Jump to content
  • 0

Sw bk 80/400 jako szukacz.

Question

Witam serdecznie. Mam pytanie co do sprzętu. Aktualnie jest synta 6. W następnym roku przesiadka na 10 lub jeśli fundusz pozwoli 12. Szóstka wyposażona jest w marny szukacz 30mm. Większe wersję o których pisze na przyszłość posiadają 50mm. Pytanie brzmi czy ktoś procz guidingu wykorzystywal lub nadal wykorzystuje koncepcje zakładająca dołożenie do dużego Newtona szukacza z sw bk 80/400? Widziałem parę zdjęć z tak dolozonym małym refraktorem do dużego Newtona i pojawiła się wizja zmontowania czegoś tego typu. Pomijam kwestie estetyki wyważenia itp itd. Nie jestem po prostu zadowolony z szukacza 30mm może że względu na jeszcze małe obycie z niebem i problemy ze star hoppingiem i podejrzewam, że 50 też może mnie nie uradować. Zbliża się rocznica i żona mówi, ze mam coś sobie wybrać. Okulary powoli i sukcesywnie wymieniam a używany sw 80/400 wydaje się być fajna opcja a obok zielony laser dla szybszej orientacji. Pytanie brzmi jak to się ma w praktyce. Czy pole i zasięg gwiazdowy takiego refraktora będzie cieszył oko w porównaniu do szukacza 50mm, czy pomysł jest pozbawiony sensu i 50 jest wart porzucenia tego pomysłu. Pozdrawiam serdecznie. 

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Taka rura jako szukacz? Czego chcesz przez nią szukać ?

80/400 to była kiedyś (za czasów mało czułych kamer) popularna opcja jako guider (do astrofoto), nie szukacz.

Do Synty i pochodnych Dobsonów (albo na odwrót) guiderów się nie stosuje, bo się ich nie guiduje (dobra, pomijam ekstemalne wyjątki ;)

Są gusta i guściki ale wydaje mi się, że 80/400 jako szukacz to byłby prawdziwy overkill.

Zamień szukacz na 8/50, wypróbuj...

• 0

Na pewno jest to fajna opcja. Obiektyw 80 pokaże dużo więcej jak 50mm. Miał byś 2 różne sprzęty na jednym montażu. Coś do szerokich pól i większych powiekszeń. Tylko trzeba będzie tylko zamontować przeciwwage ;)

• 0

Polecam szukacz kątowy GSO 8x50 - bardzo wygodny, obraz ziemski - nie będziesz kombinował z atlasem :)
Do tego obsługuje się go wygodnie z krzesełka, zamiast robienia przysiadów jak w szukaczu prostym.

SW 80/400 również polecam, bo to sam w sobie bardzo wartościowy sprzęt obserwacyjny. Ale na szukacz jest za ciężki....

• Like 1
  • 0

Nie szalałbym na początek z tym 80mm. Nie zapominaj o najważniejszym: polu widzenia! Szukacz 8x50 itp. Bedzie miał pole widzenia zbliżone do typowej lornetki 50mm, czyli całkiem zacne (5.5-7.0st.). Natomiast refraktor 80/400 to przy tym dziurka od klucza. Z akcesoriami 1.25" będziesz miał problem z wyciągnięciem 3.0st., a już na pewno nie więcej. Coś o tym wiem z praktyki. 80/400 robi(ł) u mnie za traveller.

Oczywiście, możesz temu 80/400 wsadzić wyciąg 2", takąż kątówkę (najlepiej prostującą obraz) i okular. Wtedy hulaj dusza, tylko taki szukacz łatwo przekroczy koszt 1.5-2k PLN. Do półmetrowego teleskopu jak znalazł...

Jeśli 50mm szukacz wydaje Ci się mały, to tu i ówdzie na rynku bywały (trudno) dostępne takie fabryczne 60mm, bodajże od Oriona. Jeśli już w tę stronę, to raczej tą drogą, nie inaczej.

Pozdrawiam

-J.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 130 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 247 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 85 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.