Skocz do zawartości

Walka z szumami


Hallor

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegos miesiaca probuje swoich sił w astrofotografii. Nauka idzie powoli, czasem szybciej czasem gorzej. Czasem oszukuje rzucajac pieniedzmi w sprzet ;).

 

Problem z jakim nie bardzo umiem sobie poradzic to drobnoziarnisty szum na wiekszosci zdjec jakie zrobie. Ponizej (jako przyklad, bo praktycznie wszystkie zdjecia maja taki problem), lekko obrobiona Rosette nebula.

Czy ktos z szanownych forumowiczow moglby doradzic co robie nie tak? Czy za krotkie klatki? Za malo klatek? Slaba obrobka w gimp'ie? Badziewne niebo?

 

Zdjecie ponizej (wykadrowane, ale jak sa chetni to moge wystawic surowego stacka) to:

~220x220120s, + 60 bias/ 15 dark/ 2x30 flat

Sprzet: ES ED80APO, Canon t3i (nie modowany, nie krzyczec ;) ), 1x flattener, optlong lextreme (ale podobny efekt jest bez filtra)

Obrabiane w siril/gimp (probowalem tez APP, tylko *frustrujaco* wolny jest a efekt praktycznie taki sam jak siril)

Fotografowane daleko  (sunnyvale) w "miescie" (internet twierdzi ze bortle 7, ale byla tez prawie pelnia jak to robilem) 

 

rosette3d.thumb.jpg.ed59528dee2b751d469f2d7f0635c1dd.jpgeco)

Edytowane przez Hallor
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby darki miały sens zrób ich co najmniej 30-40. Dark może dodatkowo generować szum na finalnym stacku. 200 klatek powinno wyjść w miarę gładko. A stack ja zawsze chętnie. Mamy taki wątek gdzie grupa oszołomów walczy czasem z niemożliwymi materiałami 

 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, siril, troche recznym skryptem (bo to ramki z 3 dni sa, z 2 roznymi zestawami flatow, bo wymienilem adapter z M42 na M48 - myslalem ze za mala dziura w aparacie jest - to dlatego kadrowanie sie zmienia).

Bazowane na skrypcie all-in-one (OSC_Preprocessing zdaje sie).

 

Pamietaj, ze to konkretne zdjecie jest fotografowane przez bardzo waski filtr - pewnie moglbym zamiast przetwarzania RGB zrobic HA/O3 split i pokolorowac, ale potem nie bardzo umiem kolorow gwiazd odtrworzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wlasnie sie zorientowalem ze z rozpendu zle napisalem dlugosc subow ;)

 

Poprawna to 120s, iso800.

I tu pytanie czy nie jest  tak ze poprostu za krotkie klatki sa i to jest shot noise bo za malo fotonow przy tak ostrym filtrze (dla nieznajacych filtra to jest 2x7nm)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum w ogóle nie jest problemem w tym obrazku, raczej balans kolorów w światłach. Nie mam teraz weny i wypiłem winko więc mój obrazek jest bardzo słaby. Smolista czerń, złe kolory, słabe lokalne kontrasty.

Wrzucam żeby pokazać że szumu nie ma - za bardzo wyciągasz IMHO.

rosette3d-mod-NoSt.jpg

 

Ten stack ma potencjał na jutro :) 

Edytowane przez wieloch
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans bieli robie przez siril / photometric color calibration bo inaczej (lepiej) nie umiem.

 

Dalsze obrobki robie gimp'em, bo tylko to mam. Koledzy z pracy uzywaja PixInsight ale mam pewne obawy przed wykladaniem kolejnej gorki pieniedzy na program ktory jest dosc nieprzyjazny dla poczatkujacych.

 

@wielochCzym to przetwarzane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LP usuwane w APP, reszta w PS. Nie używam niczego innego, czasem tylko photometric color z Sirila.

IMHO - nie ma (no chyba, że o czymś nie wiem a jestem noobem w astro i na pewno czegoś nie wiem) rzeczy której nie da się zrobić  prosto w PS poza LP removal.

Edytowane przez wieloch
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@_Spirit_ Ty sie nie kryguj i nie śmiej ze mnie - mówię jak jest :)

 

Zgodzimy się, że szum nie jest głównym problemem stacku, prawda? Tło jest słabe ogólnie, nierówne (kalibracja stacku?), niebieskozielony  w światłach gwizdach mocny, same gwiazdy spuchnięte... ja zawsze lubię miękką, jak najbardziej subtelną obróbkę. Tu jest z tym trudno - powalczę jutro (dzisiaj po południu).

 

(BTW - eksperymentuję z drizzlem - i to wnosi nowy wymiar, naprawdę... drz+ i drz- to dwa różne obrazki w kontekście dynamiki tonalnej, kontrastu i ogólnych możliwości)

 

U Ciebie - odważnie w stronę żółtego, dość twarde kontrasty i gwiazdki nadal podbarwione na niebiesko (chyba są bardziej zróżnicowane, ale może nie w tym stacku). Celowałbym też w bardziej łagodne przejścia tonalne kolorów.

Obrabiałem parę rozet ale nie mam własnej, więc nie mam zdania tak do końca :) 

 

Mój cel - to zrobić dobrą purpurę, w miarę stabilne tło, zróżnicowane kolrystycznie, w miarę punktowe gwiazdy i niezłą dynamikę kontrastu na światłach z niesklipowanymi przejściami tonalnymi; bez twardości. Jutro po południu się zajmę tematem. Nie wiem czy się uda, pewnie jak zykle nie, ale spróbuję.

Edytowane przez wieloch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wrócę do pierwszego postu - Bortle 7 i Księżyc - to mi pachnie koniecznością rejestracji 3-4 razy więcej materiału niż w przyzwoitych warunkach. Na ten obiekt kamerą CCD - myślę że nie mniej niż 30 godzin. Jak to przeliczyć na Canona nie mam pojęcia , ale wynik nie będzie równy temu, co poświęcił na to autor czyli 7 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel Nawet z filtrem?

Inna sprawa ze suby moga byc za krotkie. Dzisiaj wypala sie w ramach eksperymentu i rozeznania nieba malpa (ngc2174) i patrzac na histogramy (dzieki za sugestie @_Spirit_) z moich domyslnych 120s dojechalem do 600s, bo inaczej wygladalo ze czerwony obciety. W rosette teoretycznie wygladalo ok, ale wciaz bardzo blisko czerni byl czerwony, wiec moze cos bylo uciete czego poprostu nie zauwazylem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.