Skocz do zawartości

Zagadka - co tu się stało?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Zaznaczę tylko, że setup bez żadnych zmian, tydzień wcześniej działał poprawnie, obraz był normalny. Nie pojawiła się żadna inna optyka, filtr, zmiana złączek itd.

 

No to może ktoś Ci folią zakrył obserwatorium? :)

Odbicie musiałoby być spowodowane przez coś, co jest niemal prostopadłe do osi optycznej, jak to zauważył @apolkowski

Folia by pasowała, bo jest cieńsza niż szyba.

Może Ci przywiało coś?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

 

No to może ktoś Ci folią zakrył obserwatorium? :)

Odbicie musiałoby być spowodowane przez coś, co jest niemal prostopadłe do osi optycznej, jak to zauważył @apolkowski

Folia by pasowała, bo jest cieńsza niż szyba.

Może Ci przywiało coś?

Foli nie przywiało :)

No a co by mogło nagle zacząć odbijać światło i dlaczego?

8 minut temu, MarcinSn napisał:

Zgaduję dalej. Może jakiś kropelki wody się pojawiły na obiektywie?

Obiektyw czysty.

3 minuty temu, kubaman napisał:

dither w trakcie ujęcia

Ditheringu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz zdarzyła mi się identyczna sytuacja. Ale zimno byłe, więc po prostu zamknąłem obserwatorium z myślą, że przyjrzę się sytuacji w dzień. Nic nie wykryłem, a sytuacja nigdy już się nie powtórzyła. Więc...ciekaw jestem co jest grane :) .

P.S.

U mnie  przyczyna raczej na pewno była inna niż u Mateusza - zupełnie inny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ryszardo napisał:

Raz zdarzyła mi się identyczna sytuacja. Ale zimno byłe, więc po prostu zamknąłem obserwatorium z myślą, że przyjrzę się sytuacji w dzień. Nic nie wykryłem, a sytuacja nigdy już się nie powtórzyła. Więc...ciekaw jestem co jest grane :) .

P.S.

U mnie  przyczyna raczej na pewno była inna niż u Mateusza - zupełnie inny sprzęt.

 

Oblodzenie obiektywu jest spójne z Twoim opisem i z Mateusza, prawda?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co to, bo ja mam takie same fiutki przy gwiazdach i zastanawiam się skąd ;) Jakbym zgadywał to obstawiłbym światła samochodów, bo mam sprzęt na balkonie i te dzyndzle występują nie w każdej klatce a auta jeżdżą obok.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Oblodzenie obiektywu jest spójne z Twoim opisem i z Mateusza, prawda?

 

No dobra, dałem trochę czasu, to pora najwyższa na rozwiązanie :) Nikt nie trafił idealnie, ale było kilka pomysłów blisko prawdy. Otóż chodzi zasadniczo o odbicia i oblodzenie... flattenera (a właściwie czwartej soczewki kwadrupletu). Przednie soczewki były suche, ale flattener zaszedł wodą, która zamarzła. W efekcie część światła zaczęła się odbijać od jego powierzchni i ogniskować z powrotem na matrycy. Prawdopodobnie to odbicie następowało między flattenerem, a czymś innym w torze optycznym, ale nie wiem czym. Gdy soczewka jest czysta, to żadne odbicie nie następuje i obraz jest prawidłowy.

A skąd lód na wewnętrznej soczewce, zamiast na froncie? Prosta sprawa - napadało śniegu :) Jednego ranka zaczęło padać szybciej, niż zapowiadali i budka została za późno zamknięta. Niewielka ilość śniegu zebrana na obiektywie prawdopodobnie się roztopiła od grzałki, wpłynęła do środka, osadziła na czwartej soczewce i zamarzła. Kilka dni później, gdy próbowałem focić już działała jak półprzepuszczalne lustro o odpowiedniej krzywiźnie do tworzenia fałszywego zdublowanego obrazu.

Czy się naprawiło to nie wiem, na razie się suszy w domu :) 

Jest to o tyle ciekawe, że inne przypadki zaroszenia/oblodzenia różnych sprzętów, z jakimi miałem do czynienia powodowały raczej efekt podobny do cirrusa, czyli poświaty wokół jasnych gwiazd i spadek kontrastu. Tutaj trudno stwierdzić, czy był też spadek kontrastu (pewnie był), bo tej nocy i tak był cirrus.

Pierwsze moje myśli były podobne do waszych tropów, czyli jakiś problem z montażem, enkoderem, zasilaniem, jakieś powidoki na kamerze. Ale nic tak na prawdę nie pasowało i wszystko udało się raczej odrzucić kolejnymi testami.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Oblodzenie obiektywu jest spójne z Twoim opisem i z Mateusza, prawda?

Zgadza się, nawet okazuje się, że bardzo. Z tym, że u mnie było to pewnie LW. Nie mam problemów z oblodzeniem czy rosą, bo porobiłem naprawdę solidne odrośniki i jest spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.