Jump to content

Rekin goni swoją ofiarę, czyli LDN 1235/1251


dominiksito
 Share

Recommended Posts

Fajna fotka, tylko ta dziwna "kaszkowatość".   Ale jak materiału mało, to trudno spodziewać się spektakularnych efektów. Koniecznie dozbieraj materiału. Bo kadr urokliwy i materiał z wielkim potencjałem.

Kompletuję identyczny zastaw foto, tym wnikliwiej analizuję każdy szczegół. 

Ilu klatek użyłeś i czy korzystałeś z  jakiegoś filtra?

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kadr piękny, pyły też, mimo, że widać niewystarczającą ilość materiału - jednak przy takim ciągnięciu za uszy strasznie obrywają gwiazdki, które już takie piękne nie są ;)

Zdecydowanie warto dopalić i delikatniej potraktować gwiazdki.

Ps. Napisz ile tego materiału zebrałeś, w jakich klatkach i na czym kotek jechał :)

Pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, materiału ostatecznie wyszło 28x 180s, czyli jak na taki obiekt to prawie nic :) Kotek powieszony na EQM-35 PRO. Wolałem jednak pociągnąć za uszy, bo pokazywanie takich obiektów jak ledwo odstają od tła mija się z celem wg. mnie.

 

Filtr miałem założony tylko UV/IR-cut, skoro i tak muszę jechać za miasto to tym bardziej dodatkowe filtry niepotrzebne. No i oczywiście, zdecydowanie w planach jest dopalić jeszcze kilka razy tyle. Oczywiście jak pogoda pozwoli.

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

To zdecydowanie  nie jest obiekt "miejski" ani nawet "podmiejski". Zresztą - to moje zdanie- fotografowanie w broadband z filtrami polepszającymi ciemnych mgławic jest niezwykle trudne, a osiągniecie dobrych efektów praktycznie niemożliwe. Ale jak to zwykle- próbować warto. Ale co ty zrobiłeś z tymi dużymi niebieskimi gwiazdami to pojąć nijak nie mogę....

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, wessel napisał:

To zdecydowanie  nie jest obiekt "miejski" ani nawet "podmiejski". Zresztą - to moje zdanie- fotografowanie w broadband z filtrami polepszającymi ciemnych mgławic jest niezwykle trudne, a osiągniecie dobrych efektów praktycznie niemożliwe. Ale jak to zwykle- próbować warto. Ale co ty zrobiłeś z tymi dużymi niebieskimi gwiazdami to pojąć nijak nie mogę....

 

To nie ja, to Cirrus :)

Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Tayson napisał:

Obrazek 200x300px spoko. Czytajac komentarze nie bede klikac dalej.

 

Zdjęcia raczej się ogląda w takiej formie w jakiej są przedstawiane. W jakimś muzeum też oglądasz z lupą obrazy?

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście w miniaturze zdjęcie wygląda bardzo dobrze i jest przyjemne w odbiorze , no może poza nierównym tłem . Oczywiście autor może napisać że niebieska tonacja mu odpowiada i tak może być ale trochę niebieskiego i zielonego jest do zdjęcia. Po powiększeniu do pełnych rozmiarów widać że coś niedobrego stało się w tych ciemniejszych partiach, na pyłówkach wyglądają jak odcięte placki bez przejść tonalnych.

Edited by gryf188
Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie chłopaki za komentarze :) Odnośnie niebieskiego, to szukałem sobie zdjęć referencyjnych i te, które najbardziej mi się podobały właśnie wpadały w taki niebieski, ale oczywiście rozumiem, że może się nie podobać. Jeżeli chodzi o jakość to tutaj jest to oczywiste i statystyka jest nieubłagana ;) W tamtych pyłówkach nawet przy spoko niebie rejestrują się minimalne kontrasty i tu trzeba jeszcze wiele godzin, żeby było czysto. Tak czy siak jestem jeszcze na takim etapie, że cieszy mnie niezmiernie, że te obiekty mimo wybitnie niesprzyjających warunków w ogóle mi wyszły na zdjęciu, jakkolwiek jakość niezadowalająca i wielu z was pewnie wstydziłoby się takie pokazać :D

Jednak wydaje mi się, że wiem co robić i obiecuję, że jak dopalę odpowiednią ilość, będzie gładko jak pupa niemowlęcia, a @Tayson i @wessel nie będą musieli stosować kropli na oczy po zobaczeniu :P 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, OBERON RD napisał:

Ni ma rekina :Cry:

Jakby pogodzić mgławicę z 1 a gwiazdy z 2 - byłaby rewelacja!

Patrząc na lajki - na tym forum fejsbookowa czyli 1 wygrywa :szczerbaty:

Daj trochę czasu drugiej wersji :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.