Skocz do zawartości

Krótkie obiektywy Nikona do Astro


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Po swojej ostatniej a nawet przedostatniej sesji stwierdzam że w zakresie do 85 mm do astro ze stajni Nikona nie nadaje się nic.

Piszę trochę na wyrost i złośliwie, ale jak inaczej skomentować zachowanie jasnych stałek które trzeba przymykać do F8 aby gwiazdy w rogach zaczęły przypominać punkty.

 

Modele o których piszę to 50 1.4 D/  50 1.8 G / 35 2.0 D / 35 1.8 FX G

 

Jakie macie doświadczenia w zakresie tak krótkich ogniskowych ze szkłami Nikona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę Drogę Mleczną zrobiłem Nikkorem 50mm f/1.4 D przymkniętą do 2.8. Niecała godzina materiału na niebo i parę minut na dół. 

 

Czy daje radę? Jak dla mnie, do astro pejzaży jest co najmniej nieźle, jedynie co mi czasem wadzi w tym obiektywie to brak oporu przy manualnym ustawianiu ostrości. 

MW_Sromowce_fbl2.thumb.jpg.923aaae0609f147dfa46c7c3488ac245.jpg

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam87 napisał:

Po swojej ostatniej a nawet przedostatniej sesji stwierdzam że w zakresie do 85 mm do astro ze stajni Nikona nie nadaje się nic.

Piszę trochę na wyrost i złośliwie, ale jak inaczej skomentować zachowanie jasnych stałek które trzeba przymykać do F8 aby gwiazdy w rogach zaczęły przypominać punkty.

 

Modele o których piszę to 50 1.4 D/  50 1.8 G / 35 2.0 D / 35 1.8 FX G

 

Jakie macie doświadczenia w zakresie tak krótkich ogniskowych ze szkłami Nikona ?

Robiłem wiele zdjęć 35 mm 1.8 ale DX.. i na cropie i pełnej klatce. Obiektyw praktycznie bezproblemowy. Reszta to sigma, która połowy problemów Nikona nie ma, za to ma inne ale niemające odniesienia w astro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marcin_G napisał:

Wszystkie te obiektywy wymagają przymknięcia o 1,5EV, aby było ostro, bez komy i winiety.

 

Oj z mojego doświadczenia wynika, że obszaru rogów to nie dotyczy. Na 5.6 czyli już 3 EV przymknięte ciągle nie jest idealnie. Zapomniałem też dodać że chodzi mi bardziej o matrycę FX.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Nikkora 50mm f1.4G i jest całkiem fajny.

Tu próbka, nie są to spektakularne foty ale nie o to chodzi - gwiazdki w całym polu są ok, kolorki fajne, myślę, że naprawdę daje rade. Bez kalibracji. 

 

 

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Wszystkie te obiektywy wymagają przymknięcia o 1,5EV, aby było ostro, bez komy i winiety.

Ale za to ogniskowe 28, 35 i 50 można mieć używane poniżej ceny jednej Sigmy Art.

Z pewnością nie kupował bym arta stricte pod astro :) ale skoro już mam to i porównanie jakieś jest.. i faktycznie te 1.5 ev na nikkorze wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam87 napisał:

Róg i centrum przy F/4 na 35 2.0 D na FF

Samyang 35 f/1.4 jest moim zdaniem dobrym kompromisem cenowym - jeden z lepszych obiektywów o tej ogniskowej i w niskiej cenie. Wyniki mam znacznie lepsze, niż to co pokazujesz. Przyzwoicie jest już na f/1.8 - f/2, tak pod timelapsy, a tak do focenia i stackowania należy pójść w stronę f/2.8, wtedy jest już bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam87 napisał:

Róg i centrum przy F/4 na 35 2.0 D na FF

 

 

2021-03-04_22h35_21.thumb.png.1d7e09568a3d87da1e9f053bfe407734.png

 

 

 

2021-03-04_22h35_33.thumb.png.96512ea124279b300e5920a8abf9c4ae.png

Generalnie po zdjęciach rzucają się w oczy trzy rzeczy.. ostrość niezbyt dobrze ustawiona i albo źle wywarzony zestaw, albo zawiało , albo nie wiem... Tam oprócz komy są jakieś inne artefakty, których nie jestem w stanie nazwać bo nie wiem czego są wynikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pestek94 napisał:

Generalnie po zdjęciach rzucają się w oczy trzy rzeczy.. ostrość niezbyt dobrze ustawiona i albo źle wywarzony zestaw, albo zawiało , albo nie wiem... Tam oprócz komy są jakieś inne artefakty, których nie jestem w stanie nazwać bo nie wiem czego są wynikiem. 

 

Zwróć uwagę że dwa wycinki są z tego samego zdjęcia. Centrum jest dobrze wyostrzone i nieporuszone, natomiast to co się dzieje na rogach to każdy widzi...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pestek94 napisał:

To Ci pokażę różnice między nikkorem 35 a sigma 35 pod słońce :p przepaść :D ale nie róbmy offa, pomóżmy koledze.

No dobra, zdążyłem zapomnieć jak wygląda świat od tego astrofoto i że jest coś takiego jak Słońce :P Człowiek myśli tylko o komie i aberracji chromatycznej...

 

Generalnie to po tym Nikkorze 35 f/2 nie ma się co dużo spodziewać, wystarczy zobaczyć na test: https://www.optyczne.pl/114.7-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF_35_mm_f_2D_Koma_i_astygmatyzm.html Niestety pod względem komy to fatalny obiektyw. Nie wiem czemu kosztuje rynkowo aż 1600 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam87 napisał:

 

Zwróć uwagę że dwa wycinki są z tego samego zdjęcia. Centrum jest dobrze wyostrzone i nieporuszone, natomiast to co się dzieje na rogach to każdy widzi...

 

No właśnie i to co się dzieje na rogach mnie zastanawia... Osobiście nie spotkałem się żeby koma występowała z różnym natężeniem w różnych rogach kadru. A tu z lewej strony masz kome i jakieś poruszenie , a z prawej praktycznie jest niewidoczna. Na jakiej to puszce robisz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

No dobra, zdążyłem zapomnieć jak wygląda świat od tego astrofoto i że jest coś takiego jak Słońce :P Człowiek myśli tylko o komie i aberracji chromatycznej...

 

Generalnie to po tym Nikkorze 35 f/2 nie ma się co dużo spodziewać, wystarczy zobaczyć na test: https://www.optyczne.pl/114.7-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF_35_mm_f_2D_Koma_i_astygmatyzm.html Niestety pod względem komy to fatalny obiektyw. Nie wiem czemu kosztuje rynkowo aż 1600 zł. 

Abberacje w astro na 35 mm 1.8 to ja miałem nie do przeżycia... Dopiero f4. Ale z komą problemów aż takich nie miałem. 35 f2.0 D w ręce nie miałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest tylko 1 róg, wiec wada zmniejsza się wraz ze zbliżaniem do centrum. Puszka to D610. Na każdym z wymienionych nikkorów jakie mam tak mniej więcej wyglądają rogi na F4. Stąd takie moje narzekanie, że co z tego że są to jasne stałki skoro trzeba je bardzooo przymykać. A fajnie byłoby robić na F2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam87 napisał:

Ale to jest tylko 1 róg, wiec wada zmniejsza się wraz ze zbliżaniem do centrum. Puszka to D610. Na każdym z wymienionych nikkorów jakie mam tak mniej więcej wyglądają rogi na F4. Stąd takie moje narzekanie, że co z tego że są to jasne stałki skoro trzeba je bardzooo przymykać. A fajnie byłoby robić na F2 :)

Miałem na myśli ten kadr z plejadami. Przyjrzałem mu się dość dokładnie i taką różnice widać chyba że to jakiś crop. Aż zobaczę przy najbliższej pogodnej nocy na kilku innych nikkorach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.