Jump to content

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)

Recommended Posts

1 minutę temu, MaPa napisał:

Poza na prawdę już dużymi odchyleniami guiding spokojnie kompensuje błąd ustawienia na polarną i gwiazdki są w punkt jak wszystko gra z resztą setupu. Na wielu klatkach ujawni się co najwyżej  rotacja pola a i to tylko w wyższych deklinacjach obiektów.

Właśnie. Przyznasz jednak, że jeśli "pojechanie" występuje również w osi teoretycznie nieruchomej, to coś tu jest cholernie nie tak.

W dniu 22.02.2021 o 20:09, kubaman napisał:

Cześć

w skrócie dla przypomnienia. Mam CEM120EC. To mont bardzo solidny i niestety drogi , który ma wbudowany enkoder osi RA.

Mont nie dawał się guidować wcale, bo nawet przy bardzo krótkich ekspozycjach była sieczka. Wiec jechałem, zresztą z zadowoleniem bez guidingu, max 2 minutowe suby.

Od tygodnia z okładem robię próby ma PHD2 multistar guiding i wyniki są rewelacyjne. Po prostu zaczęło działać i RMS jest bajkowy.

Problem polega na tym, że w dalszym ciągu przy RMS 0.3 mam identyczny efekt, jakbym monta nie guidował.

Oto przykład:

obraz.png.0fc7abf7b74810489033d956c870e703.png

i wynikowe zdjęcie tylko 5 min

obraz.png.ffe05f3a45027e0d863aea896d548f5f.png

i 1:1

obraz.png.72883e8f173b445e925a185902dfff1b.pngobraz.png.ce679fd867e813d6c167313675e9a20b.png

czy znajdzie się śmiałek, który pogodzi te dwa fakty?

Jakby ktoś mnie zapytał z boku, to bym powiedział, że mont nie ma z tym nic wspólnego. Tylko co, lustro opada w równomiernym tempie? Brzmi niewiarygodnie.

Zapewne należy powiesić na moncie innego telepa i sprawdzić, ale póki co ktoś ma pomysł, bo odchodzę od zmysłów.

@kubaman a nie widzę żebyś Darka miał zrobionego na guiderze w phd2. Może multistar guiding łapie ci bad pixela i przez to źle prowadzi. Zrób Darki i wykonaj prowadzenie na jednej gwieździe. Twój wykres rms jest do dupy. Nie wygląda jak rzeczywisty. Na pierwszej fotce na pewno jedziesz na badpixelu. Zresztą teraz dodałem zrzuty ekranu z dwóch prowadzeń i widać że jedna gwiazda jest podejżanie w tym samym miejscu. 

IMG_20210225_084213.png

IMG_20210225_084152.png

Edited by mirekk
  • Like 6
2 godziny temu, Piotr4d napisał:

Właśnie. Przyznasz jednak, że jeśli "pojechanie" występuje również w osi teoretycznie nieruchomej, to coś tu jest cholernie nie tak.

Dokładnie tak.

Bez guidingu przy obecnym refraktorze wszystko może wskazywać na polarną lub montaż ( mechanika - elektronika)

Z poprawnie działającym guidigingiem zawężamy do mechaniki-elektroniki .

Dobrze żeby osie korekcji były ustawione w pionie i poziomie ( dec - rec). I chcialbym jeszcze zobaczyc w takim ukladzie i tym refraktorze testy guidingu.

Update: uwaga mirekk jak najbardziej na miejscu, przy guidingu upewnij sie ze wybierasz jedna jasna gwiazde _samemu_, ogranicz udział "AI" do minimum w tym wszystkim

Edited by MaPa
  • Like 1
10 godzin temu, kubaman napisał:

przecież dzisiaj potwierdziłem dokładnie to co wiedzieliśmy wczoraj

narobiłem guidowanych fotek od groma, z wykresami itd

teoria o ugięciach nie sprawdziła się, co mam niby jeszcze udowadniać?

A zapiąłeś tam coś innego niż RASA? Chcesz to pożyczę Ci refraktor.

22 minuty temu, Tuvoc napisał:

A zapiąłeś tam coś innego niż RASA? Chcesz to pożyczę Ci refraktor.

A mógłbyś przeczytać posty wczorajsze i dzisiejsze komentarze oraz zerknąć na foto obecnego setup'u.

Edited by trouvere
  • Like 4

wszystkie zdjęcia z wczoraj są na APO

mirekk, możesz mieć rację z tym hot pikselem zakłócającym średni odczyt, dlatego nie odnoszę się do tego pierwszego posta już wcale, później zrobiłem wiele prób które dały inne wyniki i wg mnie wiarygodne

Mam pytanie odnośnie ostatnich zdjęć, pomijając chwilowo całą skomplikowaną historię tego wątku

Czy ktoś ma pomysł dlaczego na dwóch ostatnich przykładach

- 15 minutowe zdjęcie wykonane na równiku jest w punkt 

- a 15 minutowe zdjęcia na deklinacji 60 ma wyraźny, ukośny pojazd?

być może to coś banalnie oczywistego, ale potrzebuję wskazówki bo mam pusty łeb

Edited by kubaman
  • Like 1
Godzinę temu, trouvere napisał:

A mógłbyś przeczytać posty wczorajsze i dzisiejsze komentarze oraz zerknąć na foto obecnego setup'u.

Wybacz, faktycznie pogubiłem się już w tych podstronach wątku :)

• Like 1
  • Haha 1
Godzinę temu, kubaman napisał:

Mam pytanie odnośnie ostatnich zdjęć, pomijając chwilowo całą skomplikowaną historię tego wątku

Czy ktoś ma pomysł dlaczego na dwóch ostatnich przykładach

- 15 minutowe zdjęcie wykonane na równiku jest w punkt 

- a 15 minutowe zdjęcia na deklinacji 60 ma wyraźny, ukośny pojazd?

być może to coś banalnie oczywistego, ale potrzebuję wskazówki bo mam pusty łeb

Zoabcz na spookojnie w dzien jak była skierowana tuba przy obu testach. Zasymuluj sobie to teraz w kopule.

Zobacz jak mont jest wyważony, czy sie nie slizga, delikatnie sprawdz reka opor.

Zobacz czy sie nie ugina całość przy zmianie polozenia tuby.

Sprawdz czy kabelki ( wszystkie sa brane pod uwage) nie  zakleszczaja sie o cos i np hamują

52 minuty temu, Tuvoc napisał:

Wybacz, faktycznie pogubiłem się już w tych podstronach wątku :)

No można się pogubić :)

Ale mnie dziwi coś innego. Ile ludzi usilnie i za wszelką cenę chce pomóc. To jest niesamowicie budujące.

Takie bezgraniczne zainteresowanie czyimś problemem :)

Aż sam bym pomógł ale mam za małe doświadczenie.

Teraz jestem pewny, że jak kiedyś (odpukać) będę miał miał problem z prowadzeniem, czy z czymś innym, to też otrzymam taką kompleksową pomoc.

• Like 4

Mam takie przemyślenia :

1. Po pierwsze jakim cudem przy aż takich oscylacjach mechanicznych montażu masz gładki wykres guide ?

Te dwie rzeczy wykluczają się . Jeżeli guide wygląda gładko przy tak pojechanych gwiazdach , a nic się nie gnie , to znaczy że algorytm Multistar Guide w PHD pokazuje totalne bzdury  -prawdopodobnie łapie jakieś hoty

2. Po drugie  - czy rozbierałeś swój montaż , sprawdzałeś, czy zawieszenia silników nie mają jakichś luzów na boki?   Ja miałem w swoim CEM25 byle jak skręcone stożkowe łożyska trzymające całość "kołyski" w osi RA , co objawiało się gwałtownymi "pikami" w wykresie guide . Co prawda zwykły luz nie bardzo tłumaczy występowanie tak regularnych oscylacji , ale nie zaszkodzi sprawdzić .

Bo problem zdaje się leżeć zdecydowanie w mechanice montażu , moim zdaniem

• Like 2
Godzinę temu, Robson_g napisał:

No można się pogubić :)

Ale mnie dziwi coś innego. Ile ludzi usilnie i za wszelką cenę chce pomóc. To jest niesamowicie budujące.

Takie bezgraniczne zainteresowanie czyimś problemem :)

Aż sam bym pomógł ale mam za małe doświadczenie.

Teraz jestem pewny, że jak kiedyś (odpukać) będę miał miał problem z prowadzeniem, czy z czymś innym, to też otrzymam taką kompleksową pomoc.

Jak dla mnie, ten wątek jest jak półgodzinna rozmowa telefoniczna:  3 minuty porzekazywania treści i 27 minut przekazywania emocji. Dlatego taki popularny B)

Edited by bartolini
  • Like 3
  • Haha 1
Godzinę temu, warpal napisał:

Tutaj problem wydaje się podobny:

CEM120EC Problems - Page 5 - Mounts - Cloudy Nights

Konkluzja tego tematu jest taka:

"The shop has offered me a refund which I have accepted and going to get a 10 Micron mount instead. So as of today, I no longer have my CEM120EC and its making its way back to the shop. This was one of the worst mounts I have ever used."

Obawiam się, że bez serwisu iOptrona się nie obejdzie, bo oni mają komponenty na podmianę. Wysyłki do US, czy Chin kosztują i zajmują dużo czasu. Może ktoś serwisuje montaże w PL albo DE.

• Like 2

To jest jednak lekko załamujące (cytat ze str. 1. dyskusji):

"After doing a lot of reading and I now have learnt the encoder has problems,

Some do, some dont. Its a lottery"

3 godziny temu, Tuvoc napisał:

pogubiłem się już w tych podstronach wątku

Można się pogubić, zwłaszcza kiedy śledzi się wątek korzystając ze smartfona: swoją drogą szkoda, że smartfony nie mają jeszcze wbudowanej miniaturowej maszynki do mięsa, można by było będąc nad rzeką i łowiąc ryby, zrobić na szybko pastę rybną z narybku.

• Haha 1
33 minutes ago, warpal said:

To jest jednak lekko załamujące (cytat ze str. 1. dyskusji):

"After doing a lot of reading and I now have learnt the encoder has problems,

Some do, some dont. Its a lottery"

Żenada. To nie jest zabawka za kilka stówek i żadna loteria nie powinna w ogóle wchodzić w grę.

Z powyżej przytoczonego wątku:

Please use the firmware CEM120_FW190718. This firmware does not create rapid oscillations in the RA axis. Firmware CEM120_FW190318 and CEM120_FW191120 have SDE. I operate a CEM120EC2 and a Celestron C11EDGE telescope.

Widzisz Kuba, trzeba było brać Ap1200 (kiedy kupowales), zaoszczędziłbyś 2 lata testów.
Jednak co marka to marka ...:icon_wink:
Życzę powodzenia przy reklamacji.
56 minut temu, Herbert West napisał:

Please use the firmware CEM120_FW190718. This firmware does not create rapid oscillations in the RA axis.

To jest nic innego jak maskowanie błędów sprzętu (hardware) przez oprogramowanie firmowe (firmware), błąd pozostał.

11 minutes ago, trouvere said:

To jest nic innego jak maskowanie błędów sprzętu (hardware) przez oprogramowanie firmowe (firmware), błąd pozostał.

Bardzo możliwe! Ale może warto sprawdzić czy w jakimś stopniu pomoże?

1 minutę temu, Herbert West napisał:

Bardzo możliwe! Ale może warto sprawdzić czy w jakimś stopniu pomoże?

Tak samo, prawdopodobnie, jak łaty w sofcie Windows czyli newer ending story.

Przecież wprowadzanie aktualizacji oprogramowania układowego nie jest niczym zdrożnym, jest wręcz pożądanym elementem obsługi serwisowej.

Jeśli problem okazał by się tak trywialny jak upgrade firmware, to tylko można się cieszyć. Psioczenie na pewno nie pomaga.

• Like 2
  • Love 1
53 minuty temu, Piotr4d napisał:

Jeśli problem okazał by się tak trywialny jak upgrade firmware, to tylko można się cieszyć.

Jeśli byłby tak bardzo trywialny jak sugerujesz, to dlaczego iOptron nie poinformował @kubaman'a, że wystarczy ściągnąć nową wersję softu i wszystkie problemy związane z prowadzeniem montażu zostaną wyeliminowane.

Poza chyba nie czytałeś uważnie iOptron'owego manuala, gdzie jest jasno i wyraźnie napisane, że błąd prowadzenia montażu PE (montażu w wersji takiej jaką posiada @kubaman czyli z enkoderami) mierzony na laboratoryjnym stole pomiarowym (czytaj w idealnych bez mała warunkach) wynosi "<0.15 arcsec RMS for 4min" (co samo w sobie można uznać, że jest wynikiem bardzo dobrym) ale na temat jaki jest błąd w czasie przekraczającym 4 min nie ma już ani słowa.

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

Psioczenie na pewno nie pomaga.

Oczywiście , że nie pomaga w rozwiązaniu problemów ale pozwala wyrzucić z siebie frustrację, że iOptron sprzedał za niemałe pieniądze towar i z rozwiązaniem problemów z jego funkcjonowaniem pozostawił nabywcę samemu sobie, krótko i na temat ma go w d...e bo kasę już zainkasował.