Jump to content

M42


lulu
 Share

Recommended Posts

Bardzo możliwe Nie mam wyrobionego zdania bo nigdy nie używałem tej rury do takich fotek. W wizualu aberracji nie widać - w każdym razie nie w stopniu który pozwalałby przypisać ją do obiektywu, a nie okularu. Natomiast jest bardzo prawdopodobne że na zdjęciach może się ujawniać, zwłaszcza w fioletowej części widma. Piszą o tym np. tutaj: http://scopeviews.co.uk/SW120ED.htm. W wypadku zdjęć Księżyca czy planet aberrację usuwa się najczęściej skutecznie podczas stackowania, a jeśli to nie wystarcza, w Photoshopie można się pozbyć jej resztek kilkoma ruchami. Natomiast widywałem zdjęcia Księżyca ze 120ED, również z wersji Equinox, z wyraźną aberracją chromatyczną (taką właśnie purpurowo-fioletową), gdy ktoś nie zadał sobie trudu aby z nią powalczyć, więc najwyraźniej pojawia się ona w tym modelu na zdjęciach.

 

Jeśli chodzi o to zdjęcie, to miałem akurat M42 przed nosem i skierowany w tym samym kierunku sprzęt, więc postanowiłem spróbować - ale nie mam żadnego doświadczenia w robieniu ani obróbce takich zdjęć. Błękicik wokół gwiazd na tyle mi się spodobał, że nie tylko go nie próbowałem minimalizować, ale wręcz podbiłem - pewnie wbrew wytycznym :-) Oryginalne surowe ujęcia wyglądają tak - dodatkowo chyba niezbyt precyzyjnie ustawiłem ostrość:

Capture_00043.jpg

Capture_00004.jpg

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, lulu napisał:

Wiem że gwiazdki są krzywe, ale zebrałem tylko 50 ujęć po 6 sekund każde i uciekłem przed wiatrem i zimnem, więc potem nie bardzo miałem jak ujmować z tego skromnego zbioru - musiałbym wywalić połowę poruszonych z powodu silnego wiatru. SW 120ED.

 

Bardzo ładnie wygląda, naturalnie - bym powiedział.

Gdy patrzy się na gwiazdki Trapezu to widać, że mogłeś ugrać trochę rozdzielczości jakbyś spróbował tak z 10-20x skrócić czas naświetlania :)

Widać składnik E, jeśli wie się, gdzie powinien być :)

 

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, lulu napisał:

zebrałem tylko 50 ujęć po 6 sekund

 

Zadziwiająco dużo sygnału jak na 6 sekundowe klatki, tym bardziej że luneta nie jest specjalnie jasna. Gwiazdki wyszły trochę przepalone, za to centralna część M42 jest całkiem nieźle stonowana. Co do aberracji chromatycznej (AC) to wydaje mi się, że jest dobrze widoczna przez niebieskie obwódki na gwiazdach. ASI178MC dała radę. :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Bardzo ładnie wygląda, naturalnie - bym powiedział.

Gdy patrzy się na gwiazdki Trapezu to widać, że mogłeś ugrać trochę rozdzielczości jakbyś spróbował tak z 10-20x skrócić czas naświetlania :)

Widać składnik E, jeśli wie się, gdzie powinien być :)

 


Moje ulubione słowo, jeżeli chodzi o astrofotografie ... „naturalnie” :D

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, dominiksito napisał:

Moje ulubione słowo, jeżeli chodzi o astrofotografie ... „naturalnie” :D

 

To krócej powiedzieć, niż "sprawia wrażenie nie nadto przeprocesowanego" - bo to mam na myśli. To - w moim subiektywnym odczuciu - taki wygląd zbliżony do tego, co widuję na gołych RAW-ach.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki panowie za uwagi, nie do końca panuję nad relacją ekspozycja/gain. Ten szum to jest gain ustawiony na 200 w skali od 1-500, więc gdyby dłużej naświetlać to oczywiście można te szumy zmniejszyć, albo gdyby nazbierać więcej ujęć. No ale od czegoś trzeba zacząć próby i zbieranie doświadczenia jak to okiełznać. Gdyby nie ten wicher to pewnie zaryzykowałbym dłuższe czasy - akurat tego wieczora nie było szans. Ten refraktor ma jednak dość pokaźny odrośnik który jest rodzajem żagla bardzo reagującego na wiatr.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

To krócej powiedzieć, niż "sprawia wrażenie nie nadto przeprocesowanego" - bo to mam na myśli. To - w moim subiektywnym odczuciu - taki wygląd zbliżony do tego, co widuję na gołych RAW-ach.


No jakbyśmy rzeczywiście brali liniowe RAWy jako punkt odniesienia, to wszystkie zdjęcia astrofoto byłyby czarnymi prostokątami z kilkoma kropkami, a nasze życie o wiele smutniejsze :D

 

Nie wiem jak inni, bo ja swierzak w temacie, ale dla mnie najbardziej ekscytujące jest to co można dostać w formie jak najmniej „naturalnej”, bo to mnie ekscytuje :) Inaczej to co robimy nie miałoby żadnego sensu. Aczkolwiek bardzo szanuje inne podejścia.

 

Ja jednak wole iść w taka bajkę, jakkolwiek nienaturalne to jest :P

12D52D56-895E-48AA-B760-F10738281659.png

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.