Jump to content
 • 0

Problem z kolimacja lustra wtornego


Question

Mam problem z kolimacja lustra wtórnego w nowym GSO 12. Po zakupie był całkowicie rozkolimowany. To co udało mi się osiągnąć przedstawia zdjęcie. W takim położeniu lusterko jest maksymalnie przechylone ku wyciagowi, nie juz pola manewru śrubkami kolimacyjnymi, trzeba by było ugiąć śrubę na której jest zamontowane by odbicie lustra głównego przesunęło się na środek. Czy jest jeszcze jakaś możliwość manewru w takim przypadku? 

IMG_20210225_215527.jpg

Link to post
Share on other sites

16 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

A można lusterko wtórne podnieść lekko do góry? Jest 4ta śruba pomiędzy trzema kolimacyjnymi wtórnego? Nie wiem ja tam mocowanie wtórnego jest zrobione.

 

Druga sprawa - wyjąłbym celę głównego z tuby i sprawdził czy lustro główne leży równo w celi. Mogło się zaklinować na podporach bocznych.

Można też (jeżeli otwory się zgrają) spróbować włożyć celę głównego do tuby w różnych pozycjach.

Edited by bartolini
Link to post
Share on other sites
 • 0

A problemem nie jest głębokość LW ? Regulacja na środkowej śrubie (w tym przypadku wkręcić ją (prawe "obroty")).

 

Kolimator optyczny i przestudiowana strona Hamala ?

Link to post
Share on other sites
 • 0

Kolimator laserowy mam ale go nie używam bo jest nie skolimowany:) . Kolimuje według instrukcji Hamala.

Lustro wtórne jest już maksymalnie podniesione w kierunku uchwytu tak jak na zdjęciu, kiedy było niżej nie dało się ustawić, by lustro główne było w całości widoczne.

Lustro wtórne jest maksymalnie przechylone w kierunku ku wyciągowi - niebieska śrubka wg instrukcji Hamala jest maksymalnie wkręcona. 

Ogólnie jeśli wykręcę te 3 śrubki tak, że lustro wtórne luźno lata na głównej śrubie środkowej, nie jestem w stanie, trzymając w go ręce , tak go ustawić by lustro główne było na środku. Wydaje się że lustro wtórne powinno być jeszcze mocnej skierowane ku wyciągowi, ale na to nie pozwala sztywność śruby środkowej.

Próbowałem zmodyfikować ustawienia pająka mocującymi go śrubami bocznymi, ale zmiany położenia lustra wtórnego są wtedy o wiele za małe by to skorygować.

Nie mam już pomysłu co jeszcze można zmodyfikować, lustra głównego wolałbym na razie nie ruszać

 

 

 

IMG_20210225_213547.jpg

Bez tytułu1.png

Link to post
Share on other sites
 • 0

Jeżeli masz nowy kolimator, ustawiasz go na krzyżaku i widzisz na dystansie 2m, ze nie jest skolimowany i odchylenia są większe niż 0,5 cm to go odeślij do dostawcy! Szkoda czasu i nerwow. Niech przysle inny. Jeżeli musisz go skolimowac to ustaw sobie spokojna muzyczke i życzę miłej zabawy. Jest to naprawdę upierdliwe zadanie, ale do wykonania. Bez laserowego kolimatora nie wyobrażam sobie kolimacji luster. Z laserem jest to dużo prostrze.

Dobrze mieć redukcje 2-1,25 z 2 obejmami a nie z 1 śrubka. To zagwarantuje Ci ze kolimator bedzie siedzial prosto w wyciągu. Te tanie GSO maja trochę luzu. 

To ze nowy teleskop jest nieskolimowany to nic nadzwyczajnego. Zawsze trzeba pomęczyć lustro glowne i wtórne w nowym newtonie. 

Ogarnij kolimator laserowy i reszta nie będzie upierdliwa.

Powodzenia.

Jeszcze jedno: zamiast krzyżaka możesz użyć złączek PCV i zbudować z nich "stanowisko do kolimacji kolimatora" :) budujesz je z 4 złączek T i 2 L i do tego rurka PCV by je połączyć i klej. Latwo, szybko, przyjemnie. Chyba, ze lubisz zabawę w stolarza. 

Link to post
Share on other sites
 • 0

Tylko kolimator laserowy nie jest dobry do LW ...

 

3 godziny temu, kaiser napisał:

Ogólnie jeśli wykręcę te 3 śrubki tak, że lustro wtórne luźno lata na głównej śrubie środkowej,

 

Robiłeś tak jak pisałem ? Pokręć środkową śrubą, najpierw w jedną stronę, potem w drugą i sprawdź tak jak pisałeś "ręką" czy da się wyśrodkować. 

 

Link to post
Share on other sites
 • 0

A kolega nie ma czasem czegoś tam pogięte w tym teleskopie? Sprzedawca ci się nigdy do czegoś takiego nie przyzna jeśli nie sprawdzisz sam przy odbiorze.

Może tuba jest zdeformowana po długości albo przy wyciągu, może pająk pogięty albo nierówno ustawione ramiona. Ja tam widze na foto znowu jajo z LW w dodatku przekoszone. Być może krzywo przyklejone i to powoduje problemy - znana śpiewka. Może śruba centralna LW jest krzywa? Sprawdź. Odlew podstawki szkiełka LW też wypadałoby odkręcić i sprawdzić czy centralnie nawiercony i czy nie krzywo gdy śrubę centralną wkręcisz "na goło".

Generalnie nie powinno mieć miejsca coś takiego jak gigantyczne odchyłki na śrubach kolimacji LW gdy sprzęt jest w pełni sprawny.

Cytat

Lustro wtórne jest już maksymalnie podniesione w kierunku uchwytu tak jak na zdjęciu, kiedy było niżej nie dało się ustawić, by lustro główne było w całości widoczne.

A co to ma do rzeczy? Obrys LW ma być dokładnie centrycznie naprzeciw wyciągu. Od tego zaczynamy! Oczywiście po ustaleniu, że ramiona pająka mają równą długość. A pomiędzy tymi czynnościami trzeba wstrzelić się odbiciami pająka w LG (patrząc od wlotu tuby) regulując LG.

 

Na moje oko jest źle przyklejone. Można to skompensować umiejętną regulacją ramion pająka, bo odkleić i przykleić szkiełko jest trudną sztuką i nie ma takiej taśmy która by to utrzymała dłuższy czas. Tylko chinole potrafią takie mieć w fabryce.

Edited by Binocooler
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 0

Dzięki za porady. Sprawdziłem pająk, jest ok. Generalnie zlokalizowałem 2 problemy.

1 - sprężyna na środkowej śrubie przytrzymujacej lusterko za bardzo przesuwa je wgłąb tuby. Po usunięciu sprężyny trzymając lusterko w ręce dało się je w miarę dobrze ustawić.

2 - wyżłobienia(na zdjęciu) na podstawce lustra ograniczają obrót lusterka, w prawidłowej pozycji śrubki kolimacyjne zsuwają się po ściankach wyzlobien, przez to kształt staje się jajowaty. 

Na razie sprężynę usunąłem, nie mam pomysłu co zrobić z tymi wyzlobieniami, dać tam jakieś podkładki? 

Oczywiście możliwe że to nie wszystkie problemy,czy da się jakoś sprawdzić czy lusterko jest prawidłowo naklejone? 

IMG_20210226_195252_Easy-Resize.com.jpg

Edited by kaiser
Link to post
Share on other sites
 • 0

Ja daje właśnie podkadkę po to by można było obrócić LW. Najpierw ustawia się LW na trzech śrubach a potem obraca a ze względu na wyżłobienia jest to nie możliwe.

 

Offset trzeba wyznaczyć na rysunku lub obliczyć a potem zmierzyć czy mocowanie LW ma uwzględnione przesunięcie. Ale i bez liczenia można sprawdzić czy w ogóle jest jakakolwiek asymetryczność (chodzi oczywiście o asymetryczność osi dłuższej elipsy LW). 

 

Edited by astrokarol
Link to post
Share on other sites
 • 0

Te wszystkie GSO coś "zeszły na psy".:facepalm: Mocowanie LW karygodne w takiej wersji. Trzeba by coś a'la monetę nawierconą tam wstawić żeby był swobodny zakres obrotu i wtedy powinno być już z górki. A jak sprężyna przeszkadza to wywalić i kolimować bez niej sie też da.

Link to post
Share on other sites
 • 0
7 godzin temu, ryszardo napisał:

A ustawienie wyciągu sprawdziłeś? Może to z tym jest problem?

 

Jeszcze nie, ale mam to w planach :)

 

4 godziny temu, apolkowski napisał:

Czy ten trójramienny uchwyt nie ma przypadkiem jednej ustalonej pozycji w stosunku do otworu wyciągu? Może nie jest to równoramienna gwiazda z kątami 120 stopni?

 

Do uchwytu przyczepione jest lusterko więc nie można zmienić jego pozycji bez jego odlepienia.

 

Natomiast  jeśli chodzi o wyżłobienia na podstawie lusterka to znalazłem jakąś starą podkładkę, na nią położyłem wycięte kółko z butelki po płynie do spryskiwaczy i nic się nie ślizga, kolimacja lusterka wtórnego to przyjemność. Jak gdzieś znajdę krótszą sprężynę to ją tam wstawię, ale narazie bez niej też działa. Została mi jeszcze kolimacja lustra głównego bo jak zerkałem na nie przez otworek w pająku to jest troszkę nieosiowe i sprawdzenie wyciągu, ale to kiedyś przy czasie.

Patent z nakładką można oglądnąć na youtube https://www.youtube.com/watch?v=MUE8fxqH3Qc

IMG_20210227_152906.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.