Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Super wyszło !

 

Wie ktoś dlaczego obraz Vesty jest taki "małogwiazdowy" ?

 

Tej nocy wizualnie widziałem podobnie w 12".

Wielkość kątowa Vesty to przecież tylko około 0.5", więc spodziewałem się obrazu jak dla gwiazdy.

Na poniższym wycinku zdjęcia @warpal reszta gwiazdek jest okrągła, więc pytam się, co jest grane z tą Vestą ?

Jest niesłychanie mało prawdopodobne, żeby FSQ85 + ASI294 dawały podobne artefakty jak T300 + XW3.5 + oko.

Ktoś jeszcze focił lub obserwował Vestę ostatnio ?

 

Vesta_by_warpal_zoom.jpg.840bf13c28edeead82cd0086369dba8a.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mareg napisał:

Super wyszło !

 

Wie ktoś dlaczego obraz Vesty jest taki "małogwiazdowy" ?

 

Tej nocy wizualnie widziałem podobnie w 12".

Wielkość kątowa Vesty to przecież tylko około 0.5", więc spodziewałem się obrazu jak dla gwiazdy.

Na poniższym wycinku zdjęcia @warpal reszta gwiazdek jest okrągła, więc pytam się, co jest grane z tą Vestą ?

Jest niesłychanie mało prawdopodobne, żeby FSQ85 + ASI294 dawały podobne artefakty jak T300 + XW3.5 + oko.

Ktoś jeszcze focił lub obserwował Vestę ostatnio ?

 

 

Zestakowałem na szybko, na gwiazdy (w sumie to tylko klatki z godziny). Spróbuję jeszcze  na Vestę. Z tego co widzę - będzie lepiej

Edytowane przez warpal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mareg napisał:

Wie ktoś dlaczego obraz Vesty jest taki "małogwiazdowy" ?

Stack na Vestę pokazuje jednak ruch, nawet w ciągu godziny.

Wymieniłem zdjęcie. Vesta już jest bardziej "gwiazdowa" :)

Edytowane przez warpal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! "Vesta" jest dla Anglików, Amerykanów, itp. A dla nas niech będzie "Westą" przez "W" - Polacy nie gęsi i swój język mają :)  A teraz do meritum...

 

Ruch Westy w ogniskowej od 200mm utrwala się już na przestrzeni kwadransa, stąd przy stacku z większej ilości materiału wychodzi wręcz kreska - wiem coś o tym ;) Kilka dni temu założyłem identyczny wątek, więc możecie podejrzeć efekty mojego focenia (w finalnej wersji zachowałem Westę w postaci punktu): 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • OBERON RD zmienił(a) tytuł na Planetoida Westa w Lwie
14 godzin temu, warpal napisał:

Stack na Vestę pokazuje jednak ruch, nawet w ciągu godziny.

Wymieniłem zdjęcie. Vesta już jest bardziej "gwiazdowa" :)

 

Wielkie dzięki za rozwianie wątpliwości !

 

Więc ja w wizualu musiałem się zrobić w balona pewnie przez zniekształcenia obrazu Westy przez jeszcze nie do końca ustaloną równowagę termiczną teleskopu z otoczeniem.

Dobson 12" przed obserwacjami stał na zewnątrz parę godzin, ale zapomniałem wystawić też przeciwwagę i zakręciłem ją na początku obserwacji zaraz po wyniesieniu jej z domu.

Widziałem wyraźnie prąd termiczny w górnej części teleskopu, który z czasem malał i pewnie po półtorej godziny już go nie było widać na jasnych gwiazdach.
Ale jasne gwiazdy jak Procjon i Algieba dają sporo większe placki niż Westa, i na jasnych gwiazdach wyraźnych prądów już nie widziałem, a na Weście mogło jeszcze coś być.

Nauczka na przyszłość, żeby nie zapominać o przeciwwadze, bo 2.5 kg ciepłego żelastwa w niskich temperaturach może zakłócać termikę teleskopu przez godziny, zwłaszcza przy obserwacjach z dużym powiększeniem.

I to powiększenie 430 plus niewystudzona przeciwwaga może mogły zniekształcić mi Westę.
Jak tylko pogoda pozwoli trzeba będzie do niej wrócić.

 

Obecnie Westa w ciągu doby przesuwa się na tle gwiazd o 900", czyli prawie aż 40" na godzinę (dane ze SkySafari).
Nie zdawałem sobie sprawy, że to aż tyle.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mareg napisał:

 

... Obecnie Westa w ciągu doby przesuwa się na tle gwiazd o 900", czyli prawie aż 40" na godzinę (dane ze SkySafari).

Nie zdawałem sobie sprawy, że to aż tyle.

 

Aż lub tylko ta wielkość przesunięcia. 40" to średnica tarczy Jowisza. Jak Westa będzie koło charakterystycznego punktu to zauważysz jej ruch po godzinie lub dwóch. Ale jeżeli na polu drobnych gwiazdek to wyda się nieruchoma.

21 marca ma minąć galaktyki NGC 3505 i NGC 3501 odległe od siebie o 12'. Czyli będzie zmieniający kształt trójkącik.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.