Skocz do zawartości

Kasjopea, M45, M31 na przywitanie się


stfn

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mi miło że zainspirowałam kogoś innego do dzielenia się swoimi początkami - twoje zdjęcia są zupełnie inne niż moje, ujmujesz na nich o wiele większy fragment nieba ale według mojego niedoświadczonego jeszcze oka są bardzo estetyczne - powodzenia w fotografowaniu kolejnych obiektów! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, stfn napisał:

Cześć wszystkim

Cześć :-)

 

31 minut temu, stfn napisał:

Najbardziej na moich zdjęciach bolą mnie gradienty, każde ma silny żółty zafarb zaczynający się w prawym dolnym rogu, i zgaduję, że jest to amp glow od mojego niechłodzonego Canona 1200D. Spodziewałbym się, że darki poprawią sytuacją, ale tak się nie dzieje.

Jednym z głównych zadań darków to usuwanie Ampglow, jeśli tak się nie dzieje to albo źle zrobione darki, albo zła kalibracja albo... to nie jest ampglow, który najczęściej jest czerwony a nie żółty. Żółte natomiast jest zanieczyszczenie światłem (LP). Gradienty da się usunąć na etapie obróbki, a one same powstają od wielu elementów jak światło boczne, LP czy Księżyc. Gradienty też mogą powstać od złych flatów (pod warunkiem, że takie robisz)

 

Na zdjęciu M31 i M45 masz dość mocne i wyraźne odcięcie - czy masz jakąś surową klatkę?

 

35 minut temu, stfn napisał:

Boli mnie też straszna koma mojej 50, dopiero przymykanie do 3.5 i dalej poprawia sytuację.

to przymykaj :-D

 

35 minut temu, stfn napisał:

oprócz gradientów, co jest najgorsze w tych zdjęciach i najbardziej wymaga poprawy?

Jak na początek nie jest źle, zdjęcia są ostre a to połowa sukcesu. Ze zdjęcia Kasjopei usuń nadmiar zielonego (w photoshopie załatwia to darmowa wtyczka HLVG - Hasta La Vista Green). Usunie się gradienty i będzie jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te uwagi, faktycznie to może być LP, zawsze jest od strony horyzontu, a Księżyca nie było wtedy na niebie. Mam już na próbę kupiony filtr UHC, ale dopiero idzie do mnie z Chin adapter żeby go zamocować przed obiektyw. Potestuję fotografowanie z nim i zobaczymy co wyjdzie. Sprawdzę ten plugin do photoshopa :)

 

Wrzuciłem surowe fity z Sirila i po jednym rawie:

https://drive.google.com/drive/folders/139htsgPnOyTmZRV9xb3L_Llg0n5OEiU-?usp=sharing

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lena Bukowska forum miało być wolne od demonstrowania poglądów politycznych, religijnych itp. W Twoim awatarze jest symbol jednej z tego typu organizacji. Nie wchodząc w dyskusje czy te poglądy są słuszne czy nie, wolałbym tego nie oglądać na forum. Za chwilę mogą pojawić się userzy z logo ONR albo innych skrajnych organizacji. Prowadzi to do niepotrzebnych napięć. To nie FB i tutaj tematem jest astronomia. Autora tematu przepraszam za ten wpis niezwiązany z tematem.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
  • Zmieszany 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"forum miało być wolne od demonstrowania poglądów politycznych, religijnych itp. W Twoim awatarze jest symbol jednej z tego typu organizacji"

A jak się nazywa ta organizacja? To religia czy partia?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Zorg7 napisał:

@Lena Bukowska forum miało być wolne od demonstrowania poglądów politycznych, religijnych itp. W Twoim awatarze jest symbol jednej z tego typu organizacji. Nie wchodząc w dyskusje czy te poglądy są słuszne czy nie, wolałbym tego nie oglądać na forum. Za chwilę mogą pojawić się userzy z logo ONR albo innych skrajnych organizacji. Prowadzi to do niepotrzebnych napięć. To nie FB i tutaj tematem jest astronomia. Autora tematu przepraszam za ten wpis niezwiązany z tematem.

Dobrze, oczywiście bardzo przepraszam, już zmieniam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Zorg7 napisał:

forum miało być wolne od demonstrowania poglądów politycznych, religijnych itp. W Twoim awatarze jest symbol jednej z tego typu organizacji. Nie wchodząc w dyskusje czy te poglądy są słuszne czy nie, wolałbym tego nie oglądać na forum. Za chwilę mogą pojawić się userzy z logo ONR albo innych skrajnych organizacji.

 

Jaki "delikutasik"... Cóż za cenzorska wrażliwość! A jakie szybkie skojarzenie! Kuriozalne! :flirt:

 

10 godzin temu, Lena Bukowska napisał:

Dobrze, oczywiście bardzo przepraszam, już zmieniam.

 

Nie przejmuj się Lena wpisem człowieka, któremu na widok tej błyskawicy ONR do głowy przyszło. :)

Edytowane przez diver
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, całkowicie rozumiem - pewnie właśnie po to lepiej nie mieć takich zdjeć żeby nie wynikały całkowicie niezwiązane często z tematem dyskusje o polityce (która, jak niestety wiadomo, dzieli ludzi) takie jak kilka ostatnich postów... Wychwalamy tutaj piękną Kasjopeę, nie ma po co wplątywać polityki :original:

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, diver napisał:

Jaki "delikutasik"... Cóż za cenzorska wrażliwość!

Wrażliwy czy nie wrażliwy, nie ma to znaczenia. Stwierdzenia jak te w cudzysłowie są nieakceptowalne. Bardzo proszę bez obraźliwych zwrotów!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Pav1007 napisał:

Stwierdzenia jak te w cudzysłowie są nieakceptowalne.

 

Ok Paweł, a dla mnie nieakceptowalna jest napaść na koleżankę. Rozumiem, że to forum astronomiczne. Tym bardziej kolega @Zorg7 mógł się powstrzymać i zamiast zwracać uwagę na nieistotne z punktu widzenia astronomicznego szczegóły awatara, raczej oglądać gwiazdki koleżanki @Lena Bukowska i kolegi @stfn.  To może jak Lena pojawi się na zlocie w koszulce z błyskawicą, kolega @Zorg7 każe się jej przebrać?

A dziewczyna się tłumaczy... A gość widzi w tym politykę. Chore.

Przepraszam Cię Paweł moderatorze, ale nie dałem rady. To nie mieści się w moim pojmowaniu świata.

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Zorg7 napisał:

@Lena Bukowska forum miało być wolne od demonstrowania poglądów politycznych, religijnych itp. W Twoim awatarze jest symbol jednej z tego typu organizacji. Nie wchodząc w dyskusje czy te poglądy są słuszne czy nie, wolałbym tego nie oglądać na forum. Za chwilę mogą pojawić się userzy z logo ONR albo innych skrajnych organizacji. Prowadzi to do niepotrzebnych napięć. To nie FB i tutaj tematem jest astronomia. Autora tematu przepraszam za ten wpis niezwiązany z tematem.

 

A ja chciałbym by to forum było wolne od takich nakazów i napadów na kogokolwiek. @Zorg7 Nie musisz czytać tego forum.
Albo zaklej sobie miejsce na monitorze gdzie się pojawiają avatary...

PS:

Mój awatar składa się z 2 symboli religijnych i co mi też coś odpalisz?

Edytowane przez ax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, podsumujmy i skończmy offtop:

 

1. Oczywiście awatar w pewnym sensie łamie regulamin. Dziękuję bardzo @Lena Bukowska za dojrzałe podejście do tematu. Zasady forum są właśnie po to, by chronić nas przed sytuacjami jak ta. 

 

2. @Zorg7 dziękuję za czujność, ale niestety nie zachowałeś się 100% fair. Mianowicie wdarł się tu jeden niepotrzebny czynnik - publiczność. Sam sobie teraz przeczę, ale to wyłącznie w celach dydaktycznych:) Następnym razem proszę takie sprawy albo po koleżeńsku przesłać prywatną wiadomością do zainteresowanych, albo przez Moderację - używając przycisku "Zgłoszenie" które rozwija się po naciśnięciu trzech kropek w prawym górnym rogu każdego posta. Albo można nawet napisać prywatną wiadomość do któregoś z moderatorów, bez różnicy. Tak czy inaczej - niekoniecznie żeby wszyscy o tym słyszeli. To apel do wszystkich.

 

3. @ax forum przede wszystkim musi być wolne od bezsensownych kłótni. Który to już post - łącznie z moim - zupełnie nie o gwiazdach? Niestety błyskawica wywołała te całe zamieszanie. Zauważmy, że przestrzeganie tej jednej, głupiej zasady, łamiącej prawa człowieka i narzucającej totalitarną wręcz cenzurę na forum zaoszczędziłoby koledze rozczarowania, że tylko 3 posty w założonym przez jego wątku są pisane w oryginalnym temacie ;) A przecież wiadomo, do czego takie dyskusje prowadzą? W najlepszym wypadku do niczego, a w najczęstszym - do eskalacji konfliktu, okopania się stron i długoletniej wojny domowej :)

 

I tyle - błagam Was - w temacie zakazów i nakazów :)

 

 

======================== gruba krecha =========================

 

@stfnJa robiłem tym obiektywem kiedyś, na początku kariery :) Mam dużo fajnych wspomnień, ale niezbyt dużo dobrych fotek :) I tak jestem niesamowicie pod wrażeniem Twoich plejad + Byka, tam centralnie załapały się te ciemne pyły, gdzieżeś Ty to upolował? Masz ciemne niebo? A może te ciemne pyły są jaśniejsze niż myślę? Przecież to nawet nie godzina integracji... W każdym razie widać, że idziesz w dobrym kierunku. Zbieraj dużo materiału: długie klatki, dużo klatek. A reszta to się na forum dowiesz, mamy tu niejednego mistrza obróbki, a ludzie aż się garną do dzielenia się wiedzą i pomagania - zero ironii! 

 

Pozdrawiam!

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Behlur_Olderys said:

a robiłem tym obiektywem kiedyś, na początku kariery :) Mam dużo fajnych wspomnień, ale niezbyt dużo dobrych fotek :) I tak jestem niesamowicie pod wrażeniem Twoich plejad + Byka, tam centralnie załapały się te ciemne pyły, gdzieżeś Ty to upolował? Masz ciemne niebo? A może te ciemne pyły są jaśniejsze niż myślę? Przecież to nawet nie godzina integracji... W każdym razie widać, że idziesz w dobrym kierunku. Zbieraj dużo materiału: długie klatki, dużo klatek. A reszta to się na forum dowiesz, mamy tu niejednego mistrza obróbki, a ludzie aż się garną do dzielenia się wiedzą i pomagania - zero ironii! 

 

Dziękuję! Udało mi się znaleźć całkiem ciemną miejscówkę 25km na północ od Poznania, jedynie minusem są latarnie na horyzoncie, ale i tak jest znacznie lepiej niż bliżej miasta. Zaczynam żałować, że nie kupiłem bardziej terenowego auta, mógłbym jeździć dalej w las :D I to prawda, jestem pod wrażeniem przyjazności tego forum i bardzo się cieszę, że to nie Elektroda :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie "Boli mnie też straszna koma mojej 50, dopiero przymykanie do 3.5 i dalej poprawia sytuację", to nie znajdziesz obiektywu, który za tak małe pieniądze będzie dobrze się sprawował na światle 1.8, czy nawet 2.8. Jeśli chcesz fotografować z takim światłem musisz zainwestować w serię np. Sigmy Art, tyle że 40mm kosztuje pod 5 tyś. Jeśli chcesz tanio to musisz przymykać przesłonę. Sztuka kompromisu :)
A tak przy okazji, jak na początki to całkiem sympatycznie Ci to wychodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, tomekL napisał:

nie znajdziesz obiektywu, który za tak małe pieniądze będzie dobrze się sprawował na światle 1.8, czy nawet 2.8.

 

Przyjmujesz pewne założenie - oczywiście nie wprost - że musimy operować lustrzanką :) 
Ja na przykład robię też zdjęcia kamerką ASI120mm w wersji mini. Można do niej podłączyć obiektywy CS albo na M12 (stosując odpowiednie złączki).

Dostajemy wtedy - na pełnej dziurze f/2 albo nawet f/1.4 - ostry jak brzytwa obraz aż po brzegi... malutkiej matrycy :) 

Plus jest taki, że kamera kosztuje < 1000zł, a obiektywy na Ali chodzą w śmiesznych kwotach. Ale to taka dygresja malutka ;)

 

 

Natomiast wracając do założeń że mówimy o lustrzance z APS-C, to najtańszą opcją jest Samyang 135 f/2 który na pełnej dziurze sprawuje się znacznie lepiej, niż nawet nieco przymknięty 50mm STM Canona.

Na giełdzie da się urwać takiego za 1500zł. Wiadomo, to wciąż 3x więcej niż 50-tka, ale z drugiej strony dużo taniej, niż Sigma ART.

 

Na początek jednak wydaje się, że lepiej zagryźć zęby, przymknąć obiektyw do f/4 i po prostu zbierać dużo materiału. Ludzie na forum robią super fotki dosyć ciemnymi APO-sami w stylu f/7 czy f/6 więc nie martwiłbym się światłosiłą na początku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor fotografuje lustrzanką i do tego się odniosłem. Wiadomym jest, że dużo łatwiej zrobić optykę na matryce  rzędu 5mm x 5mm niż na APS-C czy FF, ale co z tego skoro nikt już nie używa takich matryc w astrofotografii jako podstawowego rejestratora. Chyba nie sugerujesz autorowi, że ma się przesiąść na ASI 120mm?

Quote

Natomiast wracając do założeń że mówimy o lustrzance z APS-C, to najtańszą opcją jest Samyang 135 f/2 który na pełnej dziurze sprawuje się znacznie lepiej, niż nawet nieco przymknięty 50mm STM Canona.

Samyang to jedna z opcji, nie jedyna :)

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomekL napisał:

Chyba nie sugerujesz autorowi, że ma się przesiąść na ASI 120mm?

 

Nie... ;) Ale gdybym miał komuś doradzać na początek astrofoto zaczynając od zera, to zdecydowanie łatwiej byłoby ogarnąć na początek matrycę o wielkości pinezki, do której dobre obiektywy kosztują 100zł, zamiast jechać od razu z grubej rury :)

z obiektywami po kilka tysięcy ;)

 

Taniej by wyszło z pewnością, no i powiedzmy sobie szczerze: ASI120 zawsze się do czegoś tam przyda, jak nie planetarnie to chociaż guiding ;)

 

ale to tylko takie przekomarzanie;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś trochę nadinterpretowujesz, bo ja nigdzie mu na początek nie sugeruję kupna Sigmy Art, pisze tylko że są takie obiektywy, które nie dają komy na otwartej przesłonie. Zawsze jestem zwolennikiem korzystania z tego co się ma a nie wywalania kasy. A kolega ma lustrzankę i fajny obiektyw więc może się tym spokojnie bawić.

Co do początków to nigdy bym nie polecał startu z kamera typu ASI 120mm. Za porównywalne pieniądze może kupić Canona 1100d i uzyskać efekty o niebo lepsze niż z tego guidera. Tylko kolega ma już lustrzankę i te wywody jakoś nie na temat są.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei :D

 

Jak pisałem na samym początku, przychodzę do astrofotografii z fotografii, więc z jakimś doświadczeniem i szufladą sprzętu, dlatego działam na DSLR z obiektywem. Dzisiaj nawet widziałem recenzje tego Samyanga, ale jednak chciałbym iść w prawdziwe teleskopy, z powodu ich zalet takich jak mikrofokusery, czy możliwość zamontowania okularów/korektora komy. Zresztą, co do obiektywów to niedługo przyjdzie do mnie adapter Canon - M42 i pobawię się trochę Jupiterami 135mm i 85mm.

 

Mój aktualny długofalowy plan rozwoju sprzętu wygląda tak (w kolejności zakupu):

- refraktor w tym stylu https://www.astroshop.eu/telescopes/omegon-apochromatic-refractor-pro-apo-ap-61-335-ed-ota/p,65141

- montaż z guidingiem i GOTO

- kamerka do autoguidingu, jak np ASI 120

- moooże kiedyś jakaś ASI mono do fotografii.

 

 

2 hours ago, calla said:

Hej, na MON-2 pociagniesz z 3-4 minuty spokojnie myślę. Weż go skręć do 3.5 i zrob sesję min 4h klatkami po 4 minuty. Wtedy będziesz mógł poszaleć:)

 

Mówisz? Jeszcze nie odważyłem się robić czegoś takiego, po czytaniu tego forum odnoszę wrażenie, że nie ma co próbować powyżej minuty bez autoguidingu.

 

I kolejne pytanie naszło mi dzisiaj na myśl: Czy w naświetlaniu 10 x 15s == 1 x 150? sekunda to sekunda czy w grę wchodzę jakieś inne czynniki?

 

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, stfn said:

Mówisz? Jeszcze nie odważyłem się robić czegoś takiego, po czytaniu tego forum odnoszę wrażenie, że nie ma co próbować powyżej minuty bez autoguidingu.

 

Eee tam, astrofotografia to nauka na swoich błędach, więc jak nie zawsze słuchaj co piszą inny tylko próbuj. Przy krótszych ogniskowych wiele osób foci baz guidowania, jeśli montaż na to im pozwala.

Bardzo fajny teleskop na szersze pola i do tego strasznie mobilny. Ale z obiektywów bym nie rezygnował, to inny sprzęt niż teleskopy i nie ma sensu ich porównywać. Do astrofotografii nadają się wyśmienicie jeden i drugie. Fajnie, że masz te Jupitery, na początek jak znalazł. 

 

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spróbujemy :)

 

Zależy mi na mobilności, bo mieszkam w bloku w mieście, więc cały sprzęt muszę zanieść do auta i potem z auta na pole. I na pewno nie zamierzam rezygnować z obiektywów, podoba mi się ich szerokie pole.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne podejście, tym razem zaczaiłem się na Heart Nebula w Kasjopei. 127 x 30 sekund czyli nieco ponad godzina, f/4. Miałem nadzieję, że trochę bardziej wyjdzie z tła, ale jednak tonie w LP. Starałem się też nie ciągnąć jej za uszy przy obróbce. Chyba też trochę rozjechały mi się kolory gwiazd przy zmniejszaniu.

 

Dzisiaj w końcu przyszły do mnie brakujące adaptery, następnym razem zapolują na nią z 135mm i filtrem UHC. Idziemy do przodu!

 

heart_tmp.png

Edytowane przez stfn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.