Skocz do zawartości

Omegon Pro Astrograph N 150/420 / TS 150/420


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W niedalekiej (być może w tym roku) przyszłości rozważam zakup jakiegoś odrobinę większego APO od tego co mam 65F, coś koło 80-90mm średnicy soczewek, ale ze światłem około F5. Cena jaka będzie mnie interesowała to coś w okolicy 7-10 tysięcy złotych. Wszystko zależy cenowo oczywiście od apertury i jakości dawanego obrazka. 

Ostatnio przeglądając neta, wpadłem na takie cudo firmy Omegon.

https://www.omegon.eu/pl/teleskopy/omegon-teleskop-pro-astrograph-n-150-420-ota/p,65146#tab_bar_1_select

Nie powiem, zaintrygowało mnie to. Tuba w karbonie, zintegrowany korektor komy, zwarta kontrukcja i jakośc (z tych zdjęć produktu) obiecująca. Sztywność podejrzewam że będzie na wyższym poziome niż te tradycyjne blaszaki.

Czy miał ktoś do czynienia z taką zabawką lub podobną?

Na astrobinie jest troszkę zdjęć wykonanych takim lub bliźniaczym teleskopem i wyglądają na całkiem ok, pomijam oczywiście walory estetyczne obrabianych zdjęć bo to indywidualna sprawa.

 

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że to bliźniaki jednojajowe:

Super walizka :)

 

kolimacja:

- można powiedzieć że bez większych problemów: wyjąłem LG, sprawdziłem dociski lustra, LW luźne po wyjęciu z kartonu (może na czas transportu), kolimuje się to zwykłym cheshire

 

inne:

- płytko osadzone LW co widać na zdjęciu - odrośnik niezbędny chyba że miejscówka jest ciemna

- pająk - mega monolityczny połączony w jedną całość z obręczą wewnętrzną (też widać na zdjęciu), nic tu nie lata i się nie ugina

- karbon to karbon - zdarzyło mi się po zakończeniu jednej sesji nie refocusować przy następnej

- super poręczny, krótki i nie za ciężki - na mój wąski balkon bardzo fajny

- focuser RP ma trochę luzu którego nie mogę zniwelować - szczegół do opanowania focuserem

- korektor jak korektor - działa

- jedynie co to złapać odległość korektor <> matryca i tutaj 0,5mm , 0,3mm robi dużo z czipem ASI1600 - niezbędny zapas podkładek różnej grubości 

 

Ogólnie bardzo mi pasuje ten sprzęcik.

 

PS.

W wersji od TSa fabrycznie zamontowana diafragma na LG nie wiem jak w innych modelach.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też szukałem kiedyś podobnej optyki. Na temat Boren-Simona, mamy na AP 2 wątki, w tym jeden mój. Wystarczą 2 godziny + cloudynights, żeby zapomnieć o tej konstrukcji na zawsze. 

Po niemiłych przejściach z marką Sharpstar (SDQ71), z 6" F2.8 również zrezygnowałem i padło na Takahashi Epsilon 130D. Nieco drożej, no ale pewnie tez na niego w końcu trafisz, a używany znajdziesz spokojnie w tym budżecie, ale nie u nas. W Polsce jest <10 szt. tych teleskopów. Tu moja fotka, zwróć uwagę na gromadę obok Wieszaka. https://astropolis.pl/uploads/monthly_2020_09/C999-40.jpg.af823935c2dd365ae4cf9ca7ca621479.jpg

 

Teleskop optycznie jest fantastyczny. Nikon podpięty na dedykowanej złączce ma ogarnięte płaskie pole dla całej klatki i nie trzeba mieć wiadra złączek. Kolimowanie tego teleskopu jest proste jak budowa cepa, szczególnie z dedykowanym kolimatorem i nie ma nic wspólnego z rzekomą ultra trudnością kolimowania Newtona F4. 

Wieszak zrobiłem na zlocie, po przejechaniu ok. 700 km. Teleskop skolimowałem w Gdańsku, a po przyjeździe założyłem go na montaż, bo trzyma wyśmienicie.

 

Niestety, jestem na etapie reklamowania/naprawy wyciągu. Wyciąg jest nieosiowy i to bardzo. Ponieważ szukałem pomocy u wielu bardziej doświadczonych userów Epsilona, dowiedziałem się, że każdy z nich ma nieosiowy wyciąg. Mój przypadek jest wybitny. Konstrukcja wyciągu to odlew piaskowy zaprojektowany w latach 80. Montowanie tego do tej optyki jest totalnym nieporozumieniem. Rozłożenie i złożenie wyciągu jest zawsze takie samo i daje dokładnie taki sam błąd. Brak regulacji tiltu.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, count.neverest napisał:

...

Niestety, jestem na etapie reklamowania/naprawy wyciągu. Wyciąg jest nieosiowy i to bardzo. Ponieważ szukałem pomocy u wielu bardziej doświadczonych userów Epsilona, dowiedziałem się, że każdy z nich ma nieosiowy wyciąg. Mój przypadek jest wybitny. Konstrukcja wyciągu to odlew piaskowy zaprojektowany w latach 80. Montowanie tego do tej optyki jest totalnym nieporozumieniem. Rozłożenie i złożenie wyciągu jest zawsze takie samo i daje dokładnie taki sam błąd. Brak regulacji tiltu.

 

Tak krzywizna, która przylega do tuby jest nieobrobiona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartolini Nie, to jest bardzo dobrze spasowane. Problem jest w rotatorze i wyznaczeniu centrum pola widzenia. Jak wrzucę laser albo cheshire i obrócę go za pomocą rotatora, to środek wyznaczony przez kolimator zmienia położenie, ok 4mm na LW. Laser na LG zatacza okrąg o średnicy blota. Kiedy obracam sam kolimator w clampringu, wszystko pięknie stoi w miejscu. Nie mogę idealnie wyznaczyć środka. Pod "błędne centrum" ustawiam oba lustra.

 

Jest taka pozycja rotatora, gdzie marker LW ustawiam nieco przesunięty pod krzyżem cheshire, bo to miejsce mam "we łbie". Po zakończeniu kolimacji klatka wygląda bardzo dobrze. Rogi jeszcze lecą, ale na poziomie akceptowalnym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, count.neverest napisał:

@bartolini Nie, to jest bardzo dobrze spasowane. Problem jest w rotatorze i wyznaczeniu centrum pola widzenia. Jak wrzucę laser albo cheshire i obrócę go za pomocą rotatora, to środek wyznaczony przez kolimator zmienia położenie, ok 4mm na LW. Laser na LG zatacza okrąg o średnicy blota. Kiedy obracam sam kolimator w clampringu, wszystko pięknie stoi w miejscu. Nie mogę idealnie wyznaczyć środka. Pod "błędne centrum" ustawiam oba lustra.

 

Jest taka pozycja rotatora, gdzie marker LW ustawiam nieco przesunięty pod krzyżem cheshire, bo to miejsce mam "we łbie". Po zakończeniu kolimacji klatka wygląda bardzo dobrze. Rogi jeszcze lecą, ale na poziomie akceptowalnym.  

 

Czyli "ten typ tak ma" - widzę, że najlepszą metodą naprawy tych focuserów, jest wymiana :/

https://www.facebook.com/optecinc/posts/custom-focusers-for-takahashi-americaoptec-loves-special-projects-last-year-we-d/4124428224250154/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak jest. Już się naczytałem o 130/180 i nawet tym nowym 160D i zwrotach. CCDInspector przedwczoraj się gotował. zdjęć efektów kolimacji przez "dziurę do patrzenia" mam wiele. Wniosek jest zawsze taki sam- kolimacja idealna, ale foty do poprawy. Optec chyba już nie ma w ofercie focusera do 130D. Jest Moonlite z tilterem, ale w Europie niedostępna wersja bez motofocusera. Jeśli sprzedawca nie wymieni mi focusera, to pewnie Tomcio zaradzi, bo już omawialiśmy problem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mago83 napisał:

wszystko przez Ciebie :movingtongue:

O widzę szybko poszło :) Czy tam widzę Taka? E chyba nie. SW? A i napisz z jakiej stajni. Czy ma diafragmę? I te wiszące ciążące kable bym poprawił. Nawet gumką > do środka ciężkości.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, _Spirit_ napisał:

O widzę szybko poszło :) Czy tam widzę Taka? E chyba nie. SW? A i napisz z jakiej stajni. Czy ma diafragmę? I te wiszące ciążące kable bym poprawił. Nawet gumką > do środka ciężkości.

No taki był plan, "W niedalekiej (być może w tym roku) przyszłości" miał być zakup, no i wykonałem go :neat:

 

To jest TS, bliźniaczy do tych Omegonów i Sharpstarów i pewnie innych. Diafragma jest. Reszta w zdjęciach na "żywo"

Firstlight wczorajszy na IC410 i M51.

IC410- 8x8min

M51-16x5min

Oba zdjęcia potraktowane -poziomy, wyrównanie tła, nasycenie. Nic więcej.

:astro:

IC410_astrograf6_firstlight.jpg

M51_astrograf6_firstlight.jpg

20210306_090547.jpg

20210306_090622.jpg

20210306_090840.jpg

20210306_091330.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szanowni koledzy, koleżanki, mam pytanko.

 

Jaki jest sensowny kolimator w standardzie 1,25 do takiego teleskopu ( TS150 F2,8 ) i innych?

Interesuje mnie taki który by mi pokazał szereg wad w torze optycznym. Cena oczywiście w granicach rozsądku, powiedzmy np. do max 1500 złotych. Czy coś się znajdzie takiego? Nigdy nie zgłębiałem się w te informacje, więc nie wiem jak to ugryźć...

 

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, mago83 napisał:

Szanowni koledzy, koleżanki, mam pytanko.

 

Jaki jest sensowny kolimator w standardzie 1,25 do takiego teleskopu ( TS150 F2,8 ) i innych?

Interesuje mnie taki który by mi pokazał szereg wad w torze optycznym. Cena oczywiście w granicach rozsądku, powiedzmy np. do max 1500 złotych. Czy coś się znajdzie takiego? Nigdy nie zgłębiałem się w te informacje, więc nie wiem jak to ugryźć...

 

Z góry dziękuję :)

Według mnie najlepsze co możesz dostać do kolimacji Newtona na rynku :https://www.catseyecollimation.com/

Tylko czemu 1.25", a nie 2"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Tomasz_Habaj napisał:

Według mnie najlepsze co możesz dostać do kolimacji Newtona na rynku :https://www.catseyecollimation.com/

Tylko czemu 1.25", a nie 2"?

Ponieważ akurat w moim przypadku mogę użyć tylko tego.  Połączenie mam M68 i M48 w wyciągu do którego mogę wkręcić mocowanie na okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.