Skocz do zawartości

Maffei 2 w paśmie I -zdalnie


Rekomendowane odpowiedzi

Życzę powodzenia z tak ambitnym celem :)

Małą popularność obiekt ten zawdzięcza pewnie potrzebną dużą aperturą, by się z nim mierzyć. Nie wiele osób takową posiada.

Czy mógłbyś przy okazji przypomnieć mniej ogarniętym forumowiczom co to jest pasmo I? Jaki to dokładnie zakres widma?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bodziokpasmo I to zakres mniej więcej 700-900nm

johnson-bessel-ubvri_grande.jpg?v=154712

 

Wbrew pozorom wcale nie jest potrzebna nie wiadomo jaka apertura. Tylko chodzi o to, że przy standardowym filtrze UV-IR cut to praktycznie nic nie widać. Leżący pomiędzy nami a galaktyką pył międzygwiezdny powoduje poczerwienienie światła niczym światło zachodzącego Słońca poczerwienione jest pyłami w ziemskiej atmosferze.

Dlatego w pasmach podczerwonych I, i' albo z' galaktyka świeci dużo jaśniej i lepiej się wybija z tła. 

 

Moim zdaniem @Grzędziel gdybyś użył filtra w rodzaju I albo z' (Sloan) albo nawet popularnego ZWO 850nm to przy kilku godzinach naświetlania efekt powinien być całkiem przyzwoity.

 

Co do ceny:

Za 20$ dostałem wszystkiego 100punktów promocyjnie. Normalnie jest 1 punkt za 1$.

Zdjęcie kosztowało mnie 15punktow.

Dlatego w zależności od tego, jak liczymy zdjęcie kosztowało mnie:

- optymistycznie 0$, bo kupiłem z puli 80 punktów promocyjnych

- realistycznie 3$: 5pkt za dolara to 100pkt za 20$.

- pesymistycznie 15$ no bo wydałem 15 punktów ;)

 

Powiem tak: 

Mam ambitny plan: Kupię porządny filtr na zlot i spróbuję tam złapać kilka godzin Maffei2 albo Dwingeloo 1. Wtedy ocenię amatorską dostępność tego typu obiektów ;)

 

11minut z lustra 0.43m to teoretycznie tyle co 7h z mojego Samyanga 135mm ;)

Ale z drugiej strony:

11 minut f/4.5 na pikselu 9um to mniej więcej 21minut na f/2 z pikselem 2.9um. 

 

Jak widać trzeba zrobić zdjęcie żeby się dowiedzieć ;) Ale nawet 7h to niedużo. Jak ktoś ma apo 120mm to już pewnie wystarczy 2-3h. 

 

Tylko potrzebna jest jeszcze poprawka na QE kamery w podczerwieni. Najlepiej by dysponować imx462 albo zrekompensować sobie dużym pikselem....

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Mam ambitny plan: Kupię porządny filtr na zlot i spróbuję tam złapać kilka godzin Maffei2 albo Dwingeloo 1. Wtedy ocenię amatorską dostępność tego typu obiektów ;)

Dzięki za informacje, a co do planu, to miej na uwadze, że Cassiopea już schodzi nisko a w Bukowcu sporo drzew.

Widzę, że też powinienem się zaopatrzyć w dobry filtr podczerwony, trochę ciekawych tematów się w tym paśmie znajdzie, a LP tak bardzo nie przeszkadza.

Tylko sądzę, że lepiej to robić Newtonem, bo APO niekoniecznie tą długość fali skoryguje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, apolkowski napisał:

IR Pass 850 nie ma co nawet zaczynać.

Po prostu musisz palić 6-10x dłużej :P

To wciąż jest porównywalne do narrowband - moim zdaniem. 10% QE dla 850nm to całkiem w porządku wynik.

Zresztą, to tak, jakby mówić, że bez RASA 14" albo RC 20" nie ma co nawet zaczynać astrofoto :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Mam ambitny plan: Kupię porządny filtr na zlot i spróbuję tam złapać kilka godzin Maffei2 albo Dwingeloo 1. Wtedy ocenię amatorską dostępność tego typu obiektów ;)

 

 

 

Gdy już będziesz miał ten filtr, to daj mi szybko do pomiarów, żebyś mógł go ewentualnie zwrócić, gdyby okazał się kiepski.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maffei II z kamery QHY462 z filtrem IR 850 na GSO 10F4. Mieszanka klatek 12x30, 4x60, 16x120 i 1x300 sekund. Guiding szalał, a gwiazdki nie są pojechane ;-)

Jak się uprzeć to widać zarys galaktyki. 

Może gdyby seeing był lepszy i tło mniejsze, to i efekt byłby inny. Dziś u mnie ledwo Oriona było widać, bo Księżyc w pełni i dużo odblasku od śniegu. Z powodu kiepskiego kontrastu współpracy odmówił moduł Auto Focusa.

 

Maffei_II_IR850.thumb.png.e26809522be0321fe795788177282756.png

 

I z opisem:

 

image.thumb.png.d2ad7b4228255e18e8edead62622e80e.png

 

 

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, apolkowski napisał:

12x30, 4x60, 16x120 i 1x300

Czyli w sumie ile, 6+4+32+5=47minut naświetlania :)

No to nie jest wcale dużo materiału jak na taką "ciemnotkę" :)

Wiem wiem, 10" lustro robi swoje ;) Ale przynajmniej to nie jest zdalnie sterowany teleskop za milion dolarów stojący w New Mexico :)

 

Wygląda świetnie. Ja tam widzę sporo w tych półcieniach i mgiełkach, pożywka dla wyobraźni jak przy obserwacji wizualnej :)

Najważniejsze, to zebrać więcej materiału, nie musi być super ostro, bo przy dobrym SNR możesz pojechać dekonwolucją.

 

Jak narazie jesteś chyba pierwszą osobą w Polsce, która zobrazowała Maffei 2 swoim sprzętem... możliwe? :)

 

Tak czy inaczej, jeszcze raz: dziękuję i gratuluję! :) Jak zbierzesz coś więcej to wrzucaj na astrobiny i apody :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, apolkowski napisał:

Maffei II z kamery QHY462 z filtrem IR 850 na....

Czyż byś dla tego obiektu kupił kamerę na podczerwień? Ciekawa ta kamerka.

A swoją drogą znakomicie wyszło, gratulacje, jestem pod wrażeniem. Takie fotki to dla mnie creme de la creme astrofotografii.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzędziel napisał:

Czyż byś dla tego obiektu kupił kamerę na podczerwień? Ciekawa ta kamerka.

Kupiłem ją latem na Ali z ciekawości. Kosztowała około 900 zł. Wersja standard QHY462 ma w komplecie dwa filtry, teraz jest też wersja z trzecim filtrem CH4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.