Skocz do zawartości

Połączenie Syn Scan Upragde EQ5 do PC - sterowniki USB-RS232


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Próbuje usilnie porozumieć ze sobą mój laptop z montażem Syn Scan Upragde EQ5.

Problem pojawią się już gdy zaglądam w menedżer urządzeń by sprawdzić port COM a tam, "niezidentyfikowany typ usb" coś w ten deseń lub pojawia się, że "interfejs nie obsługiwany przez dany sterownik i proszę kontakt z dostawcą".

Nie mogę namierzyć sterowników typowo pod mój, kabel. Czy jest jakiś uniwersalny serownik, który to przepchnie? ;/

 

Wiem, że to jakiś tani kabel, znaleziony w szafie i w ramach wolnej chwili chciałem spróbować nawiązać sensowne połączenie,aby rezygnować juz z guidera w kamerze podczas guidingu, łączyć się PC USB- RS232-RJ11

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

obraz.png.0ddb07ec711790c52d224c0597d677cf.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka podpowiedzi:

- sprawdź identyfikator sprzętu i na jego podstawie znajdź sterownik,

- ten adapter najprawdopodobniej ma poziomy wyjściowe RS232, więc w takiej konfiguracji możesz co najwyżej zaktualizować nim soft w pilocie,

- do komunikacji z komputerem służy gniazdo RJ45,

- poziomy logiczne w gnieździe RJ45 nie odpowiadają tym z RS232, więc możesz uszkodzić kontroler silników,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, wessel napisał:

Kup sobie Moxa U1110 i nie będziesz miał problemu.

Na Ali ostatnio nabyłem za 50 PLN (z wysyłką) taki oto kabel https://pl.aliexpress.com/item/1005001365745822.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2c0c5c0fSvCOkt 2 tygodnie oczekiwania i po problemie :) 150 PLN za kabel MOXA to lekka przesada. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie przesada. To urządzenie klasy industrial i pewnie dlatego tyle kosztuje, ale warto. Pracuje ze wszystkim i bez problemów. Używam ( i kilku kolegów , którym poleciłem) od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wessel napisał:

To nie przesada. To urządzenie klasy industrial i pewnie dlatego tyle kosztuje, ale warto. Pracuje ze wszystkim i bez problemów. Używam ( i kilku kolegów , którym poleciłem) od lat.

OK, ale do (bezpośredniej) komunikacji z kontrolerem ze względu na róźnice poziomów się nie nadaje.

Edytowane przez seg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seg napisał:

do komunikacji z komputerem służy gniazdo RJ45

Służy zarówno RJ45 i RJ12. W RJ45 jest tak jak mówisz, ale można też podłączyć do RJ12 z poziomem logicznym RS232 i włączyć "pc direct mode", co da ten sam efekt (tylko pilot sobie dynda). Można też bez direct mode i wtedy działa on na innym protokole (uboższym). Są więc 3 opcje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, MateuszW napisał:

Służy zarówno RJ45 i RJ12. W RJ45 jest tak jak mówisz, ale można też podłączyć do RJ12 z poziomem logicznym RS232 i włączyć "pc direct mode", co da ten sam efekt (tylko pilot sobie dynda). Można też bez direct mode i wtedy działa on na innym protokole (uboższym). Są więc 3 opcje.

OK, zwracam honor. Faktycznie teraz przypominam sobie, że gdzieś to opisywałeś, jednak ja nigdy nie łączyłem się w ten sposób, stąd brak wiedzy. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Ciebie Wessel też przepraszam.

Edytowane przez seg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wajoman1991 napisał:

@MateuszW włączam COM ten co jest podłączony kabel, sprawdzam w menedżerze urządzeń, próbuje już na każdym usb i dalej cisza. Pilot w PC direct mode.

Masz w pilocie wejście USB typu B? Ja mam i podłączam się w ten sposób. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz zainstalowane platformę ASCOM ? Jeśli nie, to pobierz i zainstaluj na komputerze. Pobierz też z tej strony, sterownik dla montażu Sky Watcher SynScan i zainstaluj. Pobierz najnowszą wersję programu Stellarium i zainstaluj. Ona obsługuje ASCOM. Po instalacji uruchom Stellarium, wybierz w opcji konfiguracji teleskopu, tak jak na foto. Nie pamiętam tylko, czy w pilocie musi być ustawiony tryb direct mode, ale chyba miałem to wyłączone. Mam nadzieje, że Ci odpali monta.  Co do EQMOD, to nigdy nie udało mi się go odpalić na EQ5 SynScan. Działa chyba tylko z HEQ5 i wyżej.

 

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez kiniu-13
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wajoman1991 napisał:

@MateuszW włączam COM ten co jest podłączony kabel, sprawdzam w menedżerze urządzeń, próbuje już na każdym usb i dalej cisza. Pilot w PC direct mode.

A jaką prędkość transmisji wybrałeś w eqmod? Nie wiem jaka jest w tym przypadku właściwa, ale było z tego co pamiętam tylko 2 do wyboru, więc sprawdź obie :) 

 

@All - Strasznie mieszacie różne metody połączenia, mętlik się robi w wątku. To można zrobić na 10 sposobów i jak będziemy próbować wszystkich na raz, to nic się nie uda.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

A jaką prędkość transmisji wybrałeś w eqmod? Nie wiem jaka jest w tym przypadku właściwa, ale było z tego co pamiętam tylko 2 do wyboru, więc sprawdź obie :) 

 

@All - Strasznie mieszacie różne metody połączenia, mętlik się robi w wątku. To można zrobić na 10 sposobów i jak będziemy próbować wszystkich na raz, to nic się nie uda.

Tylko nie kumam czemu wszyscy lobbują za podłączaniem przez rs232 i inne technologie sprzed 20lat, jak w pilotach zaczęli robić wejścia usb niewymagające żadnych sterowników. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MattN napisał:

Tylko nie kumam czemu wszyscy lobbują za podłączaniem przez rs232 i inne technologie sprzed 20lat, jak w pilotach zaczęli robić wejścia usb niewymagające żadnych sterowników. 

To USB to jest taka sama technologia sprzed 20 lat, jak rs232 obok, tylko że konwerter rs232 - usb jest w pilocie zamiast na zewnątrz :) I wymaga ono tak samo sterowników do zastosowanego tam konwertera, tylko jest to pewnie ftdi który zwykle instaluje się sam.

Generalnie większość ludzi podpina się inną metodą, zamiast pilota i wtedy nie ma już usb do wyboru.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.