Skocz do zawartości

NGC 2175, test w paśmie Ha, prawie w pełni Księżyca i w pyłach zawieszonych w powietrzu z Sahary.


lexx

Rekomendowane odpowiedzi

@.zombi. to zdjęcie było robione ze skalą 0,74" https://astrob.in/55kl03/0/ - fakt, skala jest wymagająca ale nie jest nie do uciągnięcia przez EQ6

 

na guiding bym nie stawiał, bo musiałby szaleć w każdym kierunku tak samo (gwiazdy są okrągłe, ale nie w punkcie ostrości) - wróć, stawiałbym ale na początku wykluczyłbym inne elementy.

 

Tutaj problem wg mnie jest trywialny - jak gubienie ostrości przez sesję. Pierwsza klatka jest ostra a każda następna już nie i ta utrata ostrości postępuje. @lexx obejrzyj w Pixie w procesie BLINK wszystkie swoje klatki, jedną po drugiej - zbliżone na gwiazdy, albo wrzucić do Subframe Selectora i zobacz jak wygląda wykres ostrości (FWHM).

 

Drugim strzałem dla mnie było by to co napisał @_Spirit_ - czyli ślizgający się wyciąg. Ja ostrzysz w SGP to on krzywą rysuje wysuwając wyciąg a potem wsuwa go punktu ostrości i tutaj może być iszju.

 

To wszystko jest do sprawdzenia :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, _Spirit_ napisał:

To może się po prostu ślizga. Rysuje V ale nie wraca do punktu.

staram się ustawiac na Bathinova, a focus jedzie na zębatkach, musiałby byc gigantyczne luzy w niuch 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

@.zombi. to zdjęcie było robione ze skalą 0,74" https://astrob.in/55kl03/0/ - fakt, skala jest wymagająca ale nie jest nie do uciągnięcia przez EQ6 bajeczna fota

 

na guiding bym nie stawiał, bo musiałby szaleć w każdym kierunku tak samo (gwiazdy są okrągłe, ale nie w punkcie ostrości) - wróć, stawiałbym ale na początku wykluczyłbym inne elementy.

 

Tutaj problem wg mnie jest trywialny - jak gubienie ostrości przez sesję. Pierwsza klatka jest ostra a każda następna już nie i ta utrata ostrości postępuje. @lexx obejrzyj w Pixie w procesie BLINK wszystkie swoje klatki, jedną po drugiej - zbliżone na gwiazdy, albo wrzucić do Subframe Selectora i zobacz jak wygląda wykres ostrości (FWHM). zaraz to zrobię

 

Drugim strzałem dla mnie było by to co napisał @_Spirit_ - czyli ślizgający się wyciąg. Ja ostrzysz w SGP to on krzywą rysuje wysuwając wyciąg a potem wsuwa go punktu ostrości i tutaj może być iszju. sprawdzę może jest jakiś luz

 

To wszystko jest do sprawdzenia :-)  dzienx stokrotnie, na Cibie można zawsze liczyc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lexx napisał:

staram się ustawiac na Bathinova, a focus jedzie na zębatkach, musiałby byc gigantyczne luzy w niuch 

R&P ma luzy - większe niż crayford. Szczególnie gdy zmienia kierunek - tutaj możesz mieć odpowiedź, jeśli używasz automatycznego ostrzenia. Trzeba by sprawdzić ile korków silnik traci zanim zazębi się zębatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pav1007 napisał:

R&P ma luzy - większe niż crayford. Szczególnie gdy zmienia kierunek - tutaj możesz mieć odpowiedź, jeśli używasz automatycznego ostrzenia. Trzeba by sprawdzić ile korków silnik traci zanim zazębi się zębatka.

no, koniecznie to sprawdzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lexx

No piknie Panie :-) Pierwsze klatki w miarę ostre a potem koszmarek.

 

Koniecznie sprawdź jak wygląda HFD w SGP na klatkch po starcie sesji (czyt. nie idź spać po naciśnięciu Start Sequence) :-) Pytanie - czy masz samocznny odjazd ostrości (bez refocusu) - wtedy na pewno trzeba sprawdzić czy wyciąg Ci się nie ślizga i nie "odjeżdża" sobie kawałeczek na tyle by zepsuć ostrość.

 

Ja stawiam na takie rozwiązanie, że po ustawieniu ostrości drawtube leciusieńko opada.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Pav1007 napisał:

skala jest wymagająca ale nie jest nie do uciągnięcia przez EQ6

 

Ja absolutnie nie upieram sie ze to wina montażu i najprawdopodobniej tak nie jest ale guide i przelatujące chmurki już tak ;)

 

  

2 godziny temu, lexx napisał:

qrcze, dostanę na głowę z tą ostrością, nie ogarniam tematu, ręce mi opadają i czuję się bezsilny :(

a nie może to byc przez pełnię i ten pył z nad Sahary ??? 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Pav1007 napisał:

@lexx

No piknie Panie :-) Pierwsze klatki w miarę ostre a potem koszmarek.

 

Koniecznie sprawdź jak wygląda HFD w SGP na klatkch po starcie sesji (czyt. nie idź spać po naciśnięciu Start Sequence) :-) Pytanie - czy masz samocznny odjazd ostrości (bez refocusu) - wtedy na pewno trzeba sprawdzić czy wyciąg Ci się nie ślizga i nie "odjeżdża" sobie kawałeczek na tyle by zepsuć ostrość.

 

Ja stawiam na takie rozwiązanie, że po ustawieniu ostrości drawtube leciusieńko opada.

Czy jest panaceum na taką przypadłość???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lexx napisał:

Czy jest panaceum na taką przypadłość???

Na wszystko jest panaceum :-)

 

Trzeba albo wyregulować wyciąg albo podać do focusera balcklash wyciągu - wtedy gdy zmieni się kierunek pracy drawtube to focuser automatycznie doda określoną liczbę kroków do ruchu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Pav1007 napisał:

Trzeba albo wyregulować wyciąg albo podać do focusera balcklash wyciągu

 

Teoria mówi że ostrzysz się przeciwnie do kierunku siły ciążenia i tylko w jednym kierunku wtedy kwestia luzu staje się nieistotna, podobnie jak prowadzenie w osi RA. Sorki że tak mieszam ale zmiennych jest sporo i naprawde nie ma się co "fokusowac" na jednej rzeczy ;)

 

Balcklash zaczyna mieć znaczenie jeżeli chcesz automatycznie zmieniać offset przy zmianie filtra albo chcesz sobie zafundować kompensację temperaturową ale wtedy żeby to działało powtarzalnie to trzeba zainwestować w focuser w cenie teleskopu ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, .zombi. napisał:

Teoria mówi że ostrzysz się przeciwnie do kierunku siły ciążenia i tylko w jednym kierunku wtedy kwestia luzu staje się nieistotna, podobnie jak prowadzenie w osi RA. Sorki że tak mieszam ale zmiennych jest sporo i naprawde nie ma się co "fokusowac" na jednej rzeczy

Teoria jedno praktyka drugie. Oczywiście - w kierunku przeciwnym jest najlepiej, bo w momencie złapania teoretycznego punktu ostrości to zębatki są "zazębione" - problemem jest tutaj (przy V Curve) moment kiedy z najdalszego punktu ma dojechać (przeciwnie do siły ciążenia) do punktu ostrości. Zmiana kierunku powoduje spory ruch na pusto i dopiero po czasie gdy zębatki się zazębią to nastepuje ruch drawtube.

 

W każdym temacie jest wiele zmiennych, ale warto zacząć eliminować te, które wyeliminować najłatwiej i najszybciej sprawdzić. Powoli można dochodzić do tych, bardziej zagmatwanych tematów :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

@lexx

No piknie Panie :-) Pierwsze klatki w miarę ostre a potem koszmarek.

A może @lexx nie był wychłodzony teleskop przy ustawianu ostrosci? U mnie wychłodzenie na mrozie trwa ponad 1h - z 20 do - 10. Termometr mi pokazuje bo schowałem go w teleskop. Przy twojej lufie to może trwać nawet dłużej. Ja w swoim focuserze ustawiłem backslash więc zawsze po dojściu do wartości cofa się a dodatkowo cały czas trzyma coil. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

Teoria jedno praktyka drugie.

 

No nie wiem jak to jest w innych programach ale w FocusMAX definiuje się kierunek ostrzenia IN lub OUT następnie program sprawdza czy jest "on correct side of focus" a następnie wjeżdża wyliczając pozycje na krzywej i dzięki czemu po kilku pomiarach stwierdza ile kroków dzieli go od pozycji idealnej, podobnie generowane są V curve.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lexx napisał:

@Pav1007dzisiaj chyba będzie trochę nieba postaram się to dzisiaj zdiagnozować, dzienx za pomoc 

Tayson sprzedał mi taką mądrą mądrość raz. Jak masz wyliczony krok i robi ci się V w SGP przy autofocusie to zwróć uwagę na pierwszy punkt ostrości w V. Jak nie jest w (prawie) linii prostej z drugim i trzecim tylko odstaje bliżej prawej strony to musisz zwiększyć backlash. Zwiększasz aż osiągniesz idealne V wraz z pierwszym punktem (tym na górze po prawej). Od tego bym zaczął. Na zdjęciu poniżej jest w sumie aż ZA BARDZO to pokazane. Backlash jest 0. V niby jest, punkt ostrości wyliczył, ale ostrości moze nie być idealnej bo backlash niepoprawnie wbity o czym świadczy "wyhył" pierwszego punktu.

post-272701-0-40339900-1513031481.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2021 o 16:33, .zombi. napisał:

 

Teoria mówi że ostrzysz się przeciwnie do kierunku siły ciążenia i tylko w jednym kierunku wtedy kwestia luzu staje się nieistotna, podobnie jak prowadzenie w osi RA. Sorki że tak mieszam ale zmiennych jest sporo i naprawde nie ma się co "fokusowac" na jednej rzeczy ;)

 

Balcklash zaczyna mieć znaczenie jeżeli chcesz automatycznie zmieniać offset przy zmianie filtra albo chcesz sobie zafundować kompensację temperaturową ale wtedy żeby to działało powtarzalnie to trzeba zainwestować w focuser w cenie teleskopu ;)

 

jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2021 o 15:45, Pav1007 napisał:

Na wszystko jest panaceum :-)

 

Trzeba albo wyregulować wyciąg albo podać do focusera balcklash wyciągu - wtedy gdy zmieni się kierunek pracy drawtube to focuser automatycznie doda określoną liczbę kroków do ruchu.

troszku nie poniał, można prosić o jaśniejszy opis dla mnie młodego i niedoświadczonego pls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem zasugerowane przez Was korekty, tu i ówdzie, dzienx ślicznie za pomoc

tutaj jest stack z 14 ekspozycji (trochę obrobione na kolanie), które udało mi się wczoraj w S2 wysmażyć, mimo nie zbyt dobrego seeing-u596101024_integration_S2_600_odszumione_ostrzone_ABEpspix.thumb.jpg.989d36c83b14274cdb471dd5ee01115b.jpg

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2021 o 14:23, .zombi. napisał:

Skala 0,817 to za dużo moim zdaniem jak na EQ6 i jak na nasze warunki atmosferyczne. Jak dodatkowo ustawiłęś guide min move na tą skalę to na bank masz szaleństwo ;) i dyskotekę w guide ;)

 

phd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2021 o 12:58, lexx napisał:

muszę znaleźc balans i złoty środek :)

zweryfikuj maska bahtinowa po ustawieniu motofocuserem, czy przypadkiem nie masz jakis luzów i auto focus Ci szwankuje.

obecnie IMO wszystkie pliki do kosza.

moze byc ksiezyc, moze byc lp, ale brak ostrosci i pojechanie dyskwalifikuje material.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.