Skocz do zawartości

Pierwsze próby z Astrofotografią - Plejady


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

po przeczytaniu paru tutoriali i pierwszych próbach z M42, postanowiłem powalczyć z Plejadami. Jako, że było ostatnio kilka dobrych dni ( a raczej nocy) to próbowałem swoich sił. I tak, mój sprzęt:
Canon 1300d unmod, Jupiter 21m f/4.0 @4.5, SWSA.

ISO 1600, ekspozycja 30s, DeepSkyTracker i porażka edycji w Darktable.

O ile coś tam udało mi się uzyskać z M42 to o tyle nic nie jestem w stanie uzyskać z mgławic refleksyjnych plejad.

Najpierw zrobiłem 54 klatki po 30s i zestackowałem z darkami, flatami, biasami i nie widziałem jakiejś szczególnej różnicy między pojedynczą klatką a stackiem:
obraz.png.5d58a6c0d6265e263c700484b93ca8fa.png

 

Drugiego dnia próbowałem z większą ilością klatek (coś ponad 130) i efekt podobny:
 

obraz.thumb.png.fb074758cdfb93241c9d65cc553624d7.png

 

Próbowałem też łączyć lighty z tych 2 dni, ale nic to nie daje. Generalnie wrzucam wszystkie lighty to DSS, potem dodaję darki, flaty, biasy (odpowiednie kategorie) i klikam "check all" a następnie "register checked pictures" DSS nie zgłasza problemów i po kilkunastu minutach wypluwa stacka, którego zapisuję jako TIF 16 bit (tylko to programy potrafią obrobić).  Próbowałem też zmieniać ustawienia DSS na "Mozajkę" i "Standard" przy stackowaniu.
W Darktable potrafię wyłuskać więcej gwiazd przez zwiększenie ekspozycji i zabawę różnymi suwaczkami natomiast nic nie daje efektu choćby konturu jednej z mgławic.

Czy ktoś może mi powiedzieć co robię źle (domyślam się, że sporo rzeczy, ale patrząc na atrobinie na podobne setupy to ludzie potrafili już po 30 minutach ekspozycji wyciągać te mgławice).

Dodam jeszcze, że zdjęcia robię z balkonu w terenach podmiejskich, ale seeing ostatnio był świetny i nie było przeszkadzającego Księżyca.

 

Poniżej wklejam link do materiału: https://drive.google.com/drive/folders/1RrgZbkWuiloA_W3RW5WEEN7mbUAed8Hy?usp=sharing

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kruzd napisał:

A próbujesz wyciągnąć sygnał ze stacka w jakimś programie graficznym?

Różnie próbuję z tymi suwaczkami w Darktable:
obraz.png.e59afce44f2a29a3bf6bf4ff32588c97.png

 

 

6 minut temu, karolbe napisał:

To kwestia obróbki, "coś" tam jest w tym materiale, kwestia wyciągnięcia go.

dds-newq-set-plejades-combined-mod-St.jpg

 

WOW, super! Który stack obrobiłeś i w jakim programie jeśli można spytać :) Za wszystkie szczegóły będę niesamowicie wdzięczny :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, KArtur napisał:

Na początek spróbuj obrabiać tego Tifa w Gimpie. Poziomy i krzywe powinny pomóc :)


Właśnie "mieszam" te 2 rzeczy w Gimpie, Registaxie i DarkTable i potrafię tylko zwiększyć jasność zdjecia powodując dziwne kolory tła (szare, pomarańczowe), ale konturów nie widzę...
Patrzę Triala tego Astro Pixel Processor, ale nie jest on dość intuicyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tayson napisał:

Zerknij sobie na mojv dilm "kolejna obrobka" na tej stronie, darmowy Pixinsight LE, bez tego co robie w ps. 

Podstawy podstaw.

 

http://astrozdjecia.pl/tips.html

 

Super tutoriale! Skąd można wziąć PixInsight LE ? Nie mogę nigdzie znaleźć instalki. Próbowałem te histogramy ustawiać w Registaxie 6 oraz Darktable i Gimp, ale ciągle mi wychodzą albo jasne gwiazdy z pomarańczowym tłem albo ciemne z czarnym i wszystko bez mgławic :(

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze na pytania jak to obrobić by coś zobaczyć pokazuje ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=fSxdHrO0zfU

Powtórz te same kroki co na filmie i coś Ci wyjdzie :) Naprawdę dobry filmik na początek.

Powodzenia i miłej zabawy.

 

A jak chcesz poćwiczyć to pobierz materiał z wątku Bawimy się materiałem. 

I będziesz mógł porównać swoje efekty z innymi. 

Edytowane przez bacHor
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obejrzeniu wszystkiego co mi pokazaliście dochodzę do wniosku ze mój materiał jest zdecydowanie trudniejszy niż te z filmów :P
Wzorowałem się na tym zdjęciu @karolbe z mojego stacka jeśli chodzi o histogram.

Próbowałem zrobić taki ładny histogram jak z tamtego zdjęcia: 

image.thumb.png.88cd33b6b8d23b24fe526685673b3162.png

 

Ale taki ładny mi nie wyszedł :/ Pierwotnie obrobiłem to w PixInsight LE, a później korekty w darktable:image.thumb.png.fddece416e69b6cfebb12c2435d3a2b7.png
 

Największy efekt dał mi suwaczek "korekta poziomu czerni", ale niestety więcej nie dało się tego przesunąć.

 

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Takie coś mi wyszło. Gdzieś mi się zgubił kolor. Dawno nie robiłem OSC. Poza tym PIX sporo klatek odrzucił podczas integracji.

 

image.png.86dd683af6b6bc64ef647f7abd26dfbe.png

Bardzo chciałbym uzyskać taki efekt. Super fota!

Kolor łatwiej potem zmienić ;) Czyli rozumiem, że stackowałeś zdjęcia w PixInsight (w wersji płatnej?)? A co to jest "OSC"? 

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach zabawy udało mi się uzyskać coś takiego:1575082443_dds-newq-set-plejades-combined(2).thumb.jpg.c43b8a351aed3cc4893e60f8b9520b38.jpg

 

Wygląda na to, że ten mój materiał jest słaby.

Zastanawiam się co by mi pomogło(oprócz oczywistego filtra pt. "Ciemne niebo";)) 

Czy więcej czasu naświetlania, czy dłuższy czas naświetlania, czy może jakiś filtr LP np Astronomik CLS?

Pytanie (pewnie głupie):

Czym się różni 60x30s od 30x60s ? Czy to ma jakieś znaczenie?

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.