej osiągnąć poprawną pozycję etc. Nie wiemy jak działa algorytm... więc to gdybanie. Odpinanie enkodera powoduje dodatkowe niepewności. Jak wszystko jest zapięte prawidłowo to wykres z guidera jest bardzo dobry, więc mont z tymi oscylacjami jakoś sobie radzi. Nie widzieliśmy filmu z zapiętym enkoderem. Dryft to pionowe kreski, niezwiązane z żadną z osi, więc najprawdopodobniej to ugięcia. @kubaman nie napisałeś, czy blokujesz lustro podczas ekspozycji ?.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka moja rysunkowa odpowiedź na kilkanaście postów w kwestii dryfu wywołanego przez ugięcie

mam nadzieję, że klarowna

 

obraz.png.676adf41d056362ebe04bdd0e3b08a52.png

 

pokazany wcześniej dryf z enkoderem po 15 minutach, pozycja wyjściowa w centrum, kilkadziesiąt pikseli

dla porównania polecam film i sprawdzenie kierunku oscylacji

obraz.png.2852a7a63b1ee7abcdb8165030ac0581.png

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dzisiejszym odcinku chyba sporo się wyjaśni

 

w roli głównej:

APO, Esprit 80, 400mm

obraz.thumb.png.32f93467544ff5a3b4d69e7fc5fe4fa8.png

 

 

wyniki, odpowiednio 900s i 300s bez prowadzenia, skala 1.9

obraz.thumb.png.5fdea1f683f1a938a84a6c920c15f230.png

 

 

 

To chyba dyskusja o ugięciach zakończona :)

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.