Skocz do zawartości

Kamerka do Słońca


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Was wszystkim :)


Chcę wrócić do focenia Słońca po ładnych paru latach przerwy.
Zakładam, że bardzo dużo się zmieniło w kwestii kamerek więc mam pytanie - co obecnie jest dobrego na rynku? Coś polecicie? Przy okazji wykorzystam sensor do rejestracji obrazu z budowanego interferometru.

Obecnie mam OTA Istar 150mm F10 h-alfa.


Z góry dzięki!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z ASI 178MM z Luntem 50 DS. Trzeba uważać , bo niektóre kamerki dają b.wyraźne pierścienie Newtona np. ASI 120. Łukasz Sujka doradził mi 178 i jestem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój Istar i Księżyc w pełni https://astropolis.pl/topic/76850-piątkowy-księżyc-w-5k/ w połączeniu z ASI290, piksel 2,9um. Z ASI178 dostaniesz ok. 20% więcej tej skali, bo to 2,4um. 

~206*piksel/ogniskowa

 

Chłodzenie nie będzie potrzebne. Kiedyś testowałem materiał Księżyca z ASI071 (APS-C) z SCT6". Najpierw materiał z kamerą bez chłodzenia, następnie schłodzona na maxa, ok 30°C niżej. Materiał nie różnił się niczym pod względem SNR, 1000 klatek. Poniżej porównanie 178 i 290, w paśmie H-a ta druga jest bardziej czuła. Pierścienia Newtona nie pojawiają się na żadnej z nich. 

 

image.png.ee29746b47bbee5a06bd57892848a843.png

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, count.neverest napisał:

Twój Istar i Księżyc w pełni https://astropolis.pl/topic/76850-piątkowy-księżyc-w-5k/ w połączeniu z ASI290, piksel 2,9um. Z ASI178 dostaniesz ok. 20% więcej tej skali, bo to 2,4um.

 

i 3 razy więcej pikseli, a przede wszystkim bliżej do optymalnej światłosiły czyli bliżej spełnienia nierówności Nyquista

 

3 minuty temu, count.neverest napisał:

Chłodzenie nie będzie potrzebne. Kiedyś testowałem materiał Księżyca z ASI071 (APS-C) z SCT6"

 

ale tu będzie fotografowane Słońce, a nie Księżyc

nie sprawdzałem wpływu chłodzenia na zdjęcia Słońca ale pamiętam, że niechłodzone kamerki potwornie się grzały osiągając ponad 60oC z PST

gdybym miał wtedy chłodzoną kamerkę to na pewno bym włączył chłodzenie

 

w przypadku fotografowania Słońca fotonów nam nie zabraknie wiec czułością bym się nie przejmował. Problem będzie raczej w drugą stronę czyli dobór krótkich ekspozycji i związane z tym prześwietlenia, a wtedy ADC 14 bit może być atutem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ZbyT napisał:

nie sprawdzałem wpływu chłodzenia na zdjęcia Słońca ale pamiętam, że niechłodzone kamerki potwornie się grzały osiągając ponad 60oC z PST

gdybym miał wtedy chłodzoną kamerkę to na pewno bym włączył chłodzenie

 

Ja sprawdzałem.

Jeśli zamierzasz robić animacje lub generalnie dłużej "wystawiać" kamerę do Słońca, to temperatura rośnie nawet do ponad 70oC. 

Używam 178MM chłodzonej. Ustawiam temperaturę na równą lub nieco niższą niż otoczenia.  Chłodzenie na "full"  kończy się roszeniem matrycy.

Minusem jest niestety masa tej kamery - bez tiltera ciężko ustawić osiowość.

Pierścieni Newton'a łatwo się pozbyć odejmując flatt podczas rejestracji w FC. 

Edytowane przez warpal
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie chyba praktycznie dowolna kamera ASI i QHY da radę. Są też tańsze Toupteki (brandowane przez połową sklepów astro ostatnio), na Aliexpress pod marką Risingcam. Na Ali można też próbować złapać tanie QHY 174MM - większy piksel. Potencjalnie można pomyśleć o mono ASI1600 lub odpowiedniku Toupteka - tyle że to duża matryca więc teleskop musi dawać odpowiednio duże pole.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.