Skocz do zawartości
  • 0

Małe Apo pod ciemnym niebem. Czy to ma sens?


Mariusz Psut

Pytanie

Moi Drodzy.

Jak wiecie (pewnie nie wszyscy:neat:) mam niezbyt mobilnego Newtona 10" i super mobilny WO 72 fd. Jako że nie posiadam auta obserwuję z własnego ogrodu. Mam jednak dobry rower,niezłą kondycję i 10-15km do SQM 21, 52.

W mej główce wraz z ociepleniem narodził się pewny chytry plan:D. Kupić lekki statyw foto,załadować graty w plecak i jeździć pod to piękne niebo. Myślę o mgławicach.Teraz moje pytania.

 Mam ES 14 mm 100°. Dokupię 20 lub 30mm i dobry filtr uhc. Czy tak mała apertura da zadowalające obrazy rozległych mgławic (np. Ameryka)? Oglądam nim w szerokim polu bo takim maluszkiem DS z mojego podwórka raczej nie uświadczę. Czy w ogóle takie wyprawy z tak małą aperturą mają jakiś sens? Jaki ewentualnie filtr uhc (Astronomik?) byłby dobry do takiego apusia? Czy OIII (Veil) do niego jest za ciemny? Jaki statyw (lekki,do plecaka).

Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A może dobra lornetka 15x70 plus karimata albo gruby koc? Powierzchnia zbierająca dwa razy większa, fakt że nawet w pozycji leżącej obraz nieco drży, ale przegląd nieba doskonały. 

Albo sprzedać apo i kupić lornetę kątową? Ale to już ze statywem zrobi się trochę mało mobilny zestaw jak na rower. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, tomchm napisał:

Moim zdaniem zrób sobie test na tym sprzęcie, który masz obecnie. Weź rower i jedź na miejscówkę - nie będzie Ciebie to wiele kosztowało. Potestuj sobie i później podziel się z nami wrażeniami z obserwacji.

Sprzętu zawsze zdążysz sobie dokupić.

20-30 mm i tak mam w planach. Filtr jeszcze nie wiem a AZ4 średnio zabiorę do plecaka:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, anatol napisał:

A może dobra lornetka 15x70 plus karimata albo gruby koc? Powierzchnia zbierająca dwa razy większa, fakt że nawet w pozycji leżącej obraz nieco drży, ale przegląd nieba doskonały. 

Myślałem o takim rozwiązaniu ale właśnie drgania. No i lubię na dłużej skupić się na jednym celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, kjacek napisał:

A jak przodkowie na pleckach łuk przenosili próbowałeś :flirt::ph34r:

Kurczę nie pomyślałem o tym:haha:.

A tak na poważnie za duży i nieporęczny. Statyw foto kosztuje 2stówki tylko czy da się na nim posadzić WO?

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Kurczę nie pomyślałem o tym:haha:.

A tak na poważnie za duży i nieporęczny. Statyw foto kosztuje 2stówki tylko czy da się na nim posadzić WO?

Trzy czy cztery lata temu przechodziłem przez ten etap - mobilność ponad wszystko. Kupiłem TS tryplet 80mm i byłem....zachwycony!

Do tego dobry diagonal, dobre okulary (40 / 31 / 22 / 15) to był mój zestaw do mobilności. Potem dokupiłem UHC 2"

Wisiało to na lekkim karbonowym statywie Sirui, z głowicą gimbalową Tripo DG-3,  mocowane przez szynę Arca Swiss.

Aktualnie poszedłem w jeszcze większą mobilność, mam na myśli APO Omegona 72 mm, a głowicę zrobiłem sam z kątownika alu i dwóch uchwytów do płytek arca swiss - jeden daje mi obrót w azymucie, drugi w wysokości. Coś takiego potrzeba 2 szt:

https://pl.aliexpress.com/item/32811753139.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.348d74a6xBVv56&algo_pvid=068102f9-e2e1-4758-8247-64f1bd2d1ca1&algo_expid=068102f9-e2e1-4758-8247-64f1bd2d1ca1-21&btsid=0b0a182b16141793806137414e0d9e&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Marcin_G napisał:

Trzy czy cztery lata temu przechodziłem przez ten etap - mobilność ponad wszystko. Kupiłem TS tryplet 80mm i byłem....zachwycony!

Do tego dobry diagonal, dobre okulary (40 / 31 / 22 / 15) to był mój zestaw do mobilności. Potem dokupiłem UHC 2"

Wisiało to na lekkim karbonowym statywie Sirui, z głowicą gimbalową Tripo DG-3,  mocowane przez szynę Arca Swiss.

Aktualnie poszedłem w jeszcze większą mobilność, mam na myśli APO Omegona 72 mm, a głowicę zrobiłem sam z kątownika alu i dwóch uchwytów do płytek arca swiss - jeden daje mi obrót w azymucie, drugi w wysokości. Coś takiego potrzeba 2 szt:

https://pl.aliexpress.com/item/32811753139.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.348d74a6xBVv56&algo_pvid=068102f9-e2e1-4758-8247-64f1bd2d1ca1&algo_expid=068102f9-e2e1-4758-8247-64f1bd2d1ca1-21&btsid=0b0a182b16141793806137414e0d9e&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

O to,to...

Plan nabiera kształtów:D.

Rozumiem że ten adapter montuje się na głowicy kulowej statywu foto?

A można to gdzieś u nas dostać bo bezpośrednio od chińczyka nigdy nie kupowałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

O to,to...

Plan nabiera kształtów:D.

Rozumiem że ten adapter montuje się na głowicy kulowej statywu foto?

A można to gdzieś u nas dostać bo bezpośrednio od chińczyka nigdy nie kupowałem?

Wieczorem pokażę Ci to na zdjęciach, będzie czytelniej i dla wszystkich :)

Na Allegro nie widziałem zacisków Arca Swiss z możliwością obrotu do panoramy... Sam prosty zacisk kosztuje około 40 zł ale nie daje sam z siebie możliwości precyzyjnego obrotu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja miałem trochę podobnie. 

Przechodziłem to jednak chyba zbyt silnie. Bo do SCT8 miałem APO 72FD. 

Fajna zabawka ale ta apertura wciąż mnie męczyła. Mało mi było. No i nie wytrzymałem napięcia. I mam Bressera 102/460. Do SCT9.25.

Jest fajnie, dopóki nie patrzę w oba teleskopy w tym samym czasie :ph34r:

^ to ostatnie zdanie, to żart. 

 

W rzeczywistości chyba znalazłem swoje minimum i maksimum. Te dwa teleskopy uzupełniają się. 

 

7 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A można to gdzieś u nas dostać bo bezpośrednio od chińczyka nigdy nie kupowałem?

Zainstaluj aplikację AliExpress i płać blikiem. Czas dostawy jest gumowy, ale paczki zwykle dochodzą. Jeśli coś zaginie, zwracają zwykle kasę. 

 

2 minuty temu, Marcin_G napisał:

Wieczorem pokażę Ci to na zdjęciach, będzie czytelniej i dla wszystkich :)

Pokaż fotki :grin:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aby statyw foto nadawał się do tuby, nawet małej, musi być stabilny. Silk 700DX powinien dać radę. 

Jednak ten aluminiowy statyw od AZ4 będzie raczej bardziej stabilny. Montaż AZ4 rzeczywiście jest mało-rowerowy, można pokombinować inne rozwiązania. 

Ja ćwiczyłem głowicę kulową ustawioną bokiem. Jakoś działało, jednak teraz widzę, że mogłem dodać drugą głowicę, w poziomie, jak Marcin. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, kjacek napisał:

Ja miałem trochę podobnie. 

Przechodziłem to jednak chyba zbyt silnie. Bo do SCT8 miałem APO 72FD. 

Fajna zabawka ale ta apertura wciąż mnie męczyła. Mało mi było. No i nie wytrzymałem napięcia. I mam Bressera 102/460. Do SCT9.25.

 

Jest fajnie, dopóki nie patrzę w oba teleskopy w tym samym czasie :ph34r:

^ to ostatnie zdanie, to żart. 

 

W rzeczywistości chyba znalazłem swoje minimum i maksimum. Te dwa teleskopy uzupełniają się. 

 

Zainstaluj aplikację AliExpress i płać blikiem. Czas dostawy jest gumowy, ale paczki zwykle dochodzą. Jeśli coś zaginie, zwracają zwykle kasę. 

 

Pokaż fotki :grin:

 

Zawsze można mieć 3 zestawy ;) . Mam ED 102/714 i SCT 8", ale na ulstralight pod statyw wziałem jeszcze maka 90. 

 

21 minut temu, kjacek napisał:

Aby statyw foto nadawał się do tuby, nawet małej, musi być stabilny. Silk 700DX powinien dać radę. 

Jednak ten aluminiowy statyw od AZ4 będzie raczej bardziej stabilny. Montaż AZ4 rzeczywiście jest mało-rowerowy, można pokombinować inne rozwiązania. 

Ja ćwiczyłem głowicę kulową ustawioną bokiem. Jakoś działało, jednak teraz widzę, że mogłem dodać drugą głowicę, w poziomie, jak Marcin. 

 

Statyw od AZ4 raczej za duży do plecaka i na rower.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na rower osobiście poszedłbym w APM Lunt 20x80 + Slik 700DX. Chociaż Slik jest dość długi po złożeniu, z tego co pamiętam. Musiałbyś go sobie do ramy przytroczyć. Do tego parę chińskich UHC.

 

Jako "ultymatywny" statyw pod teleskop weź pod uwagę innorel RT90c z Ali. Z dobrą głowicą azymutalną pociągnie pewnie  6"SCT lub krótki refraktorek do ~110mm z powerami do 100x.

Do ED72 wystarczy głowiczka według patentu Marcina_G. Do większej tubki jakaś głowica AZ od Sky Watchera, albo docelowo mini Giro.

 

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

W mej główce wraz z ociepleniem narodził się pewny chytry plan:D. Kupić lekki statyw foto,załadować graty w plecak i jeździć pod to piękne niebo. Myślę o mgławicach.

Zestaw idealny to:

- SW 120/600

- AZT6

- statyw foto z przekrojem nóg minimum 25mm

 

Pomysł Marcina dobry, ale nie masz dostępu do zenitu.

Jako montaż użyć dobrą głowice kulową. Minus tego rozwiązania, to koszt podobny do AZT6

 

Mój zestaw mobilny to SW 80/400 na statywie Sirui (nogi 25mm) + głowica kulowa K20X. Płytka na bok i jest pełny dostęp do zenitu oraz żaden element nie koliduje ze statywem.

Ruch w pionie realizowany na teflonowej kuli - precyzyjny jak w AZ4. Ruch w azymucie na chińskim smarze już mniej płynny. I tego również obawiam się w rozwiązaniu z dwoma rotatorami na smarze i L-szyną

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, tomchm napisał:

Popieram pomysł co do AZT6. Używam go do mojego Bressera 102XS. Do powiększen rzędu 70-80x daje radę. 

Sprytny ten AZ:neat:.

Do tego dobry statyw i 120/600. To już niezła apertura.

A jak tam z tym wyciągiem. Mówi się że kiepski. Udźwignie to ES 100°?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dość ciekawą opcją mobilną jest też montaż i statyw z Bressera Skylux-a NG.

Dla WO 66 się sprawdza (a Twój dużo cięższy raczej nie jest), a przy odpowiednim ustawieniu nóg nawet zenit idzie ogarnąć.

Choć uczciwie muszę przyznać że jego regulacja do poziomu satysfakcjonującego wymaga trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Sprytny ten AZ:neat:.

Do tego dobry statyw i 120/600. To już niezła apertura.

A jak tam z tym wyciągiem. Mówi się że kiepski. Udźwignie to ES 100°?


Z Luminosem 23mm (ok 700g) i nasadką 2” daje radę, choć już z lekkimi problemami. Na DS wystarczy.

 

Jeśli ten AZT6 ma udźwig maks 6kg i to z przeciwwagą, to 120/600 z ciężkimi okularami już raczej nie uciągnie :g:

Edytowane przez Astrobonq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Sprytny ten AZ:neat:.

Do tego dobry statyw i 120/600. To już niezła apertura.

A jak tam z tym wyciągiem. Mówi się że kiepski. Udźwignie to ES 100°?

Z 120/600 widzę 2 problemy - jest dość długa, bo odrośnik jest nie przesuwany. Trzeba by stosować jakiś miękki zwijany.

Waga: tuba 4kg + ~2kg kątówka 2" i parę okularów + głowica odkręcona od statywu na czas transportu.

Do tego będziesz musiał wozić ze sobą ciuchy (przynajmniej jakąś składaną puchówkę) - w ubiorze dającym komfort obserwacji, ugotujesz się na rowerze.

Będziesz musiał to spakować w jakiś duży plecak foto, a z tych w miarę budżetowych może być problem z długością komory.

 

Raczej szedłbym w proste bino - cały sprzęt jest "w dwóch kawałkach"

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Sprytny ten AZ:neat:.

Do tego dobry statyw i 120/600. To już niezła apertura.

A jak tam z tym wyciągiem. Mówi się że kiepski. Udźwignie to ES 100°?

Ja powiem tak...

Nie wiem, na ile jesteś sprawny fizycznie, ale weź pod uwagę kwestie logistyczne niezwiązane ściśle z astronomią.

Czy liczyles już, ile mniej więcej cały sprzęt będzie ważył? Do tego dołóż jeszcze np. zaopatrzenie w wodę, bo jakoś nie bardzo widzę łączne pokonanie 30km bez wody. Ew. dorzuć do tego jeszcze jakieś żarcie.

 

W nocy generalnie jest sporo chłodniej, więc potrzeba podczas obserwacji grubszych ubrań. Z drugiej strony, takie założone grube ubrania podczas jazdy rowerem to kłopot, bo szybko w nich spocisz się w nich. Co więc robić - przebierać się podczas astrosesji czy siedzieć w przepoconym ubraniu?

 

Piszę o tym wszystkim, ponieważ sam miałem logistyczną zagwozdke ze swoim sprzętem, a poruszam się samochodem. Ty planujesz poruszać się rowerem, więc będziesz miał gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.