Skocz do zawartości

Vesta (4) - moja pierwsza planetoida


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, warpal napisał:

A nie będzie to tu (tak porównując do mapki, którą zamieściłeś):

 

Mnie się jednak wydaje, że nie będzie to "tu". W tym miejscu katalog CDS wyraźnie wskazuje słaby obiekt gwiazdowy. Gdyby to była planetoida, to na mapie CDS nie byłoby jej. Poza tym ten obiekt jest wizualnie dużo słabszy niż magV 12. Poniżej mapka tego obszaru z CDS.

Niemniej dzięki za zaangażowanie w poszukiwania! :)

 

vesta_cds.png.eccf32c8852bacfc57ecd277062bc1d7.png

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, diver napisał:

 

Mnie się jednak wydaje, że nie będzie to "tu". W tym miejscu katalog CDS wyraźnie wskazuje słaby obiekt gwiazdowy. Gdyby to była planetoida, to na mapie CDS nie byłoby jej. Poza tym ten obiekt jest wizualnie dużo słabszy niż magV 12. Poniżej mapka tego obszaru z CDS.

Niemniej dzięki za zaangażowanie w poszukiwania! :)

Zmyliła mnie mapka. Masz rację.

Nie ma za co :)

Jednak jeszcze sprawdziłem (byłem ciekaw czy u mnie na zdjęciu też widać) i na 10 marca sytuacja wyglądała tak:

2052761994_vesta_eukratecopy.png.cb9d35f8d02f34779ca8d34a27850f70.png

 

Źródło:

The asteroid 247 Eukrate - In-The-Sky.org (in-the-sky.org)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, patrix napisał:

Może ta metoda ci pomoże  znaleźć Eukrate -

 

Dzięki, wzbogacałem już swoją bazę obiektów w PIX, ale akurat nie o planetoidy. Z planetoidami nie jest tak prosto, bo ich położenie względem gwiazd zmienia się w skali minut. W ciągu mojej 20 minutowej sesji nie widać jeszcze przemieszczenia Westy względem gwiazd, ale po godzinie sądzę że byłoby już widoczne. Więc pozyskanie z jakiejś bazy danych o położeniu asteroidy wymagałoby podania dokładnego czasu obserwacji. Sprawdzałem też w https://theskylive.com

Wyszukiwarka nie znajduje Eukrate. Póki co bazowałem więc na wizualnych poszukiwaniach w oparciu Sky Charts i dostępny na CDS atlas nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, diver napisał:

 

Nie znam, bo niezły image solver jest w PIX. Ale właśnie ściągnąłem i kombinuję. ;)

Do APT nie instalowałeś?

 

A tak generalnie to fajna zabawa w wyszukiwanie planetoid na swoich zdjęciach.

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, warpal napisał:

Do APT nie instalowałeś?

 

Do APT też nie. Jak widzisz mam zaległości. ;) Póki nie wpadło mi do głowy, żeby "strzelić" pierwszą moją planetoidę, nie widziałem potrzeby poszukiwania baz planet i planetoid. Ale teraz sytuacja się zmieniła. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie się zgapiłem. W automacie do opisu fotek PIX jest gotowa baza 343 najjaśniejszych asteroid, tylko jej przy obróbce nie podłączyłem.

Przy uruchamianiu skryptu trzeba pamiętać o wpisaniu dokładnej godziny obserwacji. W przeciwnym wypadku skrypt może jako asteroidę może wskazać zupełnie inny obiekt.

 

pix_annotate_image.png.60e8f62cc0e6867299305ecb802c092f.png

 

Tak więc odrobiłem lekcje. Poniżej kadr, na którym PIX wskazał mi Westę. Natomiast Eukrate nie wskazał, z czego wynika że tak jak przypuszczałem nie zmieściła się w kadrze. Great PIX, stupid PIX user. :)

 

Vesta_resize_2000_1362_grey_Annotated2.thumb.jpg.c580987add4263ab2dcb3d214b8eb95b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.