Skocz do zawartości
  • 0

Refraktor TS 152/900 na szkle Ohara


Yoyo79

Pytanie

Witam. Noszę się z zamiarem zakupu 6" refraktora. Mam pytanie do osób które posiadają TS 152/900 na szkle ohara. Czy to dobry telep? Jak z aberacja chromatyczna? Czy ta tuba zawisnie na eq5? Refraktor ma służyć wyłącznie do wizuala. I to w pewnym zakresie bo do DSow mam Newtona. Z góry dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hej,

Ogólnie uważam ten teleskop za bardzo dobry. Aberacja wg mnie na dużo niższym poziomie niż np w BM 152s. To i jakość wykonania tłumaczy dlaczego niektórzy go nazywają APO dla ubogich.

 

Tylko .. skoro do DS masz inny teleskop ... to do czego chcesz używać tego? Jak do planet... to obawiam się że w tym przypadku CA nie jest aż tak bardzo pod kontrolą. Tzn.. pewnie lepiej niż w BM152s, ale proponowałbym najpierw u kogoś przez ten teleskop popatrzeć.

 

Ostatnia część odnośnie eq5 to będzie zgadywanie, bo osobiście używałem ten teleskop tylko z heq5 .. ale po moich przygodach z BM152s (który az tak bardzo większy i cięższy nie jest) podejżewam że eq5 nie da tobie komfortu. Ja próbowałem az4, az6 (tu już było w miarę stabilnie) i dopiero heq5 dal mi jakieś poczucie spełnienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dobre wykonanie mechaniczne. Wyglada naprawdę pięknie. Abberacja chromatyczna mniejsza niż w achro Chińczykach 150/1200. Bardzo dobry w obserwacjach przy małych powiększeniach. Przy dużych raczej wysiada. Obraz w wizualu jest miękki. Filtry obcinające fiolet niewiele pomagają.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, TUR napisał:

Bardzo dobre wykonanie mechaniczne. Wyglada naprawdę pięknie. Abberacja chromatyczna mniejsza niż w achro Chińczykach 150/1200. Bardzo dobry w obserwacjach przy małych powiększeniach. Przy dużych raczej wysiada. Obraz w wizualu jest miękki. Filtry obcinające fiolet niewiele pomagają.

pozdro

Czy możesz uściślić? Obraz jest miękki tylko przy dużych pow., czy przy małych też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do Księżyca i planet - jak koledzy piszą - zawiedzie z powodu chromatyzmu --> kup "makowca 150 mm" i zyskasz podwójnie: na jakości obrazu i na komforcie obserwacji na EQ5. A jeśli chcesz koniecznie refa - albo jakieś minimum ED (od 66mm do 150mm jest tego dużo) albo archomat f/12 lub f/15, ale to nie będzie małe, lekkie i stabilne na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.