Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, bartolini napisał:

 

Jeżeli zestaw jest dobrze wyważony, to środek ciężkości zestawu się nie przemieszcza - więc ugięć piera nie będzie.

Mogłyby być jakieś oscylacje od wiatru, ale wtedy okres drgań byłby w okolicach pojedynczych sekund. 

Jasne. Wpis z tym słupkiem to drobny joke na ... chyba koniec ? wątku :)Mój słupek już raz dostał z kapcia.. ale nie zrobiło na nim wrażenia... W kopule nie wieje ....

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał:

Zakładam więc, że poza problemem z montem sama RASA generuje część tych problemów.

No nareszcie dochodzisz do tego, do czego Cię usiłowałem już dawno przekonać :) 

Godzinę temu, Pav1007 napisał:

- nie ma absolutnie żadnego wpływu na optykę :-)

Tak, MLPT tuby nam nie skolimuje :P Ale ta funkcja pozwala skompensować błędy prowadzenia / dryf wynikający z ugięć w optyce i o to zapewne chodziło w zdaniu Kubie :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Ale ta funkcja pozwala skompensować błędy prowadzenia / dryf wynikający z ugięć w optyce i o to zapewne chodziło w zdaniu Kubie

A jak ugięcie w optyce wpływa na prowadzenie innych montaży prowadzonych bez guidingu? :-)

Mateusz, nie chcę zaśmiecać wątku Kuby. Z chęcią z Tobą podyskutuję F2F :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie off top ale napiszę. 

Paweł przykład praktyczny. 

Masz telepa któremu grawitacyjnie ugina się focuser. Oczywiście ugięcie jest zależne od położenia/pochylenia tuby. 

Montaż który prowadzi normalnie jedzie że stałą prędkością sidereal będzie trzymać się teoretycznej trajektorii i czasie długich ekspozycji gwiazdy pojadą przez focuser. ASA sprawdza w kilku punktach czy optyczny środek kadru leży tam gdzie teoretycznie powinien być czy jednak się przesunął. Powiedzmy że przesunął się o 30 pikseli w górę i 70 pikseli w prawo. Mont tak się wysteruje by proporcjonalnie w czasie odjąć te piksele i optycznie kadr pozostał w centrum bez przesunięcia. Mont celowo nie prowadzi równo. 

 

Nie skompensujesz tym komy czy jajowatych gwiazd oczywiście ale flex ukladu w czasie i PA. 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rambro napisał:

 

Śmiesznie byłoby jakby "diagnoza" @_Spirit_ była prawdziwa.... :) Mój słupek jest 4 x grubszy a setup waży 1/3 tego co ten... ;) Latarnie też są betonowe, a się wyginają nawet na wietrze ... pixele to sa um. Z ciekawości ASA montowałeś na tym samym słupku czy na statywie ? Montaż ASA chyba jest lżejszy ....

Niestety, montaż również na statywie przez rok używania się tak zachowywał. Ja mam nadzieję, że przy sztywnej tubie guiding sobie poradzi z tym dryfem lepiej. Próby we wtorek jeśli wierzyć prognozie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż ASA kompensuje swoim działaniem wady optyki polegające np. na kiwaniu się lustra czy ugięciach wyciągu bo wykonuje ujęcia w swojej drodze po niebie w takim położeniu teleskopu, w jakim będzie za chwilę fotografował. To jest jedna z podstawowych funkcjonalności MLPT. Montaż nawet nie wie, co to są za wady bo ważne jest położenie gwiazd na niebie względem katalogu GSC i położenia montażu sczytanego z GPS i enkoderów. Sorry za offa

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i kolejna ciekawostka

 

zawiesiłem RC 12", ok 24kg

Kolimowałem go na sucho w domu i myślałem , że kompletnie mi nie wyszło, bo po odpaleniu kamery nie byłem w stanie złapać ostrości. jakby gwiazda miała kilka wierzchołków.

Ale zaraz - cały obraz tańczy jak wariat lewo prawo, buja się tak mocno, że sekundowe ekspozycje są rozmazane (skala co prawda wariacka 0.3, ale nawet na binning było pomazane). Czyli montaż oscyluje, i to jeszcze bardziej widać pod większym ciężarem. Generalnie gibie się o jakieś kilkadziesiąt pikseli na sekundę lewo prawo.

Położenie trudne - kapella, bo przy takim F mało co na niebie innego widać a poza tym chmury.

 

Stoję w kopule, myślę i słyszę monta - wysokie dźwięki - gwiazdki w lewo - niskie dźwięki - gwiazdki w prawo. Jak w czasie nagrywania filmu.

Coś mnie tknęło - a o tym dlaczego zaraz - i wyłączyłem zasilanie. Włączyłem ponownie, tracking i słyszę mont pracuje równo.

Dziwne. Może to jednak jest problem z zasilaniem? Tylko ja tu już ze cztery zasilacze przerobiłem, w tym 10A.

 

 

A teraz dlaczego mnie tknęło. Wcześniej jak podłączałem telepa, to wpiąłem go do zasilania w hubie na siodle - jak zwykle. Tylko, że wiatrak w kamerze zaczął się kręcić, a ja podłączyłem chwilowo tylko zasilanie monta, a nie .. huba.

Wg opisu to dolne gniazdo 12V służy tylko do zasilania monta, a górne do zasilania huba i wszystkich urządzeń na moncie.

Tymczasem u mnie podłączenie tylko monta zasiliło kamerę i focuser. Nigdy na to nie zwróciłem uwagi, ale jeśli tak, to mam zapewne źle kable w moncie podłączone i zasilanie monta (5A) de facto zasila monta, kamerę, grzałkę, focuser.

 

 

obraz.png.c7840245df571f50538588366beb684a.png

 

 

Na razie korzystam ze stabilizacji i jadę 10 min suba, ale jutro wezmę mój 16A 12V zasilacz który mi został od ASA i przerobię go tak by zasilić to gniazdo.

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej czy ty w ogóle czytałeś mojego ostatniego posta? Jeśli tak to najwyraźniej nie zrozumiałeś.

Napisałem właśnie,  że montaż najprawdopodobniej ma pomylone fabrycznie przewody i zasilając tak jak piszesz powyżej, zasilałem najpewniej cały sprzęt z monta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tayson napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, ze podlaczajac zasilanie na dole uzywales innego zasilacza niz do gniazda w osi RA? Sprawdz czy przypadkiem te gniazda nie sa ze sobą polaczone.

 

Myślę że bez patroszenia montazu z kabli sie nie obędzie.

tak właśnie myślę, że są połączone, jutro będę to patroszył

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja plytka zasilająca gniazda pod siodłem - oryginalne przewody ioptrona; nie wykrecałem ich - tak złożyła fabryka.

@kubaman tez w swoim masz gwint w gnieździe?

 

edit...

koncowki bez lutu, wiec moze 1drucik z wiązki daje zwarcie????

ciekawe co odkryjesz. wiele juz nie pozostalo w tym montazu do spkulacji :) 

 

 

 

20210228_000648.jpg

 

20210228_000651.jpg

 

20210228_000655.jpg

 

20210228_000715.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

A teraz dlaczego mnie tknęło. Wcześniej jak podłączałem telepa, to wpiąłem go do zasilania w hubie na siodle - jak zwykle. Tylko, że wiatrak w kamerze zaczął się kręcić, a ja podłączyłem chwilowo tylko zasilanie monta, a nie .. huba.

Wg opisu to dolne gniazdo 12V służy tylko do zasilania monta, a górne do zasilania huba i wszystkich urządzeń na moncie.

Tymczasem u mnie podłączenie tylko monta zasiliło kamerę i focuser. Nigdy na to nie zwróciłem uwagi, ale jeśli tak, to mam zapewne źle kable w moncie podłączone i zasilanie monta (5A) de facto zasila monta, kamerę, grzałkę, focuser.

 

W instrukcji jest napisane, że dwa ganiazda 12V 1A po prawej dovetail są zasilane z głównego złącza u dołu a dwa po lewej dovetail z przyłącza "na środku" takim napięciem jak tam podłączysz. Jeżeli kamerę i focuser masz zasilaną z wyjścia po prawej to nie ma nic dziwnego że działą po przyłączeniu tylko gniazkda głównego u dołu...

 

On the side of the dovetail saddle, there are 4 power output sockets:
 5521 12V1A socket X2: There are two 12V1A DC output sockets on the right end side of the dovetail saddle, with 2.1mmX5.5mm, center positive sockets. They are provided by mount DC 12V power.
 On the left end side of the dovetail saddle, there are one 5525 (2.5mmx5.5mm) and one 5521 (2.1mmX5.5mm) DC output sockets for your accessories. The maximum specified current output is 5A. They are connected to the DC IN 10 port on the Input Panel. The voltage is determined by the input voltage, such as V, 12V or 24V.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że ja osobiście ja bym dwu zasilaczy nie używał, tylko z jednego podłączył do obu wejść tzn na dole i na środku. Ogólnie to zasilaniem trzeba uważać i lepiej dwa razy zmierzyć polaryzację i napięcie niż się pomylić.

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, trouvere napisał:

 

No tak ... , na pewno jest coś nie tak z okablowaniem bo wszystko jest zgodnie z opisem tylko komuś nie przyszło na myśl by się z kwitami do montażu zapoznać.

człowieku, zlituj się i idź spać

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, rambro napisał:

 

W instrukcji jest napisane, że dwa ganiazda 12V 1A po prawej dovetail są zasilane z głównego złącza u dołu a dwa po lewej dovetail z przyłącza "na środku" takim napięciem jak tam podłączysz. Jeżeli kamerę i focuser masz zasilaną z wyjścia po prawej to nie ma nic dziwnego że działą po przyłączeniu tylko gniazkda głównego u dołu...

 

On the side of the dovetail saddle, there are 4 power output sockets:
 5521 12V1A socket X2: There are two 12V1A DC output sockets on the right end side of the dovetail saddle, with 2.1mmX5.5mm, center positive sockets. They are provided by mount DC 12V power.
 On the left end side of the dovetail saddle, there are one 5525 (2.5mmx5.5mm) and one 5521 (2.1mmX5.5mm) DC output sockets for your accessories. The maximum specified current output is 5A. They are connected to the DC IN 10 port on the Input Panel. The voltage is determined by the input voltage, such as V, 12V or 24V.

 

 

teraz nie sprawdzę, robiłem wszystko w kopule na szybko. Jeśli włączyłem po prawej stronie to faktycznie nie będzie rozwiązanie. ale teraz nie pamiętam, zmarzłem tak że myślę wyłącznie o herbacie i kocu

w każdym razie doświadczenie z chybotaniem jest nieodwracalnie potwierdzone - montaż pracował nierówno a po ponownym uruchomieniu poszło OK. Dlatego pomyślałem o zasilaniu.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wynik wstępnej obserwacji na RCku. Ze względu na problemy z podłączeniem OAG na razie nie mam wyniku guidowanego, a ze względu na skalę nie sposób powiedzieć czy pojazd jest normalny w tych warunkach, czy też stanowi taki sam problem jak przy RASA.

Mam jednak porówannie pozycji w kadrze dla relatywnie krótkich ujeć 60s na przestrzeni godziny.

obraz.png.6395063bb06ccd8f76a0d3d4d383cf10.png

 

 

115 pikseli na godzinę daje około 2 piksele na minutę. Przy 10 minutach 20 pikseli to już bardzo wyraźnie dało by się we znaki.

Przy czym to jest skala 0,6 (bin 2). Nie jest to więc definitywnie sprawa optyki. Być może OAG może sobie z tym dryfem poradzić, ale na razie przy tak ciemnej tubie mnie nie lubi.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2021 o 17:03, kubaman napisał:

Paweł przykład praktyczny. 

 

W dniu 26.02.2021 o 17:26, wessel napisał:

Montaż ASA kompensuje swoim działaniem wady

Dobra, got it - semantyka i inne rozumienie słów z mojej strony. Nie naprawia wady optyki ale bierze je pod uwagę wyznaczając ścieżkę (poprzez fakt, że określa dokładny środek pola) - jeśli optyka generuje błędy to ich nie naprawi (no bo niby jak) :-)

Dzięki za wyjaśnienie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał:

 

 

taki kierunek dryfu wskazywałby na błąd ustawienia na polarną. Mały w RA i duży w DEC. Wygląda typowo i całkiem prawidłowo

 

problemy z kablami czy nierówną pracą silnika mogą być ze sobą związane ale wydają się nie mieć związku z dryfem, a w każdym razie nie wyglądają na decydujące. Wtedy dryf byłby głównie w RA. Enkoder prawidłowo koryguje obrót osi RA ale niewielka odchyłka jest spowodowana niewłaściwym ustawieniem na biegun ... chyba, że z jakiegoś powodu montaż rusza też osią DEC

 

prawidłowe zasilanie to oczywiście podstawa więc sprawdź czy wszystko z nim w porządku ale raczej nie spodziewałbym się takiej regularności po losowych anomaliach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, sprawdzę to, tym bardziej, że już wcześniej dałem tu wynik testu V i była odchyłka.

Pytanie tylko czy to wyjdzie przy naświetleniach rzędu 200s?

Dryf jak wspomniałem wynosi 120 pikseli na godzinę, czyli w tym wypadku 3,5 minuty kątowe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.