Skocz do zawartości

Kasjopea, M45, M31 na przywitanie się


stfn

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie kontynuować ten wątek zamiast zakładania nowego :)

 

Kilka wypadów, kilka porażek i kilka tutoriali później, powracam z czymś co mogę pokazać, oraz kolejną porcją pytań. Tym razem stwierdziłem, że spróbuję coś innego niż mgławice, więc zapolowałem na grupę galaktyk. Zainspirowany pojawiającymi się tutaj zdjęciami wybrałem M81 wraz z towarzyszkami.

 

result_large.jpg

 

64 x 50s @ f/5.6, 30 darków, 30 flatów, 30 biasów, SIRIL + GIMP.

 

Oczywiście, nie ma co porównywać tego gruzu do tych cudów jakie robicie, ale jak na koszt sprzętu, i to że jest lepiej niż poprzednio, jestem zadowolony :)

 

Aktualnie mój sprzęt wygląda tak:

IMG_7594.JPEG

 

IMG_7600.JPEG

 

IMG_7602.JPEG

 

EQ5 z silnikami, Canon 1200D, obiektyw 200m f/3.5 Mitsuki MC za oszałamiające 130zł, RPI 4B z astroberry.io. Odrośnik za 8 PLN, i profesjonalna, ręcznie wykonana przeciwwaga marki Castorama :) (dopiero po fakcie, na tych zdjęciach zobaczyłem jak źle mam ogarnięte kable, moja wina)

 

Jestem całkiem zadowolony, bo coraz lepiej idzie mi rozkładanie sprzętu, ustawianie montażu na polarną nie jest takim koszmarem jak na początku. Cieszy mnie też, że jestem w stanie wyciągać 50 sekundowe ekspozycje przy 200mm. Za to, co mnie bardzo zaskoczyło, ciężko mi było wycelować na obiekt tak blisko osi świata, trafienie w Bodego zajęło mi prawie godzinę, ciągle coś było nie tak, dopiero przełożenie L-złączki w drugą stronę i obrót osi RA o 180 stopni pomogły.

 

Pierwszy raz robiłem zdjęcia przy użycie astroberry.io, i to jest poezja, na ekranie laptopa widać znacznie więcej niż na ekraniku lustrzanki, i mogę od razu porównywać efekty ze Stellarium, żeby się zorientować gdzie aktualnie celuję.

 

Z innych odkryć, przy poprzednich zdjęciach miałem spory problem z gradientami, i obwiniałem za nie zanieczyszczenie światłem. Teraz zrozumiałem, że winne są źle zrobione flaty. Więc kolejna lekcja, należy bardzo, bardzo dokładnie robić klatki referencyjne :)

 

I dochodzimy do pytań:

 

1. Próbowałem użyć w EKOS live view, ale gwiazd nie widać zupełnie, wiem, że widok działa, bo moja ręka oświetlona czołówką była widoczna, ale już nic ciemniejszego nie widać. Canon 1200D nie pozwala na sensowny Live View, czy coś źle robię?

2. Zapisując zdjęcia z DSLR poprzez EKOS, zapisywać je lepiej jako natywne rawy, czy jako FITSy?

3. Czy ogrzewacie jakoś laptopy? Mój umarł po około 2h z zimna, a baterii było jeszcze 75%, tak pokazał rano po włączeniu w domu.

 

 

Edytowane przez stfn
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, stfn said:

1. Próbowałem użyć w EKOS live view, ale gwiazd nie widać zupełnie, wiem, że widok działa, bo moja ręka oświetlona czołówką była widoczna, ale już nic ciemniejszego nie widać. Canon 1200D nie pozwala na sensowny Live View, czy coś źle robię?

2. Zapisując zdjęcia z DSLR poprzez EKOS, zapisywać je lepiej jako natywne rawy, czy jako FITSy?

3. Czy ogrzewacie jakoś laptopy? Mój umarł po około 2h z zimna, a baterii było jeszcze 75%, tak pokazał rano po włączeniu w domu.

1. Ja też uzywam Ekos i tez mam problem z live view w Sony a6000. Dowiedzialem sie ze Sony a6000 nie ma takiej mozliwosci ale live view bardzo dobrze dziala z ASI 120mm.

 

2. Ja wole zapisac jako FITS bo fits moze zawierac wiecej dane w naglowce pliku, nawet mozesz dodac swoje wartosci.
 

3. Uzywam macbook pro caly czas podpiety do kontaktu, inaczej nie wytrzymuje nawet 15 minut w <5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę kawałek za miasto żeby mieć czystsze niebo, więc nie mam luksusu kontaktu :) Chyba po prostu będę odpalać sesję na astroberry i chować owinięty czymś laptop do plecaka żeby trzymał ciepło. Dzięki za sugestię tego FITSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.