Jump to content

[S] Tuba GSO Newton 150/600 (F/4)


dobrychemik
 Share

Recommended Posts

Sprzedam tubę GSO 150/600 LRN. Kupiona ponad rok temu na giełdzie. Stan luster wg mnie bardzo dobry, wyciąg LRN (czyli ten lepszy niż zwykły CRF) w pełni sprawny.

W komplecie:

- tuba

- redukcja 2.0"/1.25" z zaślepką

- dekiel

- obejmy

- szyna GSO w standardzie Vixen

 

Mankamenty:

- nieznacznie skrzywiony pająk. Nie chciało mi się go prostować lub wymieniać, więc jest w połowie zamaskowany

- niewielkie otarcia na zewnętrznej powierzchni tuby i ślady po kleju.

 

Cena: 600 zł. Odbiór osobisty w Krakowie lub w Andrychowie albo wysyłka kurierem na koszt kupującego.

 

Zdjęcia dodam wieczorem.

 

Mam też:

- korektor komy Baader MPCC Mark III w wersji foto+wizual. Stan doskonały - 550 zł, ale dopiero po sprzedaży tuby.

- kolimator laserowy GSO

 

Edited by dobrychemik
literówka
Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.03.2021 o 10:20, Behlur_Olderys napisał:

Z ciekawości: mógłbyś go zważyć? Jestem ciekaw, czy EQ3-2 dałby radę? 

 

Dałby, bo dokładnie ta tuba z zawieszonym szukaczem, korektorem i Canonem M50 wisiała nieraz na Twoim obecnym montażu :) Choć trzeba przyznać, że było to na granicy jego wydajności. Wieczorem zważę tubę i dam znać co wyszło.

Edited by dobrychemik
Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Dałby, bo dokładnie ta tuba z zawieszonym szukaczem, korektorem i Canonem M50 wysiała nieraz na Twoim obecnym montażu :) Choć trzeba przyznać, że było to na granicy jej wydajności. Wieczorem zważę tubę i dam znać co wyszło.

A dobra dobra to już nie waż:)

W sumie to podejrzewałem właśnie :)
Ale teraz sobie myślę: nie potrzebuję jeszcze jednej tuby, tylko działki w górach i stojącego na niej automatycznego obserwatorium, bo po prostu nie mam czasu na nic innego :P Może masz coś takiego? :D

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Ale teraz sobie myślę: nie potrzebuję jeszcze jednej tuby, tylko działki w górach i stojącego na niej automatycznego obserwatorium, bo po prostu nie mam czasu na nic innego :P Może masz coś takiego? :D

 

 

Co tylko sobie Szanowny Pan zażyczy! Wybierz sobie i proszę o szybki przelew :D

 

image.png.ae44472eaf6888c49137bcac70999729.png

 • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, karp_killer napisał:

Jak MPCC Mark III radził sobie z korektą tego F/4?

 

Radził sobie dobrze, w końcu jest przewidziany do współpracy z Newtonami o światłosile sięgającej F/3.5. Wiadomo, przy F/4 bardzo ważne są odpowiednia kolimacja i prawidłowa odległość korektora od matrycy.

 

Dodam, że mam korektor w bogatszej wersji: foto+visual. Nowy kosztował 700 zł.

Edited by dobrychemik
Link to comment
Share on other sites

Teraz, dobrychemik napisał:

@Behlur_Olderys Pamiętasz moją propozycję użyczenia Ci tego Newtona? Od miesięcy go nie używam, a na razie nie ma chętnego do kupna. Chcesz, to mogę Ci go pożyczyć z korektorem i kolimatorem (bez baterii, bo padły).

Oczywiście, że pamiętam. Ale nie mam czasu na to, tylko słomiany zapał :P Powoli ogarniam kilka innych rzeczy, muszę zdążyć do zlotu, więc raczej mi niepotrzebna teraz ta tuba, nawet nie za bardzo mam ją gdzie postawić :D. Tylko że jak człowiek wchodzi na forum i widzi takie ogłoszenie, to aż żal ściska serce :P 

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Tylko że jak człowiek wchodzi na forum i widzi takie ogłoszenie, to aż żal ściska serce :P 

Co nie? Fajny sprzęt, szkoda, bo może za 2-3 miesiące bym się na niego skusił, żeby popróbować większą ogniskową niż mój refraktorek

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Siema, jestem wstępnie zainteresowany tylko wytłumaczcie po ludzku co to są te kółka na pająku? Rozumiem że ukrywają jakąś wadę pająka. A jak takie przysłonięcie pająka prezentuje się na fotce? 

Link to comment
Share on other sites

Te kółka na pająku rozpraszają światło tak, że na zdjęciu gwiazdy nie mają spike'ów. Z taniego Newtona robisz drogi, skorygowany refraktor ;)

Edited by alinoe
Link to comment
Share on other sites

Dwa naprzeciwległe ramiona pająka powinny być idealnie równoległe - wtedy dają ładne spajki. W mojej tubie jedno z ramion pająka jest minimalnie skrzywione, więc je zasłoniłem. Aby intensywność spajków w obu osiach była taka sama, to musiałem też zamaskować jedno z prostopadłych ramian pająka. Efekt: prawidłowe spajki, tyle że mniej intensywne. 

Link to comment
Share on other sites

Tuba - 580 zł

Kolimator laserowy GSO - 100 zł (nowy kosztuje 189 zł).

Korektor komy Baader MPCC Mark III w wersji foto+wizual - 550 zł (nowy kosztuje 700 zł).

 

Dodatki sprzedaję tylko razem z tubą lub dopiero po jej sprzedaży.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.