Skocz do zawartości

Doradzi ktoś ? Próbuje dopasować wyciąg ....


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wiecie ... ostro zabrałem się za modyfikację .. będzie koło i filtry ale przed tym czeka mnie jednak spora zabawa.

Niektórzy wiedzą że posiadam C8N ... tuba ok ale wyciąg w niej to najtańszy shit który i tak już poprawiłem dodatkowymi prowadnicami z teflonu aby nie gonił jak mu się podoba no ale postanowiłem zabawić się w SGP i tu postawiłem kropkę. Samo SGP i Dreamfocuser działa prawidłowo no ale luzy na wyciągu jak i jego minimalne chybotanie powoduje że ustawienie ostrości trwa wieczność (o ile w ogóle uda się mu ją znaleść).

 

I tu moje pytanie - kiedyś rozmawiałem ze śp. Januszem i szukał dla mnie czegoś odpowiedniego a jedyne co mu przyszło do głowy to GSO do tej tuby bo miałem wtedy Canona i był problem z ostrością przy wyższym wyciągu i z kamerą być może też będzie taki problem bo stosując niższy adapter 2 calowy mam ok 6mm wysuwu wyciągu i ostrość jest. Ze 2-3 lata temu znalazłem Antaresa ale już nie jest nigdzie dostępny (już wtedy go nie było z resztą) ale temat tu z forum z 2007 roku widziałem że ktoś zamontował to bez wielkich przeróbek do tej tuby.

 

Tak więc co byście mi polecili/doradzili ? Oczywiście niech to będzie rozsądna cena a nie 2x wartość tuby :D 

 

PS: opcja "wymień tube" na razie nie wchodzi w grę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@komprez co Chcesz wieszać na tym wyciągu i jaki Masz budżet?

Jest GSO za około 5 stówek. Lepszy Baader Steeltrack to już trochę ponad tysiąc PLN.

https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/175/product/2858/instruction_manual_for_all_baader_diamond_steeltrack_bds.pdf,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mniejszą tubę RC 6", i wymieniłem w niej oryginalny wyciąg 2 "Crayforda, na Baader Diamond Steel Track. Zero ugięć, luzów i innych cudów. Sunie pod górę jak po maśle, z postawioną na nim 5 kg przeciwwagą. Jedyna wada, to cena. :huh: Ale warto dozbierać i kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj to:

Jaki wyciąg? - Dyskusje o sprzęcie - Astropolis - Astronomia i Astrofotografia

 

Ja też chciałem oszczędzić parę stówek i na początku wybrałem jakieś GSO... jednak po namyśle doszedłem do słusznego wniosku, że na jakości nie da się zaoszczędzić. Wybrałem Baader Diamond Steel Track RT.

Tak jak ktoś wcześniej napisał: "Zero ugięć, luzów i innych cudów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pokrętle mikroruchów jest nacięta zębatka HTD3M56, czyli pod pasek HTD o skoku 3 mm, i szerokości 5,6 mm. Ilość zębów to 36. Ja w swoim wykorzystałem taki pasek, ale o szerokości 6 mm, i długości 180 mm. Pasuje i jeszcze jest minimalny luz, by nie ocierał o ścianki pokrętła. Co do kółka zębatego, to zastosowałem kółko zębate HTD 12-3M-06/1F. Daje mi to przełożenie 3:1. Ty możesz zastosować o innej średnicy, i ilości zebów. Tutaj kalkulator obliczania długości paska, w zależności od użytych kół zębatych i ich wzajemnej odległości. Kółka i paski znajdziesz tu i tu. Uchwyt do silnika sam zrobiłem z  paska aluminium,  wzorując się ze zdjęcia.  Na  drugiej fotce mój wyciąg z zamontowanym silnikiem. Steruje nim z poziomu AstroLinka 4 Mini od Jolo. Silnik to Nema 17,  na 12 V,  0,4 A  200 kroków (1,8*). Duży ale mocny i radzi sobie doskonale.

 

 

ticfocuser_final------5.jpg

BDST.jpg

Edytowane przez kiniu-13
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, komprez napisał:

@AdamK możesz podrzucić ewentualnie jakiego użyłeś paska i zębatki na silnik ?

Użyłem kółka: 18-3M-15 | Koło zębate HTD3M, z=18, 2F 8971696004 - Allegro.pl

oraz paska: Pas zębaty HTD 3M szer.9mm (210-3M-09) L=210mm 9550823989 - Allegro.pl

pasek jest za szeroki, ale bardzo łatwo ostrymi nożyczkami daje się dociąć na szerokość 5mm.

Przynajmniej w moim przypadku taki pasek daje się dobrze naprężyć na oryginalnym mocowaniu od Mateusza do jego Dream Fokusera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.