Skocz do zawartości
  • 0

Jak policzyć tor optyczny pod skrócenie refraktora ?


cwic

Pytanie

Panowie jak się zabrać do liczenia toru optycznego pod bino i refraktor?

 

Refraktor achro sw 102/500 

kątówka 2" WO lustrzana 

na razie bino celestrona

okulary docelowe gso 15mm sv

 

Kiedyś czytałem o ostrzeniu w torze prostym bez kątówki a później dodaniu dł optycznej kątówki żeby sprawdzić ile brakuje, próbował ktoś działa to prawidłowo, czy są jakieś kruczki przy takich pomiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, cwic napisał:

Panowie jak się zabrać do liczenia toru optycznego pod bino i refraktor?

 

Refraktor achro sw 102/500 

kątówka 2" WO lustrzana 

na razie bino celestrona

okulary docelowe gso 15mm sv

 

Kiedyś czytałem o ostrzeniu w torze prostym bez kątówki a później dodaniu dł optycznej kątówki żeby sprawdzić ile brakuje, próbował ktoś działa to prawidłowo, czy są jakieś kruczki przy takich pomiarach.

- odkręcasz celę obiektywu od tubusa

- mocujesz ją stabilnie w pionie (pionowa cela, pozioma oś optyczna)

- wkładasz w kątówkę okular GSO 15mm i szukasz ostrości jakiegoś obiektu (widok z okna?, lampa w pokoju kilka metrów od celi?) Zaznaczasz sobie odległość cela-kątówka

- powtarzasz tę samą zabawę z nasadką bino - ostrość tego samego obiektu powinieneś otrzymać po zbliżeniu kątówki do celi o około 120 mm.

- i właśnie o tyle musisz skrócić tubus.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zrobiłem pomiary takie jak pisałem w pierwszym poście i wychodzi że mam 15mm + 35mm, czyli łącznie zapasu w torze prostym.

Nie wiem jaki tor optyczny ma moja kątówka, 2 cale WO lustrzana, ale z pomiarów wychodzi mi jakieś 10cm, to możliwe?

Skrócenie o minimum 5cm jest potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, cwic napisał:

Tutaj pomiary, na takim wysuwie ostrzy mi gwiazdki w torze prostym.

 

Jeszcze jedno pytanie, czy pryzmat zwiększa aberację w stosunku do lustra?

 

bino.JPG

Teoretycznie tak.

W praktyce, szczególnie z achromatem f/5, będzie to bez znaczenia. To jak jakbyś mówił, że z Kasprowego jest lepiej obserwować Księzyc niż z plaży w Gdańsku, bo bliżej :)

A w temacie skrócenia - załóż okular w diagonal, "wyjedź" wyciągiem na maksa na zewnątrz, znajdź obiekt (albo poruszaj się z teleskopem) aby mieć jego ostry obraz, po czym załóż bino i zobacz ile musisz "wjechać w stronę obiektywu. To da Ci dokładność rzędu 1mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, cwic napisał:

Zamówiłem kątówkę badera i przejściówkę u forumowego kolegi, myślę że się wszystko uda bez dodatkowego skracania tuby.

Kątówki baadera z prostym pryzmatem mają drogę optyczną trochę poniżej 40 mm.

https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/1617/product/1687/baader_star_diagonals_t_2_and_2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.