Jump to content

zasilacz do az-eq5


janekosa
 Share

Recommended Posts

cześć,
Chciałbym zrobić sobie zasilacz od zera lub wymienić wtyczkę w zasilaczu samochodowym. Sprzęt zasilam z samochodu, potrzebuję ogarnąć sobie jakiś przedłużacz bo ten fabryczny kabel jest strasznie krótki, a skoro już to robię to chciałbym zastosować jakieś pewniejsze połączenie niż zapalniczka samochodowa. Moja wątpliwość jest taka, czy ten montaż jest bardzo wrażliwy na napięcie? Czy fabryczny zasilacz samochodowy posiada wbudowaną jakąś stabilizację napięcia żeby dobrze działało to również na odpalonym samochodzie? I czy powinienem też coś takiego zastosować? Mam w samochodzie 2 akumulatory i odpięcie jednego od ładowania nie jest szczególnie problematyczne, no ale zawsze jest to jakaś dodatkowa uciążliwość :)

I pytanie pomocnicze - jak się ta dzika nakręcana wtyczka po stronie montażu nazywa? :D

Edited by janekosa
Link to comment
Share on other sites

Kabel do gniazda zapalniczki to raczej żadnej stabilizacji nie ma, tylko diodę informującą, że jest podłączony. Ale sam montaż wg instrukcji działa w zakresie 11 - 16V, ważne, żeby moc była powyżej 30W.

 

  

8 minut temu, janekosa napisał:

jak się ta dzika nakręcana wtyczka po stronie montażu nazywa

Wtyk mikrofonowy NC802.

Edited by Krzysztof z Bagien
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dla mnie zestaw „mobilny” i tak zawsze będzie uzywany przy samochodzie więc to rozwiązanie nie dla mnie. W samochodzie mam 2x105Ah akumulatory, łóżko, i ogólnie wszystko co potrzeba na długi postój. Muszę sobie tylko zmajstrować wiązkę na te 10 m odległości żeby mieć nieco większą dowolność w parkowaniu ;) niemniej dzięki. 

Link to comment
Share on other sites

Ja też korzyatam z aku samochodu i  podłaczam się bezpośrednip do akumulatora  żabkami na przewodzue "+'" mam bezpiecznik 10a (w razie czego) i dalej mam taką przetwirnicę Screenshot_20210313-115850.jpg.2ea0fff01f518db0fdc00c6194aa2237.jpg

Ma zabezpeczenie przed  odwrotnym podłączeniem.

Ustawiłem na 14v więc nie ma znaczemia czy silnik chodzi czy nie napięcie do montażu dochodzi takie samo. Jedyny mankament przy uruchamianiu samochodu jest zawsze spadek napięcia i wtedy montaż na pewno się zresetuje. 

Ale jak możesz odłaczyć to drugie  aku na chwilę to da radę.

Ja mam samochodzie 40Ah i na czas odpalania auta podpinam do monta mały akumulator .2Ah 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.