Skocz do zawartości
  • 0

TS 102/1122 ED kilka pytań.


Frosch

Pytanie

Rozważam zastąpienie achromatu Sky-Watchera 90/900 czymś lepszym. Ma być to sprzęt do obserwacji US (tylko wizual). Niestety, mieszkam w dużym mieście. Do tej pory obserwowałem głównie z balkonu lub rozstawiałem się obok osiedla, więc to pewnie będzie moje podstawowe miejsce używania teleskopu.

Zainteresował mnie TS 102/1122 ED opisany w tym wątku: https://astropolis.pl/topic/72997-skywatcher-ed-80100/page/2/

do którego dokupiłbym brakujące akcesoria, tj. szukacz oraz kątówkę 90 stopni 2".

Mam kilka pytań dotyczących tego sprzętu:

 

1. Czy obraz będzie wyraźnie lepszy niż w achromacie 90/900?

 

2. Jaka jest akceptowalna minimalna wielkość ŹW? Mówi się, że dla refaktorów maksymalne powiększenie to 2D, ale dla tego teleskopu ŹW przy tym powiększeniu (204) to 0,5mm - czy to nie jest o wiele za ciemno? Może lepiej jako sprzęt do obserwacji planet nabyć Newtona 200/1200? Z tym, że nie wiem, czy dałbym radę nieść go poza osiedle. A może MAK 150/1800? Jest lżejszy od Newtona, mniejszy od refraktora  a przy zbliżonym powiększeniu ŹW wynosi 0,7mm. Jakie zalety ma refraktor w porównaniu z MAK-iem? Czas chłodzenia? Ostrość obrazu? Brak potrzeby kolimacji?

 

3.Czy dla tego refraktora wystarczający będzie montaż AZ4? Chodzi mi o stabilność, nie brak mikroruchów.

 

4. Czy nasadka Baader z pryzmatem Amiciego jest wskazana do tego teleskopu, czy lepsza będzie lustrzana? Myślałem o takiej https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmat-amiciego-90-2?from=listing

Na wersję BBHS nie jestem skłonny się zdecydować.

 

Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Trzeba po prostu policzyc ile dodaje nadadka bino i kątówka.  

Ten teleskop ostrzy mi z katowka pryzmatyczna Baader/Zeiss  T2 (dwucalowe podlaczenie do wyciągu)  przy prawie calym wysunietym wyciagu.  Wiec jesli bino dodawaloby nie więcej niż 15cm,  a wyciag mozna schowac do srodka też 15cm,  to wtedy taka nadadka bedzie ostrzyc bez skracania tuby ( odkręcania przedluzki tuby). Pryzmat 2" bedzie na pewno dodawal wiecej centymetrow niz Baader T2 lub 1.25" ( z katowka 1"25" trzeba stosowac redukcje,  ktora nieco wydluza tor optyczny, T2 z noskiem 2" mozna podlaczyc do teleskopu bez redukcji ). 

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Frosch napisał:

Dziś dotarło bino TS. Po usunięciu części tuby (jest wykręcany odcinek) ostrzy bez Barlowa (przynajmniej na dalekich drzewach) zarówno z nasadką lustrzaną 2" jak i pryzmatem 1.25". Bez skrócenia rury udało się uchwycić ostry obraz tylko na bardzo bliskich obiektach. Nie do końca jestem pewien, o co chodzi z tym zdaniem: "When you remove the rear end of the tube, the working distance increases from 150 mm to 270 mm when the extension tube is retracted. You can also combine binoviewers and a 2" star diagonal and observe without path compensation." Czy to musiałaby być kątówka 2" pryzmatyczna, żeby móc używać nasadki bino bez skracania rury?

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11262_TS-Optics-102-mm-f-11-ED-Refractor-with-2-5--RAP-Focuser.html

 

Musisz policzyć sobie dokładny backfocus refraktora, najlepiej rzutując obraz Księżyca na kartkę papieru bez kątówki. Z podanej specyfikacji jednak wynika, że gdyby przyjąć długość toru optycznego bino około 100mm -https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1855_TS-Optics-Astro-Binokularansatz-fuer-Teleskope-mit-Ringklemmung.html plus nasadki pryzmatycznej 2 calowej np. takiej  - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7952_Baader-2--90--Zenitprisma-mit-Prisma-von-Carl-ZEISS.html  z drogą optyczną 100mm to śmiało zapasu Ci wystarczy. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jesli nie znasz jeszcze tego linku,  to warto zerknąć. 

https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/mirror-vs-dielectric-vs-prism-diagonal-comparison-r2877

Są tam podane m.in. dlugosci torow optycznych,  czyli ile dana katowka dodaje centymetrow,  ktore to centymetry chowamy pozniej poprzez wsuniecie do srodka teleskopu rurki wyciagu. 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czytając wątki tego tematu dziś kupiłem tą tubę.

Powiesiłem na statywie fotograficznym drewnianym z wyciąganą kolumną 77-193cm na głowicy typu berlebach model 520.

Głowica jest zbyt delikatna, tuba się chwieje. Może ktoś doradzi czym ją zastąpić. Berno S8 sprawdzi się? Obserwacje głównie w dzień z domu, montaż azymutalny raczej przystosowany do statywu fotograficznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pewnie ciężka sprawa z glowicami fotograficznymi.  Ta tuba wymaga solidnej glowicy i solidnego statywu.  Przede wszystkim uwazam,  ze os obrotu podniecsienia teleskopu (montaz azymutalny) nie moze być ponizej teleskopu,  jak to jest w glowicach foto i niektorych tanszych astronomicznych AZ. 

Juz predzej jakas glowica wlasnej roboty niz fotograficzna spelni swe zadanie. 

Juz chyba tu o tym pisalem,  ale powtorze. Szkoda marnowac potencjal tego teleskopu w mozlwosciach powiekszen rzedu 2,7xD,  a do tego nalepiej miec montaz EQ z napedami.  EQ5, Exos2 i lepsze.... 

 

Edit

Nie doczytalem,  ze obserwacje glownie w dzien.  Oczywiscie do obserwacji dziennych potrzebny jest montz azymutalny lub rownikowy EQ ustawiony na azymutalny. 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 14.01.2022 o 14:39, Frosch napisał:

Dziś dotarło bino TS. Po usunięciu części tuby (jest wykręcany odcinek) ostrzy bez Barlowa (przynajmniej na dalekich drzewach) zarówno z nasadką lustrzaną 2" jak i pryzmatem 1.25". Bez skrócenia rury udało się uchwycić ostry obraz tylko na bardzo bliskich obiektach.

 

 

Także myślę nad tym telepku, jako szybkie spojrzenie pod domem na planetki, czy Księżyc, kiedy jest okno w chmurach.

Mam teraz SW102/500 kupiony kiedyś pod DS, ale do planet słabiutko jest.

Pod DS mam lornetki i przyszłościowo Newto 14 cali.

 

Udało się coś zrobić z tym bino, aby ostrzył na gwiazdach?

Długo sie chłodzi teleskop przy lekko ujemnej temperaturze?

Edytowane przez barti1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ts102/1122 na 100% ostrzy z bino,  bo jest przystosowany pod kazde bino - ma mozliwosc odkrecenia kawalka tuby (cienszy kawalek tuz przed wyciagiem).  Pytanie bylo czy ostrzy tez bez wykrecania tego kawalka.  

Teleskop chlodzi sie bardzo krotko,  bo to dublet,  wprawdzie szklo ed ma troche dluzszy czas chodzenia od klasycznych szkiel,  ale czasu chlodzenia praktycznie nie zauwaza sie.  Zanim rozloze sprzet,  wyceluje w obiekt, to praktycznie mozna juz obserwowac. Moze obecnie po 15 minutach. Jesli jednak chcialbys wylapywac najdrobniejsze detaliki przy dobrym seeingu,  to wymaga jeszcze kolejnych 15... 20 minut. 

 

Co do porownania sw 102/500 (dobry egzemplarz) z TSem 102/1122, to wszystko zalezy od seeingu.  Przy slabszym seeingu widac prawie tak samo z zastrzezeniem,  ze w TSie ladniej.  Natomiast przy dobrym seeingu widac bardzo duza przewage TSa,  to tak jak by znacznie zwiekszyc rozdzielczosc. W TSie widac ostro np.  poszarpane klaczki "morz" Marsa,  w achro f/5 sa widoczne tylko rozlane plamy. Widc tez bardzo slabe struktury,  ktore wymagaja kontrastu. W krotkim achro nie rozroznia sie slabych odcieni. No i jest nieporownywalna mozliwosc uzyskiwania duzych powiekszen.  Tak jak pisalem 280x na Ksiezycu to dla TSa pikus.  Jest ostro i jasno. Ale duzo przy takich zrenicach zalezy od "mętow" w konkretnym oku i trzeba tez "wypoczętych" oczu do obserwacji. 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, tk76 napisał:

Jakie okulary 2 calowe dobrze działają z tą tubą? Najszersze pole, najostrzejsze bo brzegi, najtańsze.

 

Dobrej jakości Erfel (Made in Japan) powinien być ok:

- zwykle sporo tańszy typowych molochów 82°/100°

- spore pole ~72° 

- w f11 powinien być ostry prawie w całym polu

Edytowane przez Pathfinder
y
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, tk76 napisał:

 Najszersze pole, najostrzejsze bo brzegi, najtańsze.

 

Albo najszersze pole, najostrzejsze po brzegi

Albo najtańsze.

Nie schodziłbym poniżej Baader Hyperion 31 mm (pole 72o)

Potem Celestron Edge / Sky Rover / APM 30 mm (pole 70o)

Potem ES / Maxvision 30mm (pole 820)

Potem Masuyama 32 mm (pole aż 85o)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, tk76 napisał:

Jakie okulary 2 calowe dobrze działają z tą tubą? Najszersze pole, najostrzejsze bo brzegi, najtańsze.

 

A jaką chcesz mieć źrenicę wyjściową do obserwacji dziennych? Chcesz mieć duże pwiększenia, czy raczej małe, ale jasny obraz? Na jakie odległości? Przyroda czy odległe krajobrazy?

W/g mnie najlepiej w dzień wychodzi źenica coś ok. 2... 2,5mm

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.