Skocz do zawartości

Synta 12" - przeróbka tuby na składaną


Ainar

Rekomendowane odpowiedzi

Serwus!

 

DAAAAAWNO mnie tu nie było :D Tak dawno, że widzę Hamal zrobił wykokszona wersję kolimacji newtona. Trochę astronomie zaniedbywałem na rzecz innych tematów około kosmicznych ale w końcu smętnie odbijające się światło od tuby Synty zmusiło mnie do zastanowienia się nad projektem przerobienia tuby pełnej na tą rozsuwaną. Plus inne udoskonalenia z czasem.

 

Niestety nie znalazłem niczego co by mi pomogło jak to ugryźć czy jest sens się w to bawić. Pierwsza myśl - napisać do SkyWatchera czy nie odsprzedaliby mi tej obejmy, którą się montuje w obu częściach tuby i rurek. Druga myśl - no niestety wymiarowanie i wyfrezowanie? z aluminium. I tu pytanie do was - szczególnie ludzi, którzy sami robią teleskopy - spotkaliście się z takimi przeróbkami?

 

Wrzucam w szybkich postach bo nie wiem czy projekt nie zostanie ubity z "braku laku" bo głównym powodem tej przeróbki jest chęć zmniejszenia teleskopu. Sprzedać tę Syntę (jeśli ktoś teraz ma pieniądze na teleskop...) i kupić jakiegoś trussa - to też jest opcja ale z sentymentu trochę mi szkoda rozstawać się z tym teleskopem i wolałbym przy nim dłubać :D wiecie pierwsze lustro zawsze się pamięta.

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalnych obejm i rurek od producenta nie dostaniesz- nie sprzedają tego na części. Najprościej będzie zrobić tak jak w linku w poście powyżej, problem może być jednak środek ciężkości. Inny sposób to przeróbka na styl Orion XXG, ale raczej też średnio opłacalna bo dużo kombinowania i przerabiania. Może po prostu sprzedać pełną tubę i poczekać może trafi się wersja flex na giełdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dobra, jednak cięcie tuby mi przeszło i zadowolę się zwykłą renowacją teleskopu. Miała być tylko kolimacja po transporcie ale potem zobaczyłem, że LW nadal mi siedzi na kawałku plastiku, który miał chronić ten metalowy walec przed wycinaniem dołków przez te trzy małe śrubki do regulacji LW. Więc zdemontowałem LW, żeby zmierzyć i zrobić porządna podkładkę. I zwróciłem uwagę, że mógłbym też sprawdzić czy pająk jest wycentrowany. A potem, Hamal też poleca sprawdzić czy wyciąg jest prostopadły do osi optycznej... więc zaczynam od wyczernienia teleskopu :)

Odkopałem jakieś stare tematy odnośnie farb tablicowych ale linki już dawno poumierały i w sumie żadnych konkretów nie znalazłem - oprócz tego, że flock jest super, a tablicówka to z sadzą. Flock odpada - jakoś nie jestem przekonany, kurz, wilgoć. Farba tablicowa? Znalazłem test różnych farb ale brak tych popularnych z marketów. Na cloudynights polecali Krylon Ultra Flat Black (nie idzie tego kupić...), tablicówkę Albrecht oraz Sennelier’s Mars 759 acrylic black - i dla testów kupiłem tą ostatnią. Jakby ktoś miał przetestowane inne farby tablicowe dostępne w marketach - chętnie poczytam jak się sprawują. Osławiony Black 3.0 totalnie traci swoje właściwości po pierwszym mrozie - pojawiają się takie mineralne wykwity.

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś taką konwersję 12" SW ale u mnie z oryginalnego teleskopu zostały tylko cela LG i LW z pająkiem. 

W przyszłorocznych planach mam zrobienie kitów do przeróbki na trussa do fabrycznych pełnych tub. 

 

Jeżeli chodzi o farby to używam Humbroll nr.33 w sprayu 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.