Jump to content
 • 0

Okular planetarny synta 6 wybór.


Question

Witam serdecznie szukam w miarę dobrego okularu planetarnego do w/w synty 6 (150/1200). Chciałbym żeby okular nie był jakiś mega drogi tj granice 300-400 zł. Mam 3 typy. Skłaniam się do pow. max 200 ze względu na wiadome warunki w naszym pięknym kraju. Proszę o odp i argumenty za/przeciw jeśli można.

Ts hr planetary 6/7mm zyskujący z tego co widzę dobre opinie z budżetowych okularów.

Es 6.5 52 stopnie zyskujący dobre opinie raczej na forach zagranicznych.

Vixen LV 6mm ewentualnie 7mm.

Raczej biorę te trzy pod uwagę. Ewentualnie jeszcze bco 6mm ale myślę że komfort albo jego brak może mi przeszkadzać.

 

Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Ja bym brał BCO 6mm, bo go mam i mały ER mi nie przeszkadza. A Ty wiesz jak bardzo jesteś wrażliwy na odległość źrenicy? 

Jeśli to jest podstawowe kryterium to pewnie Vixen LV 6mm. 

TS HR Planetary - mam wersję 4mm i miałem 9mm. 9mm sprzedałem bo używałem tylko BCO 10mm. Więc jeśli bardzo mały ER Tobie przeszkadza, ale nie potrzebujesz aż 20mm I chcesz troszkę przyoszczędzić to to jest okular dla Ciebie. 

ES 6.5mm 52* nie znam więc się nie wypowiem. 

Link to post
Share on other sites
 • 0

Hyperion 8ka i 2 pierścienie. 8ka wygodna a z pierścionkami zejdziesz poniżej 5ki za nieduże pieniądze będziesz miał 3 okulary w jednym. 

Link to post
Share on other sites
 • 0

Bo okulary z jednego przedziału cenowego raczej nie będą między sobą oddzielone przepaścią i tu zależy co kto lubi. Pewniak to BCO 6 mm za niewielkie pieniądze, jest jeszcze tani SW 6 mm 66 stopni, ten ma większy ER, Vixena LV6 dopiero kupiłem więc się nie wypowiem ale inne z innych lantanów z jakich korzystałem byłem zadowolony. TS HR to to samo co TMB Planetary II, dają ciepły odcień, spoko ER i też w miarę tanie.

 

Jeśli ma być typowo pod większy power to ES 82 stopnie bym odpuścił. Przy powiedzmy 100x to różnica ostrości obrazu między takim ES a jakimś orciakiem jest jeszcze do pominięcia, problem kiedy chcesz zapodać 150x-200x wtedy już trzeba być pod dwóch piwkach żeby nie zauważyć, że nawet BCO jest o przedział ostrzejszy od wieloszkiełkowca. Gdyby nie ER to by mój BCO 6 nie wisiał na giełdzie a tak to jestem już za wygodny żeby kleić się do okularu :) 

 

W sumie do 150/1200 nawet lepiej by pasowała ogniskowa 7 mm, taka bezpieczniejsza :) 

Link to post
Share on other sites
 • 0
3 godziny temu, lolak89 napisał:

Gdyby nie ER to by mój BCO 6 nie wisiał na giełdzie

No właśnie, krótki odstęp od oka może być odstraszający dla niektórych. Dla mnie np. jest na granicy komfortu i brudzę soczewkę rzęsami.

Link to post
Share on other sites
 • 0

Ja osobiście najpierw bym zakupił korektor dyspersji atmosferycznej a później okular( z napisem made in japan a nie china ) o jak najmniejszej liczbie soczewek np :Plosll TV 11mm lub TV 8mm.:astronom:

Edited by fornax
Link to post
Share on other sites
 • 0

Trochę ponad budzet delikatnie mówiąc. Wiem że do foto korektor to super sprawa ale czy w wizualu też zobaczę taka różnice?? 

Link to post
Share on other sites
 • 0
18 godzin temu, Ftraw napisał:

Trochę ponad budzet delikatnie mówiąc. Wiem że do foto korektor to super sprawa ale czy w wizualu też zobaczę taka różnice?? 

Skoro kamera widzi poprawę obrazu  tym bardziej to zobaczy oko mam taki korektor i jest dużo lepiej  z korektorem niż bez niego.:astronom:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.