Skocz do zawartości
  • 0

Problem z kolimacja lustra wtornego


kaiser

Pytanie

Mam problem z kolimacja lustra wtórnego w nowym GSO 12. Po zakupie był całkowicie rozkolimowany. To co udało mi się osiągnąć przedstawia zdjęcie. W takim położeniu lusterko jest maksymalnie przechylone ku wyciagowi, nie juz pola manewru śrubkami kolimacyjnymi, trzeba by było ugiąć śrubę na której jest zamontowane by odbicie lustra głównego przesunęło się na środek. Czy jest jeszcze jakaś możliwość manewru w takim przypadku? 

IMG_20210225_215527.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A można lusterko wtórne podnieść lekko do góry? Jest 4ta śruba pomiędzy trzema kolimacyjnymi wtórnego? Nie wiem ja tam mocowanie wtórnego jest zrobione.

 

Druga sprawa - wyjąłbym celę głównego z tuby i sprawdził czy lustro główne leży równo w celi. Mogło się zaklinować na podporach bocznych.

Można też (jeżeli otwory się zgrają) spróbować włożyć celę głównego do tuby w różnych pozycjach.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolimator laserowy mam ale go nie używam bo jest nie skolimowany:) . Kolimuje według instrukcji Hamala.

Lustro wtórne jest już maksymalnie podniesione w kierunku uchwytu tak jak na zdjęciu, kiedy było niżej nie dało się ustawić, by lustro główne było w całości widoczne.

Lustro wtórne jest maksymalnie przechylone w kierunku ku wyciągowi - niebieska śrubka wg instrukcji Hamala jest maksymalnie wkręcona. 

Ogólnie jeśli wykręcę te 3 śrubki tak, że lustro wtórne luźno lata na głównej śrubie środkowej, nie jestem w stanie, trzymając w go ręce , tak go ustawić by lustro główne było na środku. Wydaje się że lustro wtórne powinno być jeszcze mocnej skierowane ku wyciągowi, ale na to nie pozwala sztywność śruby środkowej.

Próbowałem zmodyfikować ustawienia pająka mocującymi go śrubami bocznymi, ale zmiany położenia lustra wtórnego są wtedy o wiele za małe by to skorygować.

Nie mam już pomysłu co jeszcze można zmodyfikować, lustra głównego wolałbym na razie nie ruszać

 

 

 

IMG_20210225_213547.jpg

Bez tytułu1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli masz nowy kolimator, ustawiasz go na krzyżaku i widzisz na dystansie 2m, ze nie jest skolimowany i odchylenia są większe niż 0,5 cm to go odeślij do dostawcy! Szkoda czasu i nerwow. Niech przysle inny. Jeżeli musisz go skolimowac to ustaw sobie spokojna muzyczke i życzę miłej zabawy. Jest to naprawdę upierdliwe zadanie, ale do wykonania. Bez laserowego kolimatora nie wyobrażam sobie kolimacji luster. Z laserem jest to dużo prostrze.

Dobrze mieć redukcje 2-1,25 z 2 obejmami a nie z 1 śrubka. To zagwarantuje Ci ze kolimator bedzie siedzial prosto w wyciągu. Te tanie GSO maja trochę luzu. 

To ze nowy teleskop jest nieskolimowany to nic nadzwyczajnego. Zawsze trzeba pomęczyć lustro glowne i wtórne w nowym newtonie. 

Ogarnij kolimator laserowy i reszta nie będzie upierdliwa.

Powodzenia.

Jeszcze jedno: zamiast krzyżaka możesz użyć złączek PCV i zbudować z nich "stanowisko do kolimacji kolimatora" :) budujesz je z 4 złączek T i 2 L i do tego rurka PCV by je połączyć i klej. Latwo, szybko, przyjemnie. Chyba, ze lubisz zabawę w stolarza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tylko kolimator laserowy nie jest dobry do LW ...

 

3 godziny temu, kaiser napisał:

Ogólnie jeśli wykręcę te 3 śrubki tak, że lustro wtórne luźno lata na głównej śrubie środkowej,

 

Robiłeś tak jak pisałem ? Pokręć środkową śrubą, najpierw w jedną stronę, potem w drugą i sprawdź tak jak pisałeś "ręką" czy da się wyśrodkować. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://www.astroshop.pl/kolimator-okularowy/ts-optics-okular-kolimacyjny-collimation-eyepiece-for-newtonian-telescopes-concenter-2-/p,61902

Kup sobie taki. Dzięki niemu ustawisz idealnie koncentrycznie lustra. Wg. Hamala jest to trudne.

Naprawdę świetne urządzonko ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A kolega nie ma czasem czegoś tam pogięte w tym teleskopie? Sprzedawca ci się nigdy do czegoś takiego nie przyzna jeśli nie sprawdzisz sam przy odbiorze.

Może tuba jest zdeformowana po długości albo przy wyciągu, może pająk pogięty albo nierówno ustawione ramiona. Ja tam widze na foto znowu jajo z LW w dodatku przekoszone. Być może krzywo przyklejone i to powoduje problemy - znana śpiewka. Może śruba centralna LW jest krzywa? Sprawdź. Odlew podstawki szkiełka LW też wypadałoby odkręcić i sprawdzić czy centralnie nawiercony i czy nie krzywo gdy śrubę centralną wkręcisz "na goło".

Generalnie nie powinno mieć miejsca coś takiego jak gigantyczne odchyłki na śrubach kolimacji LW gdy sprzęt jest w pełni sprawny.

Cytat

Lustro wtórne jest już maksymalnie podniesione w kierunku uchwytu tak jak na zdjęciu, kiedy było niżej nie dało się ustawić, by lustro główne było w całości widoczne.

A co to ma do rzeczy? Obrys LW ma być dokładnie centrycznie naprzeciw wyciągu. Od tego zaczynamy! Oczywiście po ustaleniu, że ramiona pająka mają równą długość. A pomiędzy tymi czynnościami trzeba wstrzelić się odbiciami pająka w LG (patrząc od wlotu tuby) regulując LG.

 

Na moje oko jest źle przyklejone. Można to skompensować umiejętną regulacją ramion pająka, bo odkleić i przykleić szkiełko jest trudną sztuką i nie ma takiej taśmy która by to utrzymała dłuższy czas. Tylko chinole potrafią takie mieć w fabryce.

Edytowane przez Binocooler
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za porady. Sprawdziłem pająk, jest ok. Generalnie zlokalizowałem 2 problemy.

1 - sprężyna na środkowej śrubie przytrzymujacej lusterko za bardzo przesuwa je wgłąb tuby. Po usunięciu sprężyny trzymając lusterko w ręce dało się je w miarę dobrze ustawić.

2 - wyżłobienia(na zdjęciu) na podstawce lustra ograniczają obrót lusterka, w prawidłowej pozycji śrubki kolimacyjne zsuwają się po ściankach wyzlobien, przez to kształt staje się jajowaty. 

Na razie sprężynę usunąłem, nie mam pomysłu co zrobić z tymi wyzlobieniami, dać tam jakieś podkładki? 

Oczywiście możliwe że to nie wszystkie problemy,czy da się jakoś sprawdzić czy lusterko jest prawidłowo naklejone? 

IMG_20210226_195252_Easy-Resize.com.jpg

Edytowane przez kaiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja daje właśnie podkadkę po to by można było obrócić LW. Najpierw ustawia się LW na trzech śrubach a potem obraca a ze względu na wyżłobienia jest to nie możliwe.

 

Offset trzeba wyznaczyć na rysunku lub obliczyć a potem zmierzyć czy mocowanie LW ma uwzględnione przesunięcie. Ale i bez liczenia można sprawdzić czy w ogóle jest jakakolwiek asymetryczność (chodzi oczywiście o asymetryczność osi dłuższej elipsy LW). 

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Te wszystkie GSO coś "zeszły na psy".:facepalm: Mocowanie LW karygodne w takiej wersji. Trzeba by coś a'la monetę nawierconą tam wstawić żeby był swobodny zakres obrotu i wtedy powinno być już z górki. A jak sprężyna przeszkadza to wywalić i kolimować bez niej sie też da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, ryszardo napisał:

A ustawienie wyciągu sprawdziłeś? Może to z tym jest problem?

 

Jeszcze nie, ale mam to w planach :)

 

4 godziny temu, apolkowski napisał:

Czy ten trójramienny uchwyt nie ma przypadkiem jednej ustalonej pozycji w stosunku do otworu wyciągu? Może nie jest to równoramienna gwiazda z kątami 120 stopni?

 

Do uchwytu przyczepione jest lusterko więc nie można zmienić jego pozycji bez jego odlepienia.

 

Natomiast  jeśli chodzi o wyżłobienia na podstawie lusterka to znalazłem jakąś starą podkładkę, na nią położyłem wycięte kółko z butelki po płynie do spryskiwaczy i nic się nie ślizga, kolimacja lusterka wtórnego to przyjemność. Jak gdzieś znajdę krótszą sprężynę to ją tam wstawię, ale narazie bez niej też działa. Została mi jeszcze kolimacja lustra głównego bo jak zerkałem na nie przez otworek w pająku to jest troszkę nieosiowe i sprawdzenie wyciągu, ale to kiedyś przy czasie.

Patent z nakładką można oglądnąć na youtube https://www.youtube.com/watch?v=MUE8fxqH3Qc

IMG_20210227_152906.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.