Skocz do zawartości
  • 0

Poradźcie jaki okular 4mm wybrać.


Ruxpin

Pytanie

Witam,

 

Jak w tytule: przymierzam się do zakupu okularu 4mm i w zasadzie najbliżej mi do SWA-58 4mm - poniekąd również kosztowo, bo kwota to nie mała ale jeszcze dość przyzwoita. Jestem początkujący, zdaję sobie sprawę, że wielu z Was się uśmiechnęło - wiem, wiem - na pewno jeszcze dużo i dużych wydatków mnie spotka jeśli chwycę bakcyla, ale nie od razu "Kraków zbudowano" i musi starczyć jeszcze na chleb.

 

Ten okular ma posłużyć do Dobsona 8" (200/1200 F/5,9) oraz do NexStar 102 SLT (102/660 F/6,5). Zarówno w jednym jak i drugim przypadku powinien powodować osiągnięcie prawie maksymalnego powiększenia. Z porad forumowych Kolegów wyliczyłem sobie, że dalsze powiększenie spowoduje zejście źrenicy do poziomu blisko 0,5mm, a ponieważ jestem okularnikiem astygmatykiem, to boję się, że to już będzie abstrakcja dla moich oczu. Osiągany z 4mm punkt ok. 0,7 w przypadku Dobsona powinien dać mi jeszcze odrobinę komfortu (?).

 

Rzecz jednak w tym, że zanim kupię wspomniany SWA-58 4mm, chciałbym ukłonić się w Waszą stronę o komentarz, czy to dobry wybór, a może jest lepszy?

 

Przy okazji też zapytam o podobne wybory tylko dla okularu 40mm jaki również planuję kupić. Swego czasu korzystałem z DO-GSO Plossl 40mm i byłem zadowolony ze stosunku ceny do otrzymanej jakości. Czy nadal będzie to dobry wybór czy szukać czegoś innego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli koszt okularu ma DUŻE znaczenie, to dobry wybór.

Jeśli chciałbyś mieć świetną optykę z dużym odsunięciem oka, ale kosztem pola, to Vixen LV (którego miałem)

Docelowo i bezkompromisowo do dużych "powerów" - Tele Vue DeLite 6 mm (którego mam.....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używałem tego SWA-58 4mm z GSO  200/1200 i nie byłem z niego zadowolony. Dawał duże odblaski, powiększenie jak dla mnie było za duże , w porównaniu z WA-66 6mm nie było widać więcej ani na planetach ani przy rozdzielaniu podwójnych. Sprzedałem go za 100PLN i moim zdaniem nie jest więcej wart. Ja bym polecał Maxvisiona 4,7mm z Aliexpress,  teraz co prawda jest dość drogo, ale z cahbackami, kuponami można go kupić za niewiele ponad 300 PLN

edit:  Maxvisiony 4,7 niestety już z Ali zeszły, a jesienią można je było kupić w granicach 250 PLN :(

Edytowane przez kaiser
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem SW SWA 58 5 mm i to był najsłabszy okular jaki posiadałem.  Jest też teraz ES w wersji LER 4,5 mm 52 stopnie cena większa, ale jakoś o wiele lepsza. Choć ja miałem wpadkę z wersją 3 mm była wadliwa po wymianie na nowy byle mile zaskoczony jakością obrazu w achromacie F5 

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, kaiser napisał:

Używałem tego SWA-58 4mm z GSO  200/1250 i nie byłem z niego zadowolony. Dawał duże odblaski, powiększenie jak dla mnie było za duże , w porównaniu z WA-66 6mm nie było widać więcej ani na planetach ani przy rozdzielaniu podwójnych. Sprzedałem go za 100PLN i moim zdaniem nie jest więcej wart. Ja bym polecał Maxvisiona 4,7mm z Aliexpress,  teraz co prawda jest dość drogo, ale z cahbackami, kuponami można go kupić za niewiele ponad 300 PLN

niestety maxvisiona 4.7mm na ali nie ma. Jest za to ES 4.7 też w rozsądnych pieniądzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zabawa z powiększeniami w okolicach MAX wymaga idealnego nieba. Wydasz fortunę na super okular i nie będziesz miał za dużo okazji by się nim nacieszyć. Mam 5 Hyperiona (i dobrze ze nie droższy!)  i używam go najrzadziej ze wszystkich. Bardzo trudno ustalić ostrość. Z elektrofocuserem dużo łatwiej. Mnie osobiście strasznie denerwują te duże powiększenia (N 200/1000)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.