Skocz do zawartości

Przeróbka montażu AZ-3 (Sky-Watcher) pod szynę dovetail


Frosch

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kombinuję właśnie, jak powiesić świeżo zakupiony Bresser Messier AR-102XS 102/460 OTA na montażu AZ-3 Sky-Watchera, który został mi po refraktorze SW 90/900 (ten przesiadł się na AZ-4 ze stalowymi nogami). Oczywiście, Bressera mogę wieszać na AZ-4, ale chcę też mieć możliwość powieszenia go na AZ-3 z aluminiowymi nogami, gdyż taki zestaw będzie lekki i mobilny (traveller scope).

Znalazłem taki temat i na nim się wzoruję: https://stargazerslounge.com/topic/283228-az3-mount-dovetail-mount-mod-no-drilling-required

Potrzebuję zatem adaptera 1/4" do montażu AZ3 https://deltaoptical.pl/adapter-1-4-do-montazu-az3?from=cart-box

oraz gniazda (siodła) dovetail takiego jak https://deltaoptical.pl/szyna-montazowa-dovetail-do-gso?from=cart-box

lub

https://pl.aliexpress.com/item/32833352953.html?spm=a2g0o.cart.0.0.71af3c00WKZQHm&mp=1

Przyznam, że wersja z Aliexpress podoba mi się bardziej nie tylko ze względu na cenę ale i mosiężny docisk. Swoją drogą to trochę drogie są takie metalowe elementy - niektóre okulary, które wydają się być trudniejsze w produkcji, są w takich cenach.

Tak wygląda głowica AZ-3:

1201985730_AZ-31.thumb.JPG.5d62f612285b16eb08f29baa06e537ef.JPG

 

AZ-3 2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrokarol napisał:

Jak rozumiem masz ten jeden teleskop ? Najtaniej kup drugie obejmy, przykręć na stałe do AZ3 i tyle.

Też o tym myślałem, ale odcinek tuby, na którym można umieścić obejmy, jest krótszy niż odległość między miejscami na montażu, do których można je przykręcić. Dlatego szukam innego rozwiązania. Dałoby się tak pewnie zrobić z Messierem 102/600.

Teleskopy mam 2, ale nie byłoby problemem odkręcać obejmy (bo mają różne średnice).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej by było Ci dokupić aluminiowe dogi do AZ4? Myślę że będzie trochę lepszy, bo z pewnością lepiej się nim będzie oglądało w zenicie i nie musisz robić żadnych dziwnych kombinacji. 

 

A sprzedając AZ3 i kupując aluminiowe nogi pod AZ4 wyjdziesz jeszcze na plus. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Arthur Skoracki napisał:

A nie lepiej by było Ci dokupić aluminiowe dogi do AZ4? Myślę że będzie trochę lepszy, bo z pewnością lepiej się nim będzie oglądało w zenicie i nie musisz robić żadnych dziwnych kombinacji. 

 

A sprzedając AZ3 i kupując aluminiowe nogi pod AZ4 wyjdziesz jeszcze na plus. 

To wszystko prawda. Ponieważ nie podróżuję samochodem, to każdy kilogram bagażu się dla mnie liczy. A głowica AZ-4 trochę już waży (AZ-4 na stalowych nogach służy mi do obserwacji balkonowych i w promieniu 200m od domu :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Smorff84 napisał:

Ta woajcha to rączka do obsługi montażu. Odkręcam tą śrubą u góry

Własnie zastanawiałem się, czy da się mocno przykręcić śrubę, skoro jest w takiej szczelinie, stąd przypuszczenie, że wajcha służy do tego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Frosch napisał:

Też o tym myślałem, ale odcinek tuby, na którym można umieścić obejmy, jest krótszy niż odległość między miejscami na montażu, do których można je przykręcić. 

 

Rozstaw tych dwóch otworów w środku też za duży ?

Ostatecznie można przykręcić obejmy do dwóch najbliższych sobie otworów tylko trzeba coś podłożyc by były na tym samym poziomie.

 

Wersja najtańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, astrokarol napisał:

Rozstaw tych dwóch otworów w środku też za duży ?

Chyba nie, sprawdzę jutro, bo wyniosłem montaż do piwnicy. Pokombinuję z obejmami, które mam, czy będą stabilne, jeśli będą oparte na krawędziach tej podstawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręciłem dovetail przymocowany do tubusu. Wydaje się, że dałoby się zastosować 2 obejmy, jeśli przesunę stopkę szukacza (lub ją zlikwiduję) - i tak oryginalna jest bardzo kiepska (plastikowa i giętka. Natomiast sam szukacz optycznie jest lepszy od SW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Smorff84 napisał:

To teraz dorobić rączkę do tego  AZ3 bo szarpanie za teleskop może się źle skończyć zrobią się luzy na łączeniu szyny Vixen z teleskopem. Dodatkowo to poprawia komfort obsługi.

Muszę to zrobić, bo faktycznie to łączenie teleskopu z szyną jest niezbyt fortunne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I dźwignia już gotowa. Powstała ze stalowego płaskownika o szerokości 20mm i grubości 5mm, mocowana na 2 śruby do głowicy (1 to śruba mocująca adapter do głowicy). W samym montażu nie trzeba było nic wiercić, tylko w płaskowniku. Na płaskownik naciągnąłem wąż gumowy, żeby dłoń nie marzła.

wajcha2.thumb.JPG.84fd2ab3ebd7b4fdd858cf24d209f5f7.JPG

wajcha1.JPG

wajcha3.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.