Jump to content

Kiepskie rezultaty na początek przygody z SW150/750 EQ 3-2 + napęd w 2 os. Sony A6100


Beastro
 Share

Recommended Posts

Drodzy forumowicze, Zaczynam dopiero przygodę z astrofoto ale idzie jak po grudzie :-). Prośba o info co poszło nie tak (wiem, że wszystko ale chodzi o szczegółową wiedzę. Żałosna próba zfocenia M42  SW150/750 EQ 3-2 + napęd w 2 osiach. Aparat Sony A6100 projekcja okularowa przez kitowy okular wide  25 z filtrem ES UHC S/N 5816

Efekty jak widać tragiczne. Czasy od 60 do 10 sek. ISO od 800 do 2000 ale niezależnie jaki czas to artefakty jak widać. Proszę o wskazanie wszystkich fakapów i co jest przyczyną i co można naprawić. Liczę na wyrozumienie i pobłażliwość.

W załączeniu jpg zrobione bezpośrednio z Rawów. Pomocy!

DSC00753.JPG

DSC00763.jpg

DSC01264.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Oj dużo by pisać, ale może na początek:

- za mało przeczytałeś o astrofotografii, a już na pewno o technikaliach. Są odpowiednie działy na tym i innych forach.

- zła konfiguracja setupu - SW 150/750 na EQ3-2 to ja nie wiem czy do wizuala da radę. Za duży teleskop do słabiutkiego montażu, praktycznie nie nadającego się do astrofoto.

- Na oko - błąd ustawienia na Polaris i to spory.

- projekcja okularowa nie nadaje się do stosowania do fotografii obiektów nieba głębokiego. Fotografujemy tylko w ognisku teleskopu.

- no i wreszcie - 60 sekund na EQ3 przy skali 1 arcsec/piksel - to się nie miało prawa udać.

Zacznij od lektury, unikniesz wielu błędów.

Link to comment
Share on other sites

Na nieszczęście szukających sprzętu pod foto właśnie taka konfiguracja bardzo często przewija się wśród Facebookowych znawców. Podobnie jest z tym pakowaniem okularu w tor optyczny i jakimiś złączkami projekcyjnymi. Ktoś chyba kontener tego sprowadził, bo co chwilę czytam o takich pomysłach. 

EQ3-2 to nie jest taki straszny, ale nie do takich ogniskowych. Wymaga tak czy inaczej dopieszczenia.

 

Link to comment
Share on other sites

Po 20 sek. naświetlania przy tej ogniskowej powinno wyciagnać. Fociłem kilka razy Canonem z ED 102/714 na EQ3-2 i tyle mi wychodziło. Na pewno trzeba zrezygnować z projekcji i podpiać do ogniska. Aby uniknąć drgań przy foceniu lepiej ustawić czasowe wyzwolenie migawki, albo uzyć wężyka spustowego.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja to bym powiedział, że chyba wszystko poszło nie tak. Największa bolączka w tym wszystkim to fakt, że podszedłeś do tematu z marszu, bez poczytania sobie o co w tym wszystkim chodzi. No i efekt otrzymałeś adekwatny do włożonego wysiłku :) ja bym Ci radził na początek co następuje:

1. poczytaj dokładnie o ustawieniu montażu na Gwiazdę Polarną, to podstawa dobrej astrofotografii

2. wywal teleskop i zacznij zdjęcia od aparatu z kitowym obiektywem, powiedzmy okolice 50mm

3. jak uzyskasz ładne efekty na pojedynczej klatce naucz się obróbki: darki, flaty, biasy, stackowanie, ect

4. jak opanujesz pkt.1-3 spróbuj focić przez teleskop, ale bez żadnej projekcji okularowej. I pamiętaj, że ta tuba z tym montażem to już wyzwanie i nawet wprawiona w boje osoba może się męczyć z tym setupem, żeby uzyskać fajne efekty (przez "męczyć" mam na myśli, robi wszystko dobrze z i tak 30% materiału jest do kosza)

 

No i dużo czytaj i dokształcaj się na yt, materiałów jest od groma :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, tomekL napisał:

2. wywal teleskop i zacznij zdjęcia od aparatu z kitowym obiektywem, powiedzmy okolice 50mm

(...)

4. jak opanujesz pkt.1-3 spróbuj focić przez teleskop, ale bez żadnej projekcji okularowej.

 

 

Przypominam jedną rzecz: takie fotki można robić nawet w projekcji okularowej smartfonem:
Astrofoto przez smartfona

 

Wydaje się więc, że nawet bez uwzględnienia tych punktów jest sporo pola do poprawy. Pewne rzeczy nie zmienią się tylko dlatego, że zmienimy teleskop na obiektyw, albo projekcję afokalną na focenie w ognisku głównym..


 

 

 

Link to comment
Share on other sites

"- zła konfiguracja setupu - SW 150/750 na EQ3-2 to ja nie wiem czy do wizuala da radę. Za duży teleskop do słabiutkiego montażu, praktycznie nie nadającego się do astrofoto."

 

Do foto szkoda się męczyć. Do wizuala ok, o ile się nie tupie i nie oddycha za mocno przy teleskopie- wiem, bo dokładnie tym samym się bawiłem kiedyś przez wiele tygodni.

Link to comment
Share on other sites

Ja uważam, że pewne rzeczy się zmienią jak zmieni się teleskop na krótki obiektyw. Po prostu wszystko stanie się dużo prostsze i dużo mnie wrażliwe na różne błędy, a tym samym dużo łatwiej jest uzyskać zadawalający efekt.

Edited by tomekL
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ustawianie na polarną do poprawy, poziomowanie montażu, wyważenie. Ja na swoim EQ 3-2 wyciagam z miedzy 50-60s z takim samym zestawem jak. Tyle tylko że mam prowadzenie jednej osi i aparat podpięty do teleskopu. Projekcja okularowa odpada:)

Edited by KArtur
Link to comment
Share on other sites

Nie przesadzajcie z tym EQ3-2  i sw150/750. zalezy jakie efekty się chce osiągnąć. Czy prace na konkurs czy satysfakcje poczatkującego. Ja już kilka lat foce na tym sprzętem co kolega i ma on oczywiście ograniczenia ale akurat m 42 to  ładnie pokaże już przy kilkunastu sekundach naświetlania a tyle spokojnie uciągnie.

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dla potwierdzenia, że da się coś z tym zestawem zdziałać ten sam obiekt sprzed 2 dni pojedyncza klatka - 60 sekund, Nikon D90 podpięty bezpośrednio, wężyk, korektor komy.

Przy tym czasie 70% klatek jest do wyrzucenia ale jak na początek można się pobawić :)

DSC_3272.JPG

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Również potwierdzam ze takim zestawem można satysfakcjonujące fotki robić. Przy dobrym wyważeniu i ustawieniu na polarna nawet 60sekund daje rade pociagnać. Ofc na APODa nie trafimy ale znajomym i tak szczeka opadnie ;) 

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Beastro napisał:

Aparat Sony A6100 projekcja okularowa przez kitowy okular wide  25 z filtrem ES UHC S/N 5816

Efekty jak widać tragiczne. ...niezależnie jaki czas to artefakty jak widać. Proszę o wskazanie wszystkich fakapów i co jest przyczyną

Jak wspomnieli poprzednicy - najlepiej robić zdjecia w ognisku głównym + korektor komy.

W projekcji okularowej lepszą jakość uzyskasz robiąc zdjęcia przez obiektyw czyli w układzie: teleskop - okular - obiektyw - aparat. 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za już, jeszcze mam pytania - do tego zestawu Korektor komy Baader RCC I 2" czy Baader MPCC Mark III Photo 2" i czy
klasyczny guider czy Off Axis będzie lepszy (oczywiście pod astrofoto - o ile inne parametry skoryguje według waszych uwag)?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Beastro napisał:

Dzięki za już, jeszcze mam pytania - do tego zestawu Korektor komy Baader RCC I 2" czy Baader MPCC Mark III Photo 2" i czy
klasyczny guider czy Off Axis będzie lepszy (oczywiście pod astrofoto - o ile inne parametry skoryguje według waszych uwag)?

Proponuję najpierw spróbować focić z dobrze ustawionym montażem na biegun  i prowadzeniem w osi rektascensji, w ognisku głównym bez filtra UHC i bez korektora komy (bo to jest kwestia rozjechanych gwiazd na obrzeżach zdjecia) a Ty masz na razie grubsze problemy niż koma. Jak Ci montaż uciągnie punktowe gwiazdy na 30 s ekspozycji to jest sukces. Na inne gadżety nadejdzie czas po tym sukcesie;) Mi się udało maksymalnie uciągnąć 1:30 tym montażem ale przeważnie robiłem 30s ekspozycje i na prawdę miałem dużo frajdy a z resztą mam do dzisiaj;)

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.