Skocz do zawartości

Kiepskie rezultaty na początek przygody z SW150/750 EQ 3-2 + napęd w 2 os. Sony A6100


Beastro

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze, Zaczynam dopiero przygodę z astrofoto ale idzie jak po grudzie :-). Prośba o info co poszło nie tak (wiem, że wszystko ale chodzi o szczegółową wiedzę. Żałosna próba zfocenia M42  SW150/750 EQ 3-2 + napęd w 2 osiach. Aparat Sony A6100 projekcja okularowa przez kitowy okular wide  25 z filtrem ES UHC S/N 5816

Efekty jak widać tragiczne. Czasy od 60 do 10 sek. ISO od 800 do 2000 ale niezależnie jaki czas to artefakty jak widać. Proszę o wskazanie wszystkich fakapów i co jest przyczyną i co można naprawić. Liczę na wyrozumienie i pobłażliwość.

W załączeniu jpg zrobione bezpośrednio z Rawów. Pomocy!

DSC00753.JPG

DSC00763.jpg

DSC01264.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dużo by pisać, ale może na początek:

- za mało przeczytałeś o astrofotografii, a już na pewno o technikaliach. Są odpowiednie działy na tym i innych forach.

- zła konfiguracja setupu - SW 150/750 na EQ3-2 to ja nie wiem czy do wizuala da radę. Za duży teleskop do słabiutkiego montażu, praktycznie nie nadającego się do astrofoto.

- Na oko - błąd ustawienia na Polaris i to spory.

- projekcja okularowa nie nadaje się do stosowania do fotografii obiektów nieba głębokiego. Fotografujemy tylko w ognisku teleskopu.

- no i wreszcie - 60 sekund na EQ3 przy skali 1 arcsec/piksel - to się nie miało prawa udać.

Zacznij od lektury, unikniesz wielu błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nieszczęście szukających sprzętu pod foto właśnie taka konfiguracja bardzo często przewija się wśród Facebookowych znawców. Podobnie jest z tym pakowaniem okularu w tor optyczny i jakimiś złączkami projekcyjnymi. Ktoś chyba kontener tego sprowadził, bo co chwilę czytam o takich pomysłach. 

EQ3-2 to nie jest taki straszny, ale nie do takich ogniskowych. Wymaga tak czy inaczej dopieszczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 20 sek. naświetlania przy tej ogniskowej powinno wyciagnać. Fociłem kilka razy Canonem z ED 102/714 na EQ3-2 i tyle mi wychodziło. Na pewno trzeba zrezygnować z projekcji i podpiać do ogniska. Aby uniknąć drgań przy foceniu lepiej ustawić czasowe wyzwolenie migawki, albo uzyć wężyka spustowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym powiedział, że chyba wszystko poszło nie tak. Największa bolączka w tym wszystkim to fakt, że podszedłeś do tematu z marszu, bez poczytania sobie o co w tym wszystkim chodzi. No i efekt otrzymałeś adekwatny do włożonego wysiłku :) ja bym Ci radził na początek co następuje:

1. poczytaj dokładnie o ustawieniu montażu na Gwiazdę Polarną, to podstawa dobrej astrofotografii

2. wywal teleskop i zacznij zdjęcia od aparatu z kitowym obiektywem, powiedzmy okolice 50mm

3. jak uzyskasz ładne efekty na pojedynczej klatce naucz się obróbki: darki, flaty, biasy, stackowanie, ect

4. jak opanujesz pkt.1-3 spróbuj focić przez teleskop, ale bez żadnej projekcji okularowej. I pamiętaj, że ta tuba z tym montażem to już wyzwanie i nawet wprawiona w boje osoba może się męczyć z tym setupem, żeby uzyskać fajne efekty (przez "męczyć" mam na myśli, robi wszystko dobrze z i tak 30% materiału jest do kosza)

 

No i dużo czytaj i dokształcaj się na yt, materiałów jest od groma :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomekL napisał:

2. wywal teleskop i zacznij zdjęcia od aparatu z kitowym obiektywem, powiedzmy okolice 50mm

(...)

4. jak opanujesz pkt.1-3 spróbuj focić przez teleskop, ale bez żadnej projekcji okularowej.

 

 

Przypominam jedną rzecz: takie fotki można robić nawet w projekcji okularowej smartfonem:
Astrofoto przez smartfona

 

Wydaje się więc, że nawet bez uwzględnienia tych punktów jest sporo pola do poprawy. Pewne rzeczy nie zmienią się tylko dlatego, że zmienimy teleskop na obiektyw, albo projekcję afokalną na focenie w ognisku głównym..


 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"- zła konfiguracja setupu - SW 150/750 na EQ3-2 to ja nie wiem czy do wizuala da radę. Za duży teleskop do słabiutkiego montażu, praktycznie nie nadającego się do astrofoto."

 

Do foto szkoda się męczyć. Do wizuala ok, o ile się nie tupie i nie oddycha za mocno przy teleskopie- wiem, bo dokładnie tym samym się bawiłem kiedyś przez wiele tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że pewne rzeczy się zmienią jak zmieni się teleskop na krótki obiektyw. Po prostu wszystko stanie się dużo prostsze i dużo mnie wrażliwe na różne błędy, a tym samym dużo łatwiej jest uzyskać zadawalający efekt.

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie na polarną do poprawy, poziomowanie montażu, wyważenie. Ja na swoim EQ 3-2 wyciagam z miedzy 50-60s z takim samym zestawem jak. Tyle tylko że mam prowadzenie jednej osi i aparat podpięty do teleskopu. Projekcja okularowa odpada:)

Edytowane przez KArtur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie z tym EQ3-2  i sw150/750. zalezy jakie efekty się chce osiągnąć. Czy prace na konkurs czy satysfakcje poczatkującego. Ja już kilka lat foce na tym sprzętem co kolega i ma on oczywiście ograniczenia ale akurat m 42 to  ładnie pokaże już przy kilkunastu sekundach naświetlania a tyle spokojnie uciągnie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potwierdzenia, że da się coś z tym zestawem zdziałać ten sam obiekt sprzed 2 dni pojedyncza klatka - 60 sekund, Nikon D90 podpięty bezpośrednio, wężyk, korektor komy.

Przy tym czasie 70% klatek jest do wyrzucenia ale jak na początek można się pobawić :)

DSC_3272.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Beastro napisał:

Aparat Sony A6100 projekcja okularowa przez kitowy okular wide  25 z filtrem ES UHC S/N 5816

Efekty jak widać tragiczne. ...niezależnie jaki czas to artefakty jak widać. Proszę o wskazanie wszystkich fakapów i co jest przyczyną

Jak wspomnieli poprzednicy - najlepiej robić zdjecia w ognisku głównym + korektor komy.

W projekcji okularowej lepszą jakość uzyskasz robiąc zdjęcia przez obiektyw czyli w układzie: teleskop - okular - obiektyw - aparat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za już, jeszcze mam pytania - do tego zestawu Korektor komy Baader RCC I 2" czy Baader MPCC Mark III Photo 2" i czy
klasyczny guider czy Off Axis będzie lepszy (oczywiście pod astrofoto - o ile inne parametry skoryguje według waszych uwag)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Beastro napisał:

Dzięki za już, jeszcze mam pytania - do tego zestawu Korektor komy Baader RCC I 2" czy Baader MPCC Mark III Photo 2" i czy
klasyczny guider czy Off Axis będzie lepszy (oczywiście pod astrofoto - o ile inne parametry skoryguje według waszych uwag)?

Proponuję najpierw spróbować focić z dobrze ustawionym montażem na biegun  i prowadzeniem w osi rektascensji, w ognisku głównym bez filtra UHC i bez korektora komy (bo to jest kwestia rozjechanych gwiazd na obrzeżach zdjecia) a Ty masz na razie grubsze problemy niż koma. Jak Ci montaż uciągnie punktowe gwiazdy na 30 s ekspozycji to jest sukces. Na inne gadżety nadejdzie czas po tym sukcesie;) Mi się udało maksymalnie uciągnąć 1:30 tym montażem ale przeważnie robiłem 30s ekspozycje i na prawdę miałem dużo frajdy a z resztą mam do dzisiaj;)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.