Skocz do zawartości

M42


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo możliwe Nie mam wyrobionego zdania bo nigdy nie używałem tej rury do takich fotek. W wizualu aberracji nie widać - w każdym razie nie w stopniu który pozwalałby przypisać ją do obiektywu, a nie okularu. Natomiast jest bardzo prawdopodobne że na zdjęciach może się ujawniać, zwłaszcza w fioletowej części widma. Piszą o tym np. tutaj: http://scopeviews.co.uk/SW120ED.htm. W wypadku zdjęć Księżyca czy planet aberrację usuwa się najczęściej skutecznie podczas stackowania, a jeśli to nie wystarcza, w Photoshopie można się pozbyć jej resztek kilkoma ruchami. Natomiast widywałem zdjęcia Księżyca ze 120ED, również z wersji Equinox, z wyraźną aberracją chromatyczną (taką właśnie purpurowo-fioletową), gdy ktoś nie zadał sobie trudu aby z nią powalczyć, więc najwyraźniej pojawia się ona w tym modelu na zdjęciach.

 

Jeśli chodzi o to zdjęcie, to miałem akurat M42 przed nosem i skierowany w tym samym kierunku sprzęt, więc postanowiłem spróbować - ale nie mam żadnego doświadczenia w robieniu ani obróbce takich zdjęć. Błękicik wokół gwiazd na tyle mi się spodobał, że nie tylko go nie próbowałem minimalizować, ale wręcz podbiłem - pewnie wbrew wytycznym :-) Oryginalne surowe ujęcia wyglądają tak - dodatkowo chyba niezbyt precyzyjnie ustawiłem ostrość:

Capture_00043.jpg

Capture_00004.jpg

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lulu napisał:

Wiem że gwiazdki są krzywe, ale zebrałem tylko 50 ujęć po 6 sekund każde i uciekłem przed wiatrem i zimnem, więc potem nie bardzo miałem jak ujmować z tego skromnego zbioru - musiałbym wywalić połowę poruszonych z powodu silnego wiatru. SW 120ED.

 

Bardzo ładnie wygląda, naturalnie - bym powiedział.

Gdy patrzy się na gwiazdki Trapezu to widać, że mogłeś ugrać trochę rozdzielczości jakbyś spróbował tak z 10-20x skrócić czas naświetlania :)

Widać składnik E, jeśli wie się, gdzie powinien być :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lulu napisał:

zebrałem tylko 50 ujęć po 6 sekund

 

Zadziwiająco dużo sygnału jak na 6 sekundowe klatki, tym bardziej że luneta nie jest specjalnie jasna. Gwiazdki wyszły trochę przepalone, za to centralna część M42 jest całkiem nieźle stonowana. Co do aberracji chromatycznej (AC) to wydaje mi się, że jest dobrze widoczna przez niebieskie obwódki na gwiazdach. ASI178MC dała radę. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Bardzo ładnie wygląda, naturalnie - bym powiedział.

Gdy patrzy się na gwiazdki Trapezu to widać, że mogłeś ugrać trochę rozdzielczości jakbyś spróbował tak z 10-20x skrócić czas naświetlania :)

Widać składnik E, jeśli wie się, gdzie powinien być :)

 


Moje ulubione słowo, jeżeli chodzi o astrofotografie ... „naturalnie” :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dominiksito napisał:

Moje ulubione słowo, jeżeli chodzi o astrofotografie ... „naturalnie” :D

 

To krócej powiedzieć, niż "sprawia wrażenie nie nadto przeprocesowanego" - bo to mam na myśli. To - w moim subiektywnym odczuciu - taki wygląd zbliżony do tego, co widuję na gołych RAW-ach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za uwagi, nie do końca panuję nad relacją ekspozycja/gain. Ten szum to jest gain ustawiony na 200 w skali od 1-500, więc gdyby dłużej naświetlać to oczywiście można te szumy zmniejszyć, albo gdyby nazbierać więcej ujęć. No ale od czegoś trzeba zacząć próby i zbieranie doświadczenia jak to okiełznać. Gdyby nie ten wicher to pewnie zaryzykowałbym dłuższe czasy - akurat tego wieczora nie było szans. Ten refraktor ma jednak dość pokaźny odrośnik który jest rodzajem żagla bardzo reagującego na wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

To krócej powiedzieć, niż "sprawia wrażenie nie nadto przeprocesowanego" - bo to mam na myśli. To - w moim subiektywnym odczuciu - taki wygląd zbliżony do tego, co widuję na gołych RAW-ach.


No jakbyśmy rzeczywiście brali liniowe RAWy jako punkt odniesienia, to wszystkie zdjęcia astrofoto byłyby czarnymi prostokątami z kilkoma kropkami, a nasze życie o wiele smutniejsze :D

 

Nie wiem jak inni, bo ja swierzak w temacie, ale dla mnie najbardziej ekscytujące jest to co można dostać w formie jak najmniej „naturalnej”, bo to mnie ekscytuje :) Inaczej to co robimy nie miałoby żadnego sensu. Aczkolwiek bardzo szanuje inne podejścia.

 

Ja jednak wole iść w taka bajkę, jakkolwiek nienaturalne to jest :P

12D52D56-895E-48AA-B760-F10738281659.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.