Skocz do zawartości
  • 0

Sw bk 80/400 jako szukacz.


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie. Mam pytanie co do sprzętu. Aktualnie jest synta 6. W następnym roku przesiadka na 10 lub jeśli fundusz pozwoli 12. Szóstka wyposażona jest w marny szukacz 30mm. Większe wersję o których pisze na przyszłość posiadają 50mm. Pytanie brzmi czy ktoś procz guidingu wykorzystywal lub nadal wykorzystuje koncepcje zakładająca dołożenie do dużego Newtona szukacza z sw bk 80/400? Widziałem parę zdjęć z tak dolozonym małym refraktorem do dużego Newtona i pojawiła się wizja zmontowania czegoś tego typu. Pomijam kwestie estetyki wyważenia itp itd. Nie jestem po prostu zadowolony z szukacza 30mm może że względu na jeszcze małe obycie z niebem i problemy ze star hoppingiem i podejrzewam, że 50 też może mnie nie uradować. Zbliża się rocznica i żona mówi, ze mam coś sobie wybrać. Okulary powoli i sukcesywnie wymieniam a używany sw 80/400 wydaje się być fajna opcja a obok zielony laser dla szybszej orientacji. Pytanie brzmi jak to się ma w praktyce. Czy pole i zasięg gwiazdowy takiego refraktora będzie cieszył oko w porównaniu do szukacza 50mm, czy pomysł jest pozbawiony sensu i 50 jest wart porzucenia tego pomysłu. Pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Taka rura jako szukacz? Czego chcesz przez nią szukać ?

 

80/400 to była kiedyś (za czasów mało czułych kamer) popularna opcja jako guider (do astrofoto), nie szukacz.

Do Synty i pochodnych Dobsonów (albo na odwrót) guiderów się nie stosuje, bo się ich nie guiduje (dobra, pomijam ekstemalne wyjątki ;)

 

Są gusta i guściki ale wydaje mi się, że 80/400 jako szukacz to byłby prawdziwy overkill.

 

Zamień szukacz na 8/50, wypróbuj...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na pewno jest to fajna opcja. Obiektyw 80 pokaże dużo więcej jak 50mm. Miał byś 2 różne sprzęty na jednym montażu. Coś do szerokich pól i większych powiekszeń. Tylko trzeba będzie tylko zamontować przeciwwage ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecam szukacz kątowy GSO 8x50 - bardzo wygodny, obraz ziemski - nie będziesz kombinował z atlasem :)
Do tego obsługuje się go wygodnie z krzesełka, zamiast robienia przysiadów jak w szukaczu prostym.

 

SW 80/400 również polecam, bo to sam w sobie bardzo wartościowy sprzęt obserwacyjny. Ale na szukacz jest za ciężki....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie szalałbym na początek z tym 80mm. Nie zapominaj o najważniejszym: polu widzenia! Szukacz 8x50 itp. Bedzie miał pole widzenia zbliżone do typowej lornetki 50mm, czyli całkiem zacne (5.5-7.0st.). Natomiast refraktor 80/400 to przy tym dziurka od klucza. Z akcesoriami 1.25" będziesz miał problem z wyciągnięciem 3.0st., a już na pewno nie więcej. Coś o tym wiem z praktyki. 80/400 robi(ł) u mnie za traveller.

Oczywiście, możesz temu 80/400 wsadzić wyciąg 2", takąż kątówkę (najlepiej prostującą obraz) i okular. Wtedy hulaj dusza, tylko taki szukacz łatwo przekroczy koszt 1.5-2k PLN. Do półmetrowego teleskopu jak znalazł...

 Jeśli 50mm szukacz wydaje Ci się mały, to tu i ówdzie na rynku bywały (trudno) dostępne takie fabryczne 60mm, bodajże od Oriona. Jeśli już w tę stronę, to raczej tą drogą, nie inaczej.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.