Skocz do zawartości
  • 0

Obiektyw Astro do Canona 600D


californiakid

Pytanie

Witam wszystkich jako nowy, czynny użytkownik forum :)

 

Przychodzę po poradę, mam Canona 600D (póki co bez moda), wkrótce będę miał Astrowalkera i chciałbym coś zacząć strzelać Astro. Zwykle, amatorsko, żeby się przekonać z czym to się je nie wydając milionów. 

 

Mam samo body i stoję przed wyborem obiektywu, na pewno chciałbym większą ogniskową niż kitowe 50mm na co Astrowalker z tego co wygrzebałem w po forach pozwoli. Nie mam kompletnie pojęcia o obiektywach, zawsze używałem po prostu tego co miałem. A, że aktualnie nie mam żadnego to przeszukuje OLX za używkami. Prosiłbym Was o poradę czego szukać w rozsądnych pieniądzach i na jaką ogniskową mogę sobie pozwolić przy Astrowalkerze. Jeśli miałbym precyzować co chciałbym focić to z pewnością galaktyki, mgławice itp (wiem, że na dzień dobry ambitnie ale cóż zrobić, taki kaprys). 

 

Z góry dziękuję za pomoc :) 

Edytowane przez californiakid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 minut temu, tomekL napisał:

Zestawem bygłby być, ale czy z powodzeniem? Zależy co będziesz na nim wieszał, jeśli tylko obiekty to spokojnie da radę. Jeśli myślisz o teleskopie, to już różnie może być, ale raczej dłuższych fotek niż 2 min nim nie zrobisz. Parę osób uzyskuje na tym montażu bardzo łądne efekty ale prawda jest taka, że każda z tych osób prędzej czy później przesiada się na coś lepszego. Tak więc na początek taki montaż da radę. Jeśli masz ambitniejsze plany to pomyśl o EQ5. Jeśli chcesz focić tylko obiektywami to może SkyWatcher Star Adventurer Ci starczy?

 

Myślałem o SWSA ale trafiłem na opinie, że 200mm to dla niego już za dużo a na EQ3 myślę, że jeszcze spokojnie dźwignie taki ciężar przy prowadzeniu. Teleskopy póki co są poza moim kręgiem zainteresowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przyjmuje się, że 200mm to takie graniczne dla SWSA. Jego zaletą jest kompaktowy rozmiar. EQ3-2 w Twoim wypadku też się sprawdzi. Czasami są używane w dobrej cenie. Żeby skutecznie fotografować z 200mm potrzebujesz ustawić ten montaż na Gwiazdę Polarną. I to ustawienie musi być już dokładne, a nie "a oko". Lunetka biegunowabardzo się tutaj przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, tomekL napisał:

Przyjmuje się, że 200mm to takie graniczne dla SWSA. Jego zaletą jest kompaktowy rozmiar. EQ3-2 w Twoim wypadku też się sprawdzi. Czasami są używane w dobrej cenie. Żeby skutecznie fotografować z 200mm potrzebujesz ustawić ten montaż na Gwiazdę Polarną. I to ustawienie musi być już dokładne, a nie "a oko". Lunetka biegunowabardzo się tutaj przydaje.

 

Lunetka biegunowa z pewnością się z w zestawie znajdzie. A, że mniej poręczny od SWSA to trudno, będę dźwigał ;)  Gdzieś widziałem fotki z obiektywem TAIR-3S 300mm F4.5 i były bardzo zadawalające (jak na amatorski poziom rzecz jasna). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 hours ago, tomekL said:

Kupiłem używanego Canona 70-200 f4.0 sporo lat temu. Korzystam do dzisiaj i uważam, że to był bardzo dobry zakup. Spisuje się świetnie w dziennej fotografii i w astro. Cenowo moim zdaniem dosyć przystępny. Trzyma cenę więc mógłbym go dzisiaj sprzedać praktycznie za te same pieniądze co kupiłem. Dodatkowo to FF więc po przesiadce z aps na ff dalej może na służyć. Jedyna jego wada że ma światło tylko 4.0. Z drugiej strony daje radę na pełnej przesłonie, nie przymykam go więcej niż na 4.5.

Ja też kupiem. Mój do astro - w moim pojęciu - się kompletnie nie nadaje a do innych zastosowań średnio.

To w końcu chyba najtańsza i najsłabsza L'ka.
Możesz wrzucić jakieś fotki z tego swojego (pełne klatki najlepiej) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, californiakid napisał:

Tylko jak przerobię 600D to mi będzie moja jojcyć, że aparatu nie ma jak jej się zachce coś focić w górach itp :P Wolę sobie chyba kupić spokój od tego. 

No to masz 4 rozwiązania:

 

1. Próbować ratować sytuacje balansem bieli

+ nic Cie to nie kosztuje ale to półśrodek,

- kolory nigdy nie będą poprawne (będą uciekać w ciepła stronę),

- aberracja chromatyczna w czerwieniach będzie znacznie mocniejsza.

 

2. Kupić karte kolorów i przygotować profil kolorystyczny (np w PS) dla zmodowanego aparatu.

+ poprawne kolory,

+ / - koszt,

- wciąż wyraźna aberracja chromatyczna w czerwieniach.

 

3. Kupić filtr UV-IR nakręcany na front obiektywu

+ poprawne kolory,

+ brak problemów z aberracja chromatyczną w czerwieniach,

- koszt za dobry filtr (ten zalinkowany nie ma warstw Antyreflex).

 

4. Kupić osobny aparat do normalnych zdjęć :)

 

PS. Sama modyfikacja też tania nie jest. Lepiej sobie zostaw tego 600D i zaczekaj az sie pojawi jakiś MOD na giełdzie - powinno wyjść taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jako, że zdecydowałem się na EQ3-2 doszedłem do wniosku, że mogę sobie pozwolić na nieco większą ogniskową niż gdyby pozostał przy AW. Z obiektywów prawdopodobnie wleci Tair 3s 300m F4.5, na początek myślę, że będzie ok. Akurat pod nosem udało mi się takowy znaleźć, muszę się tylko dogadać z sprzedającym. 

 

Tutaj na forum sporo zdjęć z takiego właśnie zestawu znalazłem i zdecydowanie mnie to zadowala. Teraz tylko trzeba będzie chęci zamienić na efekty, kupa nauki mnie czeka :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.