Skocz do zawartości

Takahashi- japońskie nagranie z fabryki >12 minut


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Fabryczka przypomina mi wyglądem i otoczeniem sklep spożywczo-przemysłowy w Bojanach niedaleko Broku :) ale tam ze szkła to tylko opakowania do destylatów :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak się od dłuższego czasu zastanawiałem i wygooglowałem też kilka wątków na ten temat.

I przyznam że byłem tym trochę zaskoczony, bo wynika z nich że optyka (przynajmniej serii FS*) jest produkowana przez Canon - Optron.

Ot taka ciekawostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się

Tak robi tylko mechanikę, a optykę robi Canon

sama firma działa w branży metalurgicznej, a produkcja teleskopów to tylko maleńki odprysk ich działalności ... zresztą na filmie widać, że to manufaktura

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomchm napisał:

Soczewki do Takahashi robi Canon... Nie wiedziałem...

Czy soczewki tych refraktorów oparte są m.in. na sztucznym fluorycie?

Na to wychodzi, bo Optron jako pierwszy z tego co się orientuje zaczął "chodzować" sztuczny fluoryt, który później wykorzystywano do produkcji starszych Tak'ów.

Teraz chyba Tak nie mają soczewek fluorytowych. Chyba..

Edit. Cofam np. FC-100DZ jest na fluorycie

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optron jako pierwszy hodował sztuczny fluoryt? Dziwne...

Wyczytałem w internecie, że pierwszym przedsiębiorstwem, które zdołało wyprodukować i wykorzystać na skalę komercyjną sztuczny fluoryt, to Canon. Miało to miejsce w 1966r. i Canon od razu wszędzie gdzie się dało pozgłaszał patenty na tą technologię i strzegł zazdrośnie tych patentów aż do 2016r. Potem przerzucił się masowo na optykę dyfrakcyjną.

 

Jeśli telepy Taka są oparte na sztucznym fluorycie to nie dziwota, że telepy te są tak chwalone - i zarazem tak drogie.

Ciekawe, czy kiedyś Tak wprowadzi do swoich telepów soczewki oparte na tzw. siatce dyfrakcyjnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bas.sic napisał:

Na to wychodzi, bo Optron jako pierwszy z tego co się orientuje zaczął "chodzować" sztuczny fluoryt, który później wykorzystywano do produkcji starszych Tak'ów.

Teraz chyba Tak nie mają soczewek fluorytowych. Chyba..

Edit. Cofam np. FC-100DZ jest na fluorycie


Apropos sztucznych kryształów fluorytu, to podejrzewam, że wraz z pojawieniem się lasera (lata 60te) wszystkie państwa „pierwszego świata” + ZSRR opracowały swoje technologie. Ale tylko Japończycy zdecydowali się tą technologię skomercjalizować - jakby nie patrzeć to technologia z mocno militarnymi zastosowaniami.

 

Jeśli chodzi o Taka, to FS 60 i te małe FC są z fluorytowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny film.

Miło jest pomyśleć, przez ile fachowych rąk przeszedł mój FS128, zanim opuścił fabrykę i wyruszył w świat.

 

PS. Skoro już piszemy o japońskiej myśli technicznej z tradycjami, w załączniku wrzucam dwa PDFy na temat fabryki/warsztatów Miyauchi. Tłumaczenie kiepskie, zdjęcia kiepskie, ale klimat jest :-)  

 

Miyauchi factory part 1.pdf Miyauchi factory part 2.pdf

Edytowane przez Szarlej
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem optykę w swoim FSQ kilka lat temu. Nikt tego nie zrobi poza fabryką jak się przekonałem. OTA poleciała do Japonii.  Nie można było wymienić tylko jednej soczewki bo są w parach w tym quadruplecie.

Potwierdzam, że to canon im produkuje, bo mi to wyjaśnili i  dlatego to też i długo trwało. Nic nie mają z taśmy, wszystko zgrywają i dają tylko dobrze przetestowane parki. Canon może i robi pół-seryjnie pod optykę ale oni nie działają machinalnie.

Muszę  się podzielić, że widok takich dziewiczych  soczewek w FSQ ( wymieniane był dublet na froncie) to najpiękniejszy moment jaki doświadczyłem przy obcowaniu z optyką do astrofoto :icon_rabbit: Chyba mam gdzieś nawet selfie :D

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.