Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

widzisz jaki jest kierunek dryfu, taki jak kierunek rozmazania gwiazd

 

guiding jest bez sensu temat się wyczerpał

muszę to zgłosić iOptronowi i tylko mam nadzieję, że będą wiedzieli o co chodzi i mi to uznają

 

założę się o piwko. że to ślimak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 minut temu, kubaman napisał:

założę się o piwko. że to ślimak.

Ślimak robi obrót co 240 sekund. Jakie musiałby mieć zniekształcenia, żeby robić oscylacje co kilkadziesiąt sekund? Chyba, że jest dociśnięty na max albo chodzi na sucho bez smaru i są "skoki" dużego koła.

Jest możliwość resetu elektroniki do zera?   

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

taka moja rysunkowa odpowiedź na kilkanaście postów w kwestii dryfu wywołanego przez ugięcie

mam nadzieję, że klarowna

 

obraz.png.676adf41d056362ebe04bdd0e3b08a52.png

 

pokazany wcześniej dryf z enkoderem po 15 minutach, pozycja wyjściowa w centrum, kilkadziesiąt pikseli

dla porównania polecam film i sprawdzenie kierunku oscylacji

obraz.png.2852a7a63b1ee7abcdb8165030ac0581.png

Już się pogubiłem

Czy kierunek dryfu jest zgodny z osią Ra? .... na początku (w pierwszym poście) gwiazdy dryfowały po skosie pomiędzy Ra/De.

Jak jest teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MateuszW napisał:

 

Ehh... nie mam siły. Przechodzę w tryb obserwowania i życzę rozwiązania problemu.

przecież dzisiaj potwierdziłem dokładnie to co wiedzieliśmy wczoraj

narobiłem guidowanych fotek od groma, z wykresami itd

teoria o ugięciach nie sprawdziła się, co mam niby jeszcze udowadniać?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to zanim pójdę spać to wrzucę jeszcze wyniki, których już kompletnie nie rozumiem.

 

Pojechałem na równik i zrobiłem test V

i wyszedł tak, widać drobny błąd ustawienia polarnej ale raczej niewielki (5 min):

obraz.png.9158aff8e3d305d47413c88ba439d00f.png

 

i zrobiłem zdjęcie 15 min bez guidingu:

obraz.png.8714956e6f9e87552488f8d52a4e59a6.png

 

zgłupiałem, po prostu.

 

Poleciałem ponownie na drugą stronę (DEC 60)

i zrobiłem to samo

obraz.png.7535437addd6d71ea244efbdeed9adc5.png

 

i 5 minutowa fotka

obraz.png.63cadf786e740bb81bbf137e60b44d30.png

 

jest pojazd ale dużo mniejszy niż wczesniej

kompletny chaos

 

nie wiem może wcześniej jakiś kabel ciągnął czy coś.. Idę spać a 15 minut się robi, jutro wrzucę

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba a dobrze wyważyłeś tego esprita bo ja widzę na zdjęciach tą samą przeciwwagę w tym samym miejscu co dla RASA. Chyba, że była druga dla RASA, której nie widać na zdjęciu.  A może coś przeoczyłem.

Zrobiłeś test z dwoma ustawieniami jak podpowiadałem?

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyważyłem , była druga dużo niżej

zaczynam się zastanawiać czy na domiar złego kable wewnątrz monta nie ciągną w określonej pozycji

Chaos

 

znalazłem obiecujący watek w sieci

 

 

a obiecane w nocy zdjęcie przy DEC 60 i 15 min unguided wygląda tak:

obraz.png.27e7449b7892533f2d4a3d5e5a692cb4.png

 

znowu ok 45 stopni pod kątem do kierunków osi, tak samo jak wczoraj. Mniej ale i skala dwa razy prawie mniejsza.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś założyć jakiś inny teleskop  na tego IOptrona i sprawdzić, jak wygląda prowadzenie?

Masz też przecież ASA  -  czy twoja RASA dobrze pracowała z tym montażem ?

Edit:

No tak, nie doczytałem , że próbowałeś z Esprite ....

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duser napisał:

Próbowałeś założyć jakiś inny teleskop  na tego IOptrona i sprawdzić, jak wygląda prowadzenie?

Masz też przecież ASA  -  czy twoja RASA dobrze pracowała z tym montażem ?

 

Piotrek, wiem że tasiemiec do czytania, ale w skrócie odpowiem że @kubaman próbował już chyba wszystkiego. Nadmienię że bez konkluzji w temacie. 

-----------

Pojechanie po skosie wskazywałby na błąd w ustawieniu NP. Może wkrada się błąd ortogonalny.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Piotr4d napisał:

Pojechanie po skosie wskazywałby na błąd w ustawieniu NP. Może wkrada się błąd ortogonalny.

 

Poza na prawdę już dużymi odchyleniami guiding spokojnie kompensuje błąd ustawienia na polarną i wypoziomowanie podstawy. Gwiazdki są w punkt jak wszystko gra z resztą setupu. Na wielu klatkach ujawni się co najwyżej  rotacja pola a i to tylko w wyższych deklinacjach obiektów.

Zawsze ustawiam za pomocą lunetek ( przerabiałem to na 4-5 montażach) czyli zawsze w podświadomości zakładam że mam jakiś błąd. Kiedyś muszę sprawdzić programowo jaka jest różnica ale tylko dla ciekawości a nie dlatego że warto spędzać czas na takie podejście.

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MaPa napisał:

 

Poza na prawdę już dużymi odchyleniami guiding spokojnie kompensuje błąd ustawienia na polarną i gwiazdki są w punkt jak wszystko gra z resztą setupu. Na wielu klatkach ujawni się co najwyżej  rotacja pola a i to tylko w wyższych deklinacjach obiektów.

Właśnie. Przyznasz jednak, że jeśli "pojechanie" występuje również w osi teoretycznie nieruchomej, to coś tu jest cholernie nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2021 o 20:09, kubaman napisał:

Cześć

 

w skrócie dla przypomnienia. Mam CEM120EC. To mont bardzo solidny i niestety drogi , który ma wbudowany enkoder osi RA.

Mont nie dawał się guidować wcale, bo nawet przy bardzo krótkich ekspozycjach była sieczka. Wiec jechałem, zresztą z zadowoleniem bez guidingu, max 2 minutowe suby.

 

Od tygodnia z okładem robię próby ma PHD2 multistar guiding i wyniki są rewelacyjne. Po prostu zaczęło działać i RMS jest bajkowy.

Problem polega na tym, że w dalszym ciągu przy RMS 0.3 mam identyczny efekt, jakbym monta nie guidował.

Oto przykład:

 

obraz.png.0fc7abf7b74810489033d956c870e703.png

 

i wynikowe zdjęcie tylko 5 min

 

obraz.png.ffe05f3a45027e0d863aea896d548f5f.png

 

i 1:1

obraz.png.72883e8f173b445e925a185902dfff1b.pngobraz.png.ce679fd867e813d6c167313675e9a20b.png

 

czy znajdzie się śmiałek, który pogodzi te dwa fakty?

Jakby ktoś mnie zapytał z boku, to bym powiedział, że mont nie ma z tym nic wspólnego. Tylko co, lustro opada w równomiernym tempie? Brzmi niewiarygodnie.

 

Zapewne należy powiesić na moncie innego telepa i sprawdzić, ale póki co ktoś ma pomysł, bo odchodzę od zmysłów.

 

 

 

@kubaman a nie widzę żebyś Darka miał zrobionego na guiderze w phd2. Może multistar guiding łapie ci bad pixela i przez to źle prowadzi. Zrób Darki i wykonaj prowadzenie na jednej gwieździe. Twój wykres rms jest do dupy. Nie wygląda jak rzeczywisty. Na pierwszej fotce na pewno jedziesz na badpixelu. Zresztą teraz dodałem zrzuty ekranu z dwóch prowadzeń i widać że jedna gwiazda jest podejżanie w tym samym miejscu. 

IMG_20210225_084213.png

IMG_20210225_084152.png

Edytowane przez mirekk
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr4d napisał:

Właśnie. Przyznasz jednak, że jeśli "pojechanie" występuje również w osi teoretycznie nieruchomej, to coś tu jest cholernie nie tak.

Dokładnie tak.

 

Bez guidingu przy obecnym refraktorze wszystko może wskazywać na polarną lub montaż ( mechanika - elektronika)

Z poprawnie działającym guidigingiem zawężamy do mechaniki-elektroniki .

Dobrze żeby osie korekcji były ustawione w pionie i poziomie ( dec - rec). I chcialbym jeszcze zobaczyc w takim ukladzie i tym refraktorze testy guidingu.

 

Update: uwaga mirekk jak najbardziej na miejscu, przy guidingu upewnij sie ze wybierasz jedna jasna gwiazde _samemu_, ogranicz udział "AI" do minimum w tym wszystkim

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kubaman napisał:

przecież dzisiaj potwierdziłem dokładnie to co wiedzieliśmy wczoraj

narobiłem guidowanych fotek od groma, z wykresami itd

teoria o ugięciach nie sprawdziła się, co mam niby jeszcze udowadniać?

 

 

A zapiąłeś tam coś innego niż RASA? Chcesz to pożyczę Ci refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.