Skocz do zawartości

Zagadka - co tu się stało?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś lubi pogłówkować, to mam zagadkę odnośnie dziwnego efektu, jaki pojawił się na moich klatkach. Już znam przyczynę i się nią podzielę, ale najpierw proponuję chwilę zabawy - czy ktoś z was wymyśli, skąd to się wzięło? :)

image.thumb.png.9565e8f9cee0d1c494b5f5f90e38d039.png

 

Problem jest taki, że każda jasna gwiazda ma swojego słabszego towarzysza :) To jest wycinek klatki 1:1, ale cała reszta wygląda tak samo - jaśniejsze gwiazdy mają swoich sobowtórów w takiej właśnie odległości i orientacji, jak tutaj. Oś RA przebiega praktycznie poziomo na tym zdjęciu, a więc ten efekt nie jest idealnie wzdłuż tej osi, choć blisko. Na dwóch godzinach materiału jest ten sam efekt. Zmieniałem również filtry i na każdym LRGBHa jest to samo.

 

Setup: TSAPO65Q + ASI1600 + CEM25EC, klatka L 120s.

 

Wczoraj główkowałem dobre kilka godzin, co tu się do diabła dzieje. A że setup jest zdalny, to wszystko robiłem na ślepo. Dziś już wiem o co chodzi. A kto chce pogłówkować? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję fitsa z którego to jest wycinek: https://drive.google.com/file/d/1pHaA2ntliQt__ZmvxBpIISWbEb6k1QsC/view?usp=sharing Fits ma zaszyte poprawne współrzędne i astrometria na nim działa.

55 minut temu, beny napisał:

Niezgrany dithering w jednej osi?

Nie, brak ditheringu.

42 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Czy poprawna odpowiedź daje dostęp do zniżki na focuser?

Pomyślimy :)

37 minut temu, SebaSan1981 napisał:

To jest surowe raw foto bez żadnych przeróbek typu copy-paste object? Czy też w jakiś cudowny sposób kolejne klatki ponakładały się na siebie? :uhm:

Surowa klatka.

21 minut temu, McGoris napisał:

To jest w konstelacji Lutni! Widziałem te obiekty przez teleskop.

 

Edit:  A nie, to nie o to chodziło :( Chodziło o wadę optyczną, ale żem się rozpędził.

Nie, to nie jest w Lutni :P To akurat okolica M49, ale to żadna tajemnica :)

28 minut temu, apolkowski napisał:

Jakieś odbicie?

Jeśli nawet, to musiałbyś podać bardziej precyzyjny opis.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

kopnąłeś w statyw

Przez neta to trudne :) 

Teraz, trouvere napisał:

Najbardziej wydaje się prawdopodobne odbicie światła jasnych gwiazd od matrycy i ponowny refleks od szkła pokrywającego matrycę.

Pudło :) Generalnie tego setupu używam już jakiś czas i "normalnie" działa on prawidłowo, nie daje takich efektów.

 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Naświetlało się krótko w 1 pozycji, a potem dłużej w drugiej pozycji. 

  • Najprostszy scenariusz to że z jakiegoś powodu montaż prowadzi ci dokładnie w punkt przez jakiś czas, potem zatrzymuje się na chwilkę, a potem znów prowadzi jakby nigdy nic. Jakby ktoś na chwilę wyłączył prąd, ale tylko od montażu... Ale dziwne by było...

2. Montaż w kółko skacze to tu, to tam - jakbyś np. guidował na gwieździe podwójnej, i gościu łapie raz jeden składnik raz drugi. Niedaleko (+w stronę DEC) jest gwiazda podwójna, która - gdybyś na nią guidował - mogła by dać zbliżony efekt

 

3. Odbicia, odblaski - to już zgaduj zgadula. Gdybyś miał szybę z przodu teleskopu to odbicia byłyby 3 a nie dwa... Tutaj nic nie wymyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tayson napisał:

Kolo zatrzymalo sie w polowie filtra.

Chociaz pewnie daloby to jakies spajki a nie podwojne gwiazdki.

Koło działo, a gdyby było jak mówisz, to raczej mielibyśmy wykrojone kawałki okręgu z normalnym obrazem po bokach, a czarną pustkę, zasłoniętą tarczą koła na środku.

24 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

1. Naświetlało się krótko w 1 pozycji, a potem dłużej w drugiej pozycji. 

  • Najprostszy scenariusz to że z jakiegoś powodu montaż prowadzi ci dokładnie w punkt przez jakiś czas, potem zatrzymuje się na chwilkę, a potem znów prowadzi jakby nigdy nic. Jakby ktoś na chwilę wyłączył prąd, ale tylko od montażu... Ale dziwne by było...

2. Montaż w kółko skacze to tu, to tam - jakbyś np. guidował na gwieździe podwójnej, i gościu łapie raz jeden składnik raz drugi. Niedaleko (+w stronę DEC) jest gwiazda podwójna, która - gdybyś na nią guidował - mogła by dać zbliżony efekt

Guidingu nie było (zapomniałem wspomnieć). Prowadzenie zapewniał enkoder. Od razu włączyła mi się lampka, że może coś podobnego do @kubaman? Że enkoder robi psikusy i faktycznie jakoś skacze między dwoma pozycjami i trzyma precyzyjnie w każdej? Zrobiłem więc test ekspozycji 2 sek - gwiazdy nadal podwójne. Zrobiłem test 1/40 sek - widać tylko "główny składnik" (bo ten drugi był już za ciemny, ale pewnie też był) i trzyma się on idealnie w miejscu - montaż prowadzi w punkt i nic nie skacze. W ten sposób uznałem, że to nie wina montażu.

28 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

3. Odbicia, odblaski - to już zgaduj zgadula. Gdybyś miał szybę z przodu teleskopu to odbicia byłyby 3 a nie dwa... Tutaj nic nie wymyślę.

 

18 minut temu, apolkowski napisał:

Odbicie od powierzchni prawie równoległej do promienia.

Zaznaczę tylko, że setup bez żadnych zmian, tydzień wcześniej działał poprawnie, obraz był normalny. Nie pojawiła się żadna inna optyka, filtr, zmiana złączek itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.