Skocz do zawartości
  • 0

TS 102/1122 ED kilka pytań.


Frosch

Pytanie

Rozważam zastąpienie achromatu Sky-Watchera 90/900 czymś lepszym. Ma być to sprzęt do obserwacji US (tylko wizual). Niestety, mieszkam w dużym mieście. Do tej pory obserwowałem głównie z balkonu lub rozstawiałem się obok osiedla, więc to pewnie będzie moje podstawowe miejsce używania teleskopu.

Zainteresował mnie TS 102/1122 ED opisany w tym wątku: https://astropolis.pl/topic/72997-skywatcher-ed-80100/page/2/

do którego dokupiłbym brakujące akcesoria, tj. szukacz oraz kątówkę 90 stopni 2".

Mam kilka pytań dotyczących tego sprzętu:

 

1. Czy obraz będzie wyraźnie lepszy niż w achromacie 90/900?

 

2. Jaka jest akceptowalna minimalna wielkość ŹW? Mówi się, że dla refaktorów maksymalne powiększenie to 2D, ale dla tego teleskopu ŹW przy tym powiększeniu (204) to 0,5mm - czy to nie jest o wiele za ciemno? Może lepiej jako sprzęt do obserwacji planet nabyć Newtona 200/1200? Z tym, że nie wiem, czy dałbym radę nieść go poza osiedle. A może MAK 150/1800? Jest lżejszy od Newtona, mniejszy od refraktora  a przy zbliżonym powiększeniu ŹW wynosi 0,7mm. Jakie zalety ma refraktor w porównaniu z MAK-iem? Czas chłodzenia? Ostrość obrazu? Brak potrzeby kolimacji?

 

3.Czy dla tego refraktora wystarczający będzie montaż AZ4? Chodzi mi o stabilność, nie brak mikroruchów.

 

4. Czy nasadka Baader z pryzmatem Amiciego jest wskazana do tego teleskopu, czy lepsza będzie lustrzana? Myślałem o takiej https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmat-amiciego-90-2?from=listing

Na wersję BBHS nie jestem skłonny się zdecydować.

 

Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
27 minut temu, Frosch napisał:

Rozważam zastąpienie achromatu Sky-Watchera 90/900 czymś lepszym. Ma być to sprzęt do obserwacji US (tylko wizual). Niestety, mieszkam w dużym mieście. Do tej pory obserwowałem głównie z balkonu lub rozstawiałem się obok osiedla, więc to pewnie będzie moje podstawowe miejsce używania teleskopu.

Zainteresował mnie TS 102/1122 ED opisany w tym wątku: https://astropolis.pl/topic/72997-skywatcher-ed-80100/page/2/

do którego dokupiłbym brakujące akcesoria, tj. szukacz oraz kątówkę 90 stopni 2".

Mam kilka pytań dotyczących tego sprzętu:

 

1. Czy obraz będzie wyraźnie lepszy niż w achromacie 90/900?

 

2. Jaka jest akceptowalna minimalna wielkość ŹW? Mówi się, że dla refaktorów maksymalne powiększenie to 2D, ale dla tego teleskopu ŹW przy tym powiększeniu (204) to 0,5mm - czy to nie jest o wiele za ciemno? Może lepiej jako sprzęt do obserwacji planet nabyć Newtona 200/1200? Z tym, że nie wiem, czy dałbym radę nieść go poza osiedle. A może MAK 150/1800? Jest lżejszy od Newtona, mniejszy od refraktora  a przy zbliżonym powiększeniu ŹW wynosi 0,7mm. Jakie zalety ma refraktor w porównaniu z MAK-iem? Czas chłodzenia? Ostrość obrazu? Brak potrzeby kolimacji?

 

3.Czy dla tego refraktora wystarczający będzie montaż AZ4? Chodzi mi o stabilność, nie brak mikroruchów.

 

4. Czy nasadka Baader z pryzmatem Amiciego jest wskazana do tego teleskopu, czy lepsza będzie lustrzana? Myślałem o takiej https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmat-amiciego-90-2?from=listing

Na wersję BBHS nie jestem skłonny się zdecydować.

 

Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.

 

 

 

 

 

O tym teleskopie najwięcej może powiedzieć kolega @JSC.

Jakiegoś gigantycznego przeskoku to nie będzie. Ale krystaliczność i wyrazistość obrazów na pewno wzrośnie. Aberracji chromatycznej raczej nie dostrzeżesz.

Z dobrymi akcesoriami i z ciekawym pomysłem na obserwacje możesz wycisnąć z niego bardzo dużo.

 

Ja się przesiadłem z krótkiego achromatu 90/500 na 102/1000 ale też achromat. I u mnie przeskok jest duży, bo ten większy ma dużo mniejszą aberrację sferyczną i oczywiście chromatyczną też.

Wagowo, w zależności od akcesoriów AZ4 powinien dać rade. Ja mam 102/1000 właśnie na AZ4 i jestem zachwycony.

Co do ŹW, wszystko zależy od Twoich oczu. Jeżeli przeszkadzają Ci tzw. męty ciała szklistego, które uwidaczniają się właśnie przy obserwacjach z małą źrenicą to będzie źle, a jeżeli nie przeszkadzają Ci to będzie dobrze. Ja ostatnio poszedłem w jeszcze mniejsze źrenice, ale wymagał tego charakter obserwacji.

Osobiście teraz jakbym miał zmieniać teleskop to właśnie na takiego TS-a.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, oicam napisał:

O tym teleskopie najwięcej może powiedzieć kolega @JSC.

Mam cichą nadzieję, że się wypowie w tym wątku :)

26 minut temu, oicam napisał:

Wagowo, w zależności od akcesoriów AZ4 powinien dać rade. Ja mam 102/1000 właśnie na AZ4 i jestem zachwycony.

Cieszę się. Mój najcięższy okular to będzie ES68 24mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A zastanów się jeszcze nad ZENkiem 120mm. - wystawiłem go na sąsiedniej giełdzie.

Masz pewien kompromis - większa rozdzielczość= większy detal.

Aberracja raczej na pewno mniejsza niż seryjny 90/900 ale większa niż w szkle ED F11, o kórym piszesz, w każdym bądź razie do około x185 jest na tyle mała, że w ogóle pomijalna. a do x220 w pełni akceptowalna (max to x285 przy bardzo dobrych warunkach).

Do tego masz wspaniałe czyste punktowe obrazy US oraz DS, tutaj kłania się jakość ręcznie wykonanej optyki, nieosiągalna dla SW 90,100 czy 120mm. 

Pomyśl, zastanów się....ja tylko podpowiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, Frosch napisał:

4. Czy nasadka Baader z pryzmatem Amiciego jest wskazana do tego teleskopu, czy lepsza będzie lustrzana? Myślałem o takiej https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmat-amiciego-90-2?from=listing

Ok, tu już sobie sam odpowiedziałem. Na stronie Baadera nie polecają tej kątówki (2" Amici # 2956152) do dużych (pow.100x) powiększeń: https://www.baader-planetarium.com/en/baader-2"-amici-erecting-prism-90°-with-2"-holder-and-2"-sleeve.html

Jest tam napisane: "The Astro Amici Prism # 2456120 is suited for high magnification, while the 2" Amici # 2956152 is not.
Standard Amici-prisms (like spotting scopes, too) are good for magnifications of up to ca. 60x-100x; of course this depends on the quality which you expect. This is the range of magnification suitable for terrestrial observations, where air turbulences usually prevent higher magnifications. Especially stars or bright planets in the center of the image show imperfections clearly.
The Astro-Amicis allow for much higher magnifcations - the magnifications which can be used astronomy.
This is not a problem of the telescope which you use, but of the optical design of the prism. There is an edge going through the middle of the prism which can cause reflections, and also both sides of the image need to be at the perfect angle. There is of course no strict limit for the magnification, but somewehere between 60x and 80x is a good limit for standard prisms."

W takim razie zostaje lustro albo inne pryzmaty"

 

12 godzin temu, wampum napisał:

Do tego masz wspaniałe czyste punktowe obrazy US oraz DS, tutaj kłania się jakość ręcznie wykonanej optyki, nieosiągalna dla SW 90,100 czy 120mm. 

Pomyśl, zastanów się....ja tylko podpowiadam.

Dziękuję za propozycję. Myślę, że jednak doskładam do ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Frosch napisał:

Ok, tu już sobie sam odpowiedziałem. Na stronie Baadera nie polecają tej kątówki (2" Amici # 2956152) do dużych (pow.100x) powiększeń: https://www.baader-planetarium.com/en/baader-2"-amici-erecting-prism-90°-with-2"-holder-and-2"-sleeve.html

Jest tam napisane: "The Astro Amici Prism # 2456120 is suited for high magnification, while the 2" Amici # 2956152 is not.
Standard Amici-prisms (like spotting scopes, too) are good for magnifications of up to ca. 60x-100x; of course this depends on the quality which you expect. This is the range of magnification suitable for terrestrial observations, where air turbulences usually prevent higher magnifications. Especially stars or bright planets in the center of the image show imperfections clearly.
The Astro-Amicis allow for much higher magnifcations - the magnifications which can be used astronomy.
This is not a problem of the telescope which you use, but of the optical design of the prism. There is an edge going through the middle of the prism which can cause reflections, and also both sides of the image need to be at the perfect angle. There is of course no strict limit for the magnification, but somewehere between 60x and 80x is a good limit for standard prisms."

W takim razie zostaje lustro albo inne pryzmaty"

 

Dziękuję za propozycję. Myślę, że jednak doskładam do ED.

Teraz na Astromaniaku masz SW100 ED za grosze.  Ale widzę, że ktoś ma rezerwację. Ale warto napisać do właściciela może jeszcze się nie sprzeda. http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=61476

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No i wreszcie dotarł! Niestety, pogoda na razie nie dopisuje, mogłem tylko spojrzeć w dzień na pobliskie drzewa i siedzące na nich wrony.

A oto nowy refraktor na montażu AZ4:351532303_TSnaAZ4.thumb.jpg.ac42cfbc0797c425775315f3ae0bb232.jpg

 

Oraz porównanie wielkości z SW 90/900 (TS z wsuniętym i wysuniętym odrośnikiem):

690115390_SWvsTS1.thumb.jpg.bf2cc6406f88b5c58110a5e12b9c3b41.jpg

1022640539_SWvsTS2.thumb.jpg.e881f29ff1893e9426bab5cbd0f80e38.jpg

 

Edytowane przez Frosch
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wczoraj udało mi się zerknąć na Księżyc (większość czasu był przesłonięty cieńką warstwą chmur no i niestety duża część tarczy oświetlona). Pierwszy raz w życiu użyłem tak dużego powiększenia (187x) :) Wcześniej, z 90/900, maksymalnie patrzyłem przy 150x. Obraz ostry bez fioletu. Fioletu nie było też widać w dzień.

Nie mogę się doczekać Jowisza i Saturna. Szkoda, że sprzęt nie przyjechał wcześniej jak warunki były lepsze.

Co do AZ4 na stalowych nogach to chyba w przyszłości wymienię go na HD AZ albo coś podobnego, bo drgania są wyraźne. Przy 90/900 nie było tego problemu. Zwłaszcza przy stuknięciu w bok teleskopu obraz drga przez dłuższy czas. Trzeba to wygaszać dotknięciem palca. Kolega ma SW ED100 na identycznym montażu i nie narzeka. Może kiedyś będę miał okazję porównać oba sprzęty.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 20.11.2021 o 22:53, Człeko napisał:

Mógłbyś wrzucić zdjęcia optyki, bo ciekawi mnie jak jest wybaflowany. 

Z dużym opóźnieniem, ale wrzucam. Wczoraj rozkręciłem sprzęt, żeby zobaczyć, jak skrócić go pod bino (zamówiłem, idzie do mnie). Podobno ma ostrzyć bez Barlowa.

Zamówiłem montaż Skytee2, bo na AZ4 są za duże drgania (dokuczliwe zwłaszcza przy dużych powiększeniach). Ma przyjść w czerwcu :(

Zdjęcia kolejno:

1. Obiektyw, uwidocznione przez lampę błyskową pyłki z filcu, który jest wewnątrz zaślepki odrośnika (mam nadzieję, że z czasem przestanie tak pylić).

2. Obiektyw, bez lampy błyskowej.

3. Tył tuby po odkręceniu przedłużki i wyciągu.

4. Wnętrze wyciągu.

5.Tuba po odkręceniu przedłużki.

Front1.thumb.jpg.c82bf28b417a28e84e1336bebee03f1f.jpgFront2.thumb.jpg.d43f208a8656f5db2fdc1ec258e7ca50.jpg863836489_ty1.thumb.jpg.a9452e759add82e02d0067e4ed08ea09.jpg884771377_wycig.thumb.jpg.ff7ace11ee7d1fa1e20da9dfadf27a58.jpg59796005_skrcony.thumb.jpg.096b4763f0e0d651fdd82fa52f87f462.jpg

 

Edytowane przez Frosch
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minutes ago, Frosch said:

Zamówiłem montaż Skytee2, bo na AZ4 są za duże drgania (dokuczliwe zwłaszcza przy dużych powiększeniach). Ma przyjść w czerwcu :(

 

Będzie Pan zadowolony. Ja mam SkyTee2 z nalepką Omegon i jest super.

 

Teraz kolejne wyzwanie przed Tobą- znaleźć sprzęt na drugą stronę montażu... bo przecież można dwa powiesić. Musisz. Dwa teleskopy na jednym montażu wyglądają super- mówię z doświadczenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sorki za brak wczesniejszego odzewu.  

Witaj w klubie :)

Na Ksiezyc mam 4mm orciaka Takahashi Abbe i nawet przy srednim seeingu,  ale dobrej przejrzystości powietrza , obraz jest jasny i ostry jak brzytwa!  A to 280x powiekszenia. 

Do takich powiekszen to namawiam jednak na napędy.  Bez prowadzenia to mordęga. A wiec raczej EQ,  chociaz wiem, że niektorzy nie lubią. Ten refraktor uwielbia maksymalne powery,  szkoda z tego nie korzystac,  a niestety przy masymalnych powerach konieczne jest prowadzenie,  bo obiekt ucieka bardzo szybko,  szczegolnie w orciakach o malym polu.  Ale orciaki tez sa niestety konieczne do takich powerow ;)

 

Z drugiej strony SkyTee do testów teleskopów jest niezastąpiony :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mogę smialo i szczerze napisac,  ze te superlatywy,  ktore o nim* wypisuja na Zachodnich forach oraz w opisach sklepow internetowych,  a takze u u producenta, nie sa przesadzone.  

 

* niekoniecznie z logo TS,  bo ten refraktor ma sporo klonów. Np. Altair Starweve https://www.altairastro.com/starwave-ascent-102ed-f11-refractor-telescope-geared-focuser-467-p.asp

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Herbert West napisał:

bo przecież można dwa powiesić. Musisz. Dwa teleskopy na jednym montażu wyglądają super- mówię z doświadczenia :-)

Mam Bresser 102/460. Jeden będzie do dużych powiększeń, a drugi do szerokich pól :) No i jest lornetka.

29 minut temu, JSC napisał:

A wiec raczej EQ,  chociaz wiem, że niektorzy nie lubią.

Może w przyszłości. Na razie to przeważnie na szybko wystawiam sprzęt na balkon albo gdzieś na osiedlu jeśli są warunki, a montaż azymutalny jest na takie szybkie akcje idealny.

Ale fakt, w moim największym powiększeniu (187x z Vixen SLV 6mm) obraz już dość szybko się przesuwa.

31 minut temu, JSC napisał:

mam 4mm orciaka Takahashi Abbe

Dla mnie 6mm BCO było już niekomfortowe, przesiadłem się na Vixen SLV 6mm.

22 minuty temu, Pathfinder napisał:

Fajnie, że pasja się rozwinęła :) 

Muszę przyznać, że to całkiem relaksujące zajęcie. No, może oprócz wybierania sprzętu, bo wtedy mam niezły mętlik w głowie. Ale chyba na tym co mam poprzestanę na dłuższy czas*. Tylko pozbędę się sprzętu, który mi niezbyt pasuje.

 

* W przyszłości chciałbym mieć Newtona 10cali, ale to dużo dalsze plany.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To teraz dwa orciaki do nasadki bino i lądowanie na Księżycu Twoje: )

Godzinę temu, Herbert West napisał:

 

Będzie Pan zadowolony. Ja mam SkyTee2 z nalepką Omegon i jest super.

 

Teraz kolejne wyzwanie przed Tobą- znaleźć sprzęt na drugą stronę montażu... bo przecież można dwa powiesić. Musisz. Dwa teleskopy na jednym montażu wyglądają super- mówię z doświadczenia :-)

Na drugą stronę najlepiej pasuje większa betoniarka do DS-ów, typu SCT 11 jako najlepsza przeciwwaga. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Frosch napisał:

 

Ale fakt, w moim największym powiększeniu (187x z Vixen SLV 6mm) obraz już dość szybko się przesuwa.

Dla mnie 6mm BCO było już niekomfortowe, przesiadłem się na Vixen SLV 6mm.

Czytałem,  zdaje sie u Chrisa Lorda,  ze pod bino lepiej nie schodzic ze źrenicami wyjsciowymi ponizej 1mm,  ale z drugiej strony wiem,  ze nasi binookularowcy czasem schodzą.  Sam się nie wypowiem,  bo nie używam bino. 

 

Vixeny lantanowe ponoć bardzo niewiele ustępują orciakom,  a tak jak piszesz niektorzy wola komfort wiekszej soczewki i ER

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@JSC @Frosch Ja mam zarówno krótkoogniskowe Vixeny NLV (2.5, 5, 7)oraz ortoskopy 6, 9, 12 mm i porównywałem w dwóch bardzo dobrych teleskopach (refraktor TS65Q APO oraz Intes Mikro Mak-Newton MN56). Te Vixeny są niewiele gorsze ale jednak nieco gorsze. Kontrasty na Saturnie czy Jowiszu są słabsze oraz kolory są mniej zróżnicowane. Vixeny troszkę zabarwiają obraz, jeżeli przyjmiemy kolory z orotoskopów jako referencyjne.

 

Co nie znaczy, że Vixeny NLV są złe- przeciwnie. Jeżeli kupi się używany, to za ~300 zł można mieć fantastyczny okular więcej niż wart takich pieniędzy. No i eye relief jest o wiele wygodniejszy. Coś za coś. Dla siebie mam ortoskopy, natomiast na astronocki z rodziną i znajomymi raczej wkładam w wyciąg Vixeny.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, JSC napisał:

Czytałem,  zdaje sie u Chrisa Lorda,  ze pod bino lepiej nie schodzic ze źrenicami wyjsciowymi ponizej 1mm,  ale z drugiej strony wiem,  ze nasi binookularowcy czasem schodzą.  Sam się nie wypowiem,  bo nie używam bino. 

 

Vixeny lantanowe ponoć bardzo niewiele ustępują orciakom,  a tak jak piszesz niektorzy wola komfort wiekszej soczewki i ER

Na Księżycu i planetach ostatnią komfortową źrenicą wyjściowa jest dla mnie 0,7mm w bino, do ciasnych  gwiazd podwójnych można i do 0,5mm zejść, pytanie czy nasadka jest dobrze skolimowana i wytrzyma powiększenie bez rozjeżdżania się obrazu. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 hours ago, JSC said:

Chris Lord (Braebook Observatory)  pisał,  ze przy źrenicach ponizej 1mm w bino nasz mózg nie za bardzo radzi sobie ze zgraniem obrazów lewego i prawego oka. 

To jego mózg, spróbuj sam:) Przy powiększeniu ok. 200 i źrenicy ok 0,5 bardziej komfortowo patrzy mi się przez bino niż na cyklopa. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziś dotarło bino TS. Po usunięciu części tuby (jest wykręcany odcinek) ostrzy bez Barlowa (przynajmniej na dalekich drzewach) zarówno z nasadką lustrzaną 2" jak i pryzmatem 1.25". Bez skrócenia rury udało się uchwycić ostry obraz tylko na bardzo bliskich obiektach. Nie do końca jestem pewien, o co chodzi z tym zdaniem: "When you remove the rear end of the tube, the working distance increases from 150 mm to 270 mm when the extension tube is retracted. You can also combine binoviewers and a 2" star diagonal and observe without path compensation." Czy to musiałaby być kątówka 2" pryzmatyczna, żeby móc używać nasadki bino bez skracania rury?

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11262_TS-Optics-102-mm-f-11-ED-Refractor-with-2-5--RAP-Focuser.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.