Skocz do zawartości

Jaki powinien być rozstaw nog statywu pod teleskop?


mar449

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początku chciałem się przywitać. Mam na imię Marek.  Chciałem zapytać, czy są jakieś wytyczne dotyczące szerokości rozstawu nóg statywu w zależności od ciężaru sprzętu i położenia wysokości środka ciężkości sprzętu na nim zawieszonego. Czy to można jakoś wyliczyć?

Pozdrawiam Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej posłużyć się własną intuicją i zgodnie z nią trójnóg rozstawić tak, aby nie było obawy, że się wywróci. Wiadomo, im szerzej tym stabilniej, ale jak za szeroko, to tuba teleskopu może zahaczać o nogi.

Zupełnie nie widzę potrzeby wykonywania jakichkolwiek obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest paralaktyczny montaż własnej konstrukcji i nie ma rozstawnych nóg.  Waga tuby bez osprzętu 27kg. (Wymiary tuby 160x41cm) pełny tubus z diafragmami. Newton lustro 305mm. Wagę  montażu  podam jak zważę, ale około 40-50kg. Sprzęt stacjonarny, ale z możliwością schowania do budynku. Środek ciężkości tuby  jest na wysokości 90 cm. od ziemi. Muszę zdecydować jakiej średnicy będzie podstawa. od tego będzie zależała wygoda obsługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mar449 napisał:

To jest paralaktyczny montaż własnej konstrukcji i nie ma rozstawnych nóg.  Waga tuby bez osprzętu 27kg. (Wymiary tuby 160x41cm) pełny tubus z diafragmami. Newton lustro 305mm. Wagę  montażu  podam jak zważę, ale około 40-50kg. Sprzęt stacjonarny, ale z możliwością schowania do budynku. Środek ciężkości tuby  jest na wysokości 90 cm. od ziemi. Muszę zdecydować jakiej średnicy będzie podstawa. od tego będzie zależała wygoda obsługi.

 

To zupełnie inna sytuacja, niż w zadanym pytaniu na początku.

Tak duży, stacjonarny teleskop najlepiej posadowić w gruncie na betonowym, zbrojonym fundamencie. Sam teleskop (montaż) na słupie stalowym fi 150 mm zamocowanym tak jak słupy trakcji elektrycznej.

Jeśli chcesz mieć porządnie zrobione to nie ma co oszczędzać.

Jeśli chcesz chować do budynku to sama tubę. Montaż zostawiaj przykryty folią mylarową lub specjalnym pokrowcem.

 

image.png.aa3c3640f7765bd38ecba03664e45019.png

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do: Grzędziel

 

Skłaniam się raczej do takiego rozwiązania, które umożliwi schowanie całego montażu w pomieszczeniu. To jest w całości wykonane ze stali. Zabezpieczyłem ją jak umiałem, ale biorąc pod uwagę klimat....  Myślę wybetonować cztery fundamenty, wtopić w nie podpory ze stali nierdzewnej z otworami i na tych podporach stawiać montaż. Dążę do tego, żeby montaż był zorientowany prawidłowo na północ po postawieniu i żeby nie tracić czasu na ustawianie. Po schowaniu sprzętu będzie czysty trawnik i nic nie będzie przeszkadzało. Czy to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 3 a nie 4. Cztery to bardzo zły pomysł i nie ma żadnego uzasadnienia poza tym, że zawsze będzie się kiwał bo to trzeba do mikrona ustawić, a grunt pracuje.

Jeśli te nogi będą trafiały zawsze w to samo miejsce to mniej więcej ustawienie na biegun utrzymasz, ale tylko mniej więcej. Wiem, bo kiedyś też tak miałem. Do precyzyjnego Go-To i do astrofotografii to nie wystarczało. Zawsze musiałem przed sesją ustawienie poprawić.

Dlatego polecam stacjonarne ustawienie montażu, szczególnie pod tak duży teleskop.

Zabezpieczenie go przed warunkami atmosferycznymi nie stanowi problemu, a komfort jest nieporównywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie zmartwiłeś. Bo już z montażu wyprowadziłem cztery podpory (patrząc z góry pod kątem 90 stopni). Myślałem je oprzeć na kontrowanych przeciwnakrętkami śrubach fi 20mm o skoku 1mm. zakończonych stożkami. Czy głębokie fundamenty poniżej głębokości przemarzania nie zapewnią stabilności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mar449 napisał:

To jest paralaktyczny montaż własnej konstrukcji i nie ma rozstawnych nóg.  Waga tuby bez osprzętu 27kg. (Wymiary tuby 160x41cm) pełny tubus z diafragmami. Newton lustro 305mm. Wagę  montażu  podam jak zważę, ale około 40-50kg. Sprzęt stacjonarny, ale z możliwością schowania do budynku. Środek ciężkości tuby  jest na wysokości 90 cm. od ziemi. Muszę zdecydować jakiej średnicy będzie podstawa. od tego będzie zależała wygoda obsługi.

Jeżeli tuba ma 160cm to praktycznie tylko pier z nogami  ma sens - coś jak ten podlinkowany przez Wessela.

Pier z trzema nogami, przy tej samej masie jest mniej sztywny od trójnogu, ale rozumiem że nie Będziesz woził swojego sprzętu - co najwyżej wytaczał.

Potrzebujesz taki króciótki, żeby tuba w zenicie była jakieś 15-20cm od ziemi. Dzięki temu Będziesz mógł obserwować bez drabiny.

Tutaj przykład teleskopu 250/1575

http://martinmobberley.co.uk/images/OrionRolledOut.jpg

 

Ten sam człowiek potem postawił 300mm na skróconym trójnogu, który był w komplecie z eq6. Może też nie był zadowolony ze sztywności piera Vixena.

http://martinmobberley.co.uk/images/Orion12inch_f5p3_mpm.JPG

Ale ja osobiście bałbym się obserwować ze statywem o takim małym rozstawie nóg :)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kółka to dla mnie nieporozumienie. jaka to sztywność? Jaka powtarzalność precyzji ustawienia po demontażu (zabraniu do domu i ponownym wystawieniu?) Kółka tak ale tylko do transportu.

Masz rację, słusznie zauważyłeś, że walczyłem z wysokością, żeby tuby  nie wynieść za wysoko. To montaż paralaktyczny- z założenia zawsze jedna oś ustawiona na biegun.

Tak: będzie w jednej miejscówce, ale chcę pozostawić możliwość przewiezienia w inne miejsce.

Ten człowiek nie mógł być zadowolony ze sztywności, ani w pierwszym ani w drugim przypadku bo jej nie uzyskał. Taka konstrukcja nie daje szans powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te jego kółka to pominę B) - może miał jakiś patent i podkładał wokoło kółka do obserwacji? 

Są takie wózki dostępne komercyjne i obok każdego kółka jest śruba do osadzania i poziomowania teleskopu do obserwacji:

http://www.jimsmobile.com/buy_wheeley_bars.htm

 

56 minut temu, mar449 napisał:

Te kółka to dla mnie nieporozumienie. jaka to sztywność? Jaka powtarzalność precyzji ustawienia po demontażu (zabraniu do domu i ponownym wystawieniu?) Kółka tak ale tylko do transportu.

Masz rację, słusznie zauważyłeś, że walczyłem z wysokością, żeby tuby  nie wynieść za wysoko. To montaż paralaktyczny- z założenia zawsze jedna oś ustawiona na biegun.

Tak: będzie w jednej miejscówce, ale chcę pozostawić możliwość przewiezienia w inne miejsce.

Ten człowiek nie mógł być zadowolony ze sztywności, ani w pierwszym ani w drugim przypadku bo jej nie uzyskał. Taka konstrukcja nie daje szans powodzenia.kolka to lipa. Może coś podkładał koło kółka do obserwacji?

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.