Skocz do zawartości
  • 0

Czy kątówka 45 stopni da widok ziemski?


Ruxpin

Pytanie

Chciałbym uzyskać "obraz ziemski" w refraktorze NexStar 102/660. Czy zamontowanie kątówki 45 stopni spowoduje, że obraz będzie wyglądał jak z lornetki - czyli lewo będzie lewo, a prawo - prawo?

 

Czy są jakieś wskazane przez Was kątówki, czy do tak słabej lunety to nie ma większego znaczenia?

 

Czy jeśli zamontuję taką kątówkę do MAK-a, to również uzyskam "normalny" obraz?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

fig-3-opae.gif

2 godziny temu, sosna napisał:

Potrzebujesz kątówke pryzmatyczna a nie lustrzana, nie ważne 45 czy 90, pryzmat = obraz ziemski, lustro = obraz odwrócony.

@sosna  nie każda kątówka pryzmatyczna  90° da obraz "ziemski". Niektóre dadzą obraz w lustrzanym odbiciu- zamienione "lewo prawo", jak w lustrzanej.

fig-3-opae.gif (550×302) (edmundoptics.com)

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Ruxpin napisał:

Chciałbym uzyskać "obraz ziemski" w refraktorze NexStar 102/660. Czy zamontowanie kątówki 45 stopni spowoduje, że obraz będzie wyglądał jak z lornetki - czyli lewo będzie lewo, a prawo - prawo?

 

Czy są jakieś wskazane przez Was kątówki, czy do tak słabej lunety to nie ma większego znaczenia?

 

Czy jeśli zamontuję taką kątówkę do MAK-a, to również uzyskam "normalny" obraz?

 

 


Potrzebujesz kątówkę z pryzmatem Amici 45° ... Ta luneta nie jest wcale jakaś słaba. Wskazania są tylko takie, byś kupił raz a porządną, bo wtedy będzie Ci służyć latami, także z kolejnymi teleskopami.

Tak, z taką kątówką również z makami otrzymasz poprawny ziemski obraz....

Edytowane przez krzychb
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Możesz też zakupić okular prostujący 10 mm  i wtedy będziesz miał ziemski widok przy powiększeniu 66X. Ja kiedyś wstawiłem taki do lunety ZRT 457 i obraz przy powiększeniu ~45  był bardzo dobry.Te okulary są bardzo tanie więc gdyby  Ci się nie spodobało takie rozwiązanie wiele nie stracisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję. Kupiłem, działa, sprawdza się. 

 

Jednocześnie trafił do mnie Celestron Travel Scope 80/400, który jest już fabrycznie wyposażony w taką właśnie kątówkę. Czy ta zestawowa kątówka jest coś warta, czy to kiepski instrument? A może nie ma aż takiego znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tymi tanimi pryzmatami w nasatkach 45 stopni jest różnie. Albo jest słabo albo tragicznie. Słabo bo to pryzmat Amici i do dużych powiększeń się nie nadaje. Tragicznie jest jak taka nasadka zwiększa abberacje chromatyczną. Ja taką miałem.  Moim zdaniem te tanie nasadki pryzmatyczne od GSO nie są takie złe . Ważne też czy ta nasadka Celestona jest cała plastikowa bo jak tak to z automatu bym ją wymienił i zakupił tą z GSO 90 stopni do obserwacji dziennych a lustrzaną GSO do nocnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Smorff84 napisał:

Z tymi tanimi pryzmatami w nasatkach 45 stopni jest różnie. Albo jest słabo albo tragicznie. Słabo bo to pryzmat Amici

Tak dla jasności - w kątówce 45* jest pryzmat Schmidta. W 90* jest Amici. Oczywiście mowa o kątówkach dachowych.

 

Różnica jest taka że:

- w Amicim (90*) jest całkowite wewnętrzne odbicie ale odbicie od obu "dachów" powoduje, że wychodzące światło jest wzajemnie przesunięte w fazie - redukuje to kontrast i jasność. Można to "naprawić" przez zastosowanie warstwy "fazowej" z aluminium (R=92%) lub srebra (R=97%). W sprzęcie budżetowym nie stosowane.

 

W pryzmacie Schmidt'a jedno odbicie nie jest całkowite (to od "dachów") i ta powierzchnia musi być pokryta Alu (ekono) lub Srebrem.

 

Droga optyczna w pryzmacie Schmidt'a jest do tego dwa razy dłuższa niż w Amicim. Jak sobie policzymy sprawności takich kątówek to różnice będą już spore:

 

- topowa pryzmatyczna z pełnym odbiciem wewnętrznym i drogą optyczną ~5 cm oraz dobrymi warstwami AR:

T = ~98%

 

- ekonomiczna (pojedyncze warstwy AR) dachowa 90:

T = ~89%

 

- ekonomiczna (pojedyncze warstwy AR + Alu) dachowa 45:

T = ~87%

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Marek_N napisał:

Tak dla jasności - w kątówce 45* jest pryzmat Schmidta. W 90* jest Amici. Oczywiście mowa o kątówkach dachowych

Czyli w większość sklepów w opisie nasadek pryzmatycznych 45 stopni dających obraz ziemski jest błąd w opisie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Smorff84 Jeśli chodzi o kątówki 45 ° zdecydowanie tak :).To zapewnie robota marketingowców - "nazwijmy   kątówki  dające obraz ziemski Amici, bo Schmidty to teleskopy".

Zerknij tutaj na mój wpis

 

 

 

Edytowane przez Lukacz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dostawcy notorycznie mylą pryzmaty Amiciego i Schmidta. W każdym razie jest tak:

-Kątówki "odwracające", które pozwalają uzyskać prosty, ziemski obraz w teleskopie mogą występować zarówno w wersji 45st. jak i 90st.

-Te 45st. są nie do pomylenia z innymi kątówkami, ponieważ...

-Te astronomiczne, lustrzane lub pryzmatyczne występują tylko i wyłącznie w wersji 90st.

 Do obserwacji naziemnych kup sobie kątówkę odwracającą obraz, wszystko jedno, 45 czy 90 st (przy tej drugiej uważaj na specyfikację, by nie kupić niewłaściwej). Z tym, że te najtańsze 45st. są często słabej jakości. Taką 90st. będziesz mógł wykorzystać zarówno do naziemnych jak i do astro, jeśli wolisz mieć prosty obraz.  Będzie wygodniejsza. Ja akurat mam taką. Do wyciskania super detali z planet itp. lepiej pewnie użyć kątówki astronomicznej b. dobrej jakości, bo tam orientacja obrazu nie gra roli, a brak krawędzi dachowej pryzmatu poprawia potencjalnie jakość. Przy taniej budżetowej kątówce astro z zestawu i tak nie zauważysz różnicy.

 Tak, możesz tę kątówkę prostująca obraz wsadzić do Maka.

 Co do soczewek prostujących: Te dostępne w handlu jako akcesoria do tanich teleskopów są dosyć prostej konstrukcji i raczej nie mają jakichś nie wiadomo jakich parametrów optycznych. Kątówka z pryzmatem dachowym będzie lepsza i wygodniejsza. Te soczewki, choć czasem dodawane do małych refraktorów, tak naprawdę mają sens w Newtonach, bo tam kątówki z pryzmatem odwracającym fizycznie nie da się użyć.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 10.03.2021 o 15:17, Smorff84 napisał:

Moim zdaniem te tanie nasadki pryzmatyczne od GSO nie są takie złe .

 

@Smorff84 rozumiem, że mowa o tej: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_175&products_id=2085&lunety=Z czka nasadka k towa GSO 90 1 25 pryzmatyczna

Zatem uzyskujesz w niej obraz ziemski nieodwrócony + dodatkowo wycina nieco aberki?

 

Ciekawi mnie również, czy taki sam obraz zapewni ta nasadka od WO: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49_175&products_id=5743&lunety=Z czka k towa pryzmatyczna 1 25 90 William Optics D EP90 125II nowa wersja 2019 SKU D EP90 125II

Może ktoś używa i zechce się podzielić opinią?

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Mc ślimack napisał:

Ciekawi mnie również, czy taki sam obraz zapewni ta nasadka od WO

Miałem obydwie nasadki zarówno tą od gso jak i wo. Ta druga ma lepsze powłoki oraz mikrofokuser. Obraz w dzień w nasadce Wo wydawał mi się sugestywnie lepszy. Choć osobiście uważam że nie jest wart dołożenia 300 zł.. W jasnym aromacie f5 obie nasadki nie redukowały aberki. Zamiast kupować tą nasadkę wo za 400 zł lepiej dołożyć do pryzmatu baadera który daje o wiele lepsze obrazy chodź daje obraz lustrzanie odbity

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

przecież zainteresowany pyta o obraz ziemski. Nasadka z microfocuserem? Rozumiem, że to lapsus związany z upałem i chodzi o pierścień dociskowy (ang. clamping ring) ?. WO, Baader, Omegon... wszystko jeden "pies", pozwalają popatrzeć mct, sct, refraktorem (w bino jak przez lornetkę) poprawnie orientując kierunki... Jeśli będziesz używał ciężkich szkieł to taka kątówka może pęknąc pod ciężarem np. nasadki bino z cięższymi okularami - dlatego lepiej zainwestować w taką z solidnym metalowym korpusem... a nie taki lajcik (jaki załączyłem)... do mono da radę

Omegon-Nasadka-katowa-z-pryzmatem-Amiciego-45d-1-25-na-1-25-.jpg

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Nasadka z microfocuserem? Rozumiem, że to lapsus związany z upałem i chodzi o pierścień dociskowy (ang. clamping ring) ?.

 

Podobno oprócz clamping ringa posiada również heliakalną tuleję (obrotową) zastępująca mikrofokuser. Stąd moje zainteresowanie.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.