Jump to content

Nowa lornetka SkyGuide 15x70


swnw
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Po bardzo długim czekaniu nareszcie przyszły do Deltaoptical. Kupiłem bo bardzo potrzebowałem lornetki z oddzielna regulacją ostrości i ciekaw byłem różnicy zwłaszcza w stosunku do Minolty Activa, którą mam od lat.

Deltaoptical działa równie szybko jak przed epidemią. Najpierw zobaczyłem budząca respekt walizkę, w podobnych konwojenci noszą pieniądze, ale ta nie jest tak solidna, jednak dobrze spełnia swoje zadanie - chroni lornetkę.

Lornetka wygląda bardzo solidnie, jest czarna, prawie cała w elastycznym tworzywie o lekkim zapachu którego nie lubię. Soczewki w świetle dziennym bez zarzutu, nie ma rys, kleju, zanieczyszczeń. ładnie wyglądają ciemnobłękitne powłoki antyodblaskowe na obiektywach. W świetle latarki ledowej nie znalazłem nic co wzbudziłoby moja czujność. W środku pełne wyczernienie, żadnych śmieci, bardzo mała kropla czarnej farby wewnątrz jednego z tubusów. Test lornetkowy wykonany pobieżnie (nie mogłem sobie odmówić) wykazał około 70 mm. 

Mostek działa z przyjemnym, pewnym oporem, podobnie obracają się okulary. Jest na nich podziałka od -4 do +4 w domyśle Dioptrii, ale według mnie jest to skala orientacyjna bo te zmierzone przez lekarza wartości nie pokrywają się z nią, ale "+ i -" tak, ogólnie jest duży zapas bo nawet osoba, która ma -4 ma więcej niż 1.5 do końca skali. Pokrywy na okulary trzymają się pewnie, podobnie jest z pokrywami na obiektywy. Jest też pasek, mikrofibra do przetarcia szkieł oraz mała ale dobrze napisana instrukcja obsługi lornetki. Pierwsze dwa dni tradycyjne zachmurzenie jakie powinno towarzyszyć nowemu zakupowi i wreszcie niebo nad Warszawą sie otworzyło na dodatek była pełnia, która nie jest lubiana przez obserwatorów ale dla mnie to była uczta. Księżyc w tej lornetce nisko nad horyzontem wygląda wspaniale, jest wrażenie 3D, widac wiele szczegółów i ma się wrażenie,że zostało się zaproszonym na specjalny spektakl. Aberracja chromatyczna jest widoczna na krawędziach tarczy - zielona cienka linia.

Z gwiazd tylko Orion i jego mgławice przebiły się przez silne światło księżyca i wyglądały pięknie, zwłaszcza mgławice - wyczuwalne wrażenie głębi, obraz ostry, wyraźny i jasny. Pojedyncze gwiazdy z aberracją ale przyjemnie się ogląda. Można z ręki ale krótko waga ok. 1.8 kg jest wyraźnie wyczuwalna, z monopodem dużo lepiej, a na statywie bez problemów. Z ręki można szybko obejrzeć niebo i to mnie cieszy bo nieraz chmury na więcej nie pozwalają, na statywie można się zagłębić w niebo.

To nie tyle recenzja co wrażenia w sumie dobre bo za takie pieniądze to dobry sprzęt i jak na razie jestem pozytywnie zaskoczony.

Minolta Activa to dla mnie też niezła lornetka, bardziej mobilna i odporna na warunki atmosferyczne ale w SkyGuide można zobaczyć więcej. Dosłownie dużo, dużo więcej gwiazd i nie tylko :).

 

Pozdrawiam, swnw

Edited by swnw
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.