Skocz do zawartości

Przekładnia do dużego teleskopu do astrofotografii.


mar449

Rekomendowane odpowiedzi

Jednak widzę tu dalsze problemy. Po pierwsze, sprawdź (jeśli to możliwe) jaki jest kształt zębów paska i kół tej przekładni. Powinny być "zaokrąglone", a nie trapezowe. Po drugie, ta przekładnia ma długi pasek, musi być bardzo mocno napięty, co rodzi problemy z zamocowaniem na osi silnika ( nie można przekroczyć deklarowanej przez producenta siły poprzecznej). Dodatkowo, konieczny jest napinacz przy małym kole, aby pasek trzymał koło na większej części obwodu.

Może lepiej zrobić przekładnie dwustopniową? Od silnika z paskiem szerokości 9mm, do przekładni ciernej z 16mm ( chyba takie są) i dużym napięciem,a  może nawet o większym module.

No i części można dostać " za rogiem" :) .

Edit:

Ta idea z przekładnią jednostopniową bardziej mi się podoba, dlatego o niej pisałem Ale trzeba koniecznie sprawdzić jakość części.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ryszardo napisał:

Jednak widzę tu dalsze problemy. Po pierwsze, sprawdź (jeśli to możliwe) jaki jest kształt zębów paska i kół tej przekładni. Powinny być "zaokrąglone", a nie trapezowe. Po drugie, ta przekładnia ma długi pasek, musi być bardzo mocno napięty, co rodzi problemy z zamocowaniem na osi silnika ( nie można przekroczyć deklarowanej przez producenta siły poprzecznej). Dodatkowo, konieczny jest napinacz przy małym kole, aby pasek trzymał koło na większej części obwodu.

Może lepiej zrobić przekładnie dwustopniową? Od silnika z paskiem szerokości 9mm, do przekładni ciernej z 16mm ( chyba takie są) i dużym napięciem,a  może nawet o większym module.

No i części można dostać " za rogiem" :) .

Edit:

Ta idea z przekładnią jednostopniową bardziej mi się podoba, dlatego o niej pisałem Ale trzeba koniecznie sprawdzić jakość części.

@mar449 pisze o budowie dwustopniowej

 l stopień p. pasowa silnik (16z)- koło napędzające wałek 12mm (160z)

II stopień p. cierna wałek 12mm  - koło na osi Ra 432mm

 

Ale faktycznie wrzucił fotke przekładni mxl z zębami trapezowymi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Odległość między kołami przy napiętym pasku około 1-2cm. Tak mi wyszło z z porównania średnic przekładni i podanego rozstawu kół. To jest pozamiatane, bo zamówienie już poszło do  dużego kraju żółtych przekładni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mar449 napisał:

 Odległość między kołami przy napiętym pasku około 1-2cm. Tak mi wyszło z z porównania średnic przekładni i podanego rozstawu kół. To jest pozamiatane, bo zamówienie już poszło do  dużego kraju żółtych przekładni. 

 

Tu, po podaniu prawidłowej podziałki,  policzysz dokładnie:

https://www.akcesoria.cnc.info.pl/porady/200-kalkulator-pasow

 

 Nie wiem jaką zamówiłeś ale dla tej XML którą wcześniej pokazałeś przykładowe obliczenua (w telefonie) wyglądają tak

Screenshot_20210326-111223.jpg.2ee4dea7d558aa55bd80f43ef43ff729.jpg

 

Ale tak jak mówi @ryszardo profil zębów nie jest nalepszy.

Dokładniejsza byłaby przekładnia z profilem zębów HTD (3M) lub 

GT2( występuje w każdej drukarce 3d)

Ale myślę że nie będzie tak źle i na początek wystarczy.

 

 

Zestawy do opaskowania  od Rowan astronmy Heq5 (650zł) też są na paskach o profilu  trapezowym (T2,5) i poprawiają znacznie pracę montażu.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mar449 zakładam że to ten zestaw, którego fotkę wrzucałeś wcześniej?

Dla pasa MXL o podziałce 2mm internety piszą że sugerowane napięcie to 80N na cal szerokości.

Jeżeli masz pas o szerokości 10mm, to wyjdzie 60N dla przekładni - musiałbyś poszukać NEMA17, która będzie miała na tyle mocne łożyska i producent deklaruje "Radial force" ponad 60N - najlepiej ponad 100N.

Jeśli chodzi o kąt opasania, to dla MXL o szerokości 10mm wytrzymałość na ścinanie zęba takiego pasa będzie na poziomie 50N. Dla małej liczby zębów - jak u Ciebie wypadałoby zmiejszyć tą wytrzymałość o ~połowę.

Z dostępnego momentu na przekładni ciernej trzeba by policzyć ile zębów musi być w kontakcie i czy potrzebna jest dodatkowa rolka.

 

Tak jak koledzy piszą pas GT2 albo HTD byłby najlepszy.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. wcześniej czytałem trochę o profilach zębów pasków napędowych, ale po wrzuceniu tego kompletu na forum i przeczytaniu otrzymanych odpowiedzi uznałem, że ta przekładnia będzie się nadawała. Dlatego odpuściłem kształt zębów i zamówiłem. Czy można tu na forum zamieszczać linki sprzedawców, bo ktoś prosił.

2 godziny temu, bartolini napisał:

Dla pasa MXL o podziałce 2mm internety piszą że sugerowane napięcie to 80N na cal szerokości.

Jeżeli masz pas o szerokości 10mm, to wyjdzie 60N dla przekładni - musiałbyś poszukać NEMA17, która będzie miała na tyle mocne łożyska i producent deklaruje "Radial force" ponad 60N - najlepiej ponad 100N.

cal to 2,54 cm.  Czy nie wyjdzie 30N ?

 

Edytowane przez mar449
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siły będą się dodawać, ale to jest pierwszy stopień przekładni. Czy konieczne są takie naciągi paska, żeby to poprawnie działało? Jak dostanę te przekładnie , to wtedy zrobię zdjęcia, pokażę jak to wygląda i zadecydujemy, czy to wywalić i szukać innych, czy te może będą się nadawały.

 

Edytowane przez mar449
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, mar449 napisał:

Ale z opisu wynika że odległość od osi to 104mm (chyba żw wybrałeś inny pasek niż b200mxl) a minimalna odległość dla tych kół to 59mm czyli masz 4cm na których mozesz dołożyć dodatkową rolkę dzięki której zwiększysz  opasanie małego kółka  i znacznie poprawisz mozliwości "trakcyjne" tej przekładni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolka wystarczy po stronie "powrotnej"

Nie do końca jestem pewien czy do końca rozumiem pytanie - Nie da się zastosować innego , w sensie rodzaju profilu, paska do tych kół. Musi być pasek MXL

 

Ale w żóltym kraju można kupić np zestaw GT2  koła   16z i 120z 

Profil Gt2 jest bardzo popularny i łatwo dostępny również u nas niekoniecznie na Aliexpress.

 

Jest też  mocniejszy HTD 3M

Na ali znalazłem koło 150z 

https://a.aliexpress.com/_v2ZN6v

U nas tyn  sklepie

 https://www.ebmia.pl/137-kola-do-pasow-htd-3m?page=2

Największe 72z  ale dostępne w 24h

 

Mozliwosci jezt wiele.

 

Na tą chwilę myślę ze zostań  przy tym zamówionym rozwiązaniu zbuduj resztę montażu i przetestuj.

 

Zmiana przekładni pasowej na inną  jest możliwa w każdym momencie, zaplanuj tylko z wiekszą tolerancją możliwość  przesuwania silnika i rolki napinającej.

 

M.

 

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeżeli to zbuduję i będzie słabe, a potem nie znajdę koła o 160 zębach o innym profilu zębów, to  będę to musiał przerabiać na podwójną przekładnię, bo przełożenie będzie za małe. (To tak samo jak budować od nowa.) Bardzo mi się spodobał pomysł Ryszardo, żeby to zrobić na pojedynczej przekładni pasowej, ale nigdzie nie mogę znaleźć tak dużego koła Gt2. Czytałem jeszcze to:

https://www.optibelt.com/fileadmin/pdf/produkte/zahnriemen-pu/Optibelt-TM-Polyurethane-Timing-Belts.pdf

 Piszą o profilu zębów AT5,  że dokładne, ale nie wiem czy nie do większych obciążeń. I nie wiem jaki jest minimalny promień gięcia tych pasków, bo chyba są zbrojone stalą.

 

Edytowane przez mar449
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Gt2 bedzie ciężko o większe średnice dlatego podałem link do koła HTD 3M ze 150z,

(Jak również link do strony Ebmia gdzie znajdziesz więcej rodzajów pasów zębatych.)

 

 Dla profilu HTD 3M możesz użyć nawet koła 10z lub 12zScreenshot_20210328-154831.jpg.515a7fc132be9abcb96b549be7d66c46.jpg

 

 I  w połaczeniu z paskiem

 

Screenshot_20210328-155531.png.c44cca65a850b3ffed074e79fd0bee85.png

 

możesz mieć przekładnię 15:1 lub 12,5:1   zależy czy uda sie wywiercić w małym kole otwor 5mm pod silnik.

 

Przekładnia jednostopniowa jest raczej nierealna, pamiętaj że przekładnia mechaniczna musi mieć wartość min 202,5:1 a dla AstroEq (mikrokrok 1/32) lepiej jakby miała 405:1.

Dla prowadzenia z dokładnością 0.5"

 

M.

 

 

 

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Po rozważeniu wszystkiego myślę, że będę budował jednak przekładnie pasową dwustopniową + cierną.

Czy całkowite przełożenie mechaniczne zrobić na 1:720 ? ( byłyby silniki 1,8 stopnia i pasowałoby do popularnej elektroniki) Czy inne??

Może tak?

Cierna- Koło duże 450 mm. średnicy, wałek 15mm. oparta na łożyskach stożkowych. Przełożenie 1:30

1 stopień pasowa Duże  koło 160 lub 150 zębów, Małe kółko 16-20 zębów Przełożenie od 1:10 do 1:7,5

Sumaryczne przełożenie cierna+ 1 stopień =  (koło 160+16=1:300)     lub    (koło 150+16=1:281)                    (koło 150+20 =1:225)

2 stopień pasowa Duże koło ?????? Małe koło ?????

Czy to przełożenie musi być dokładnie 1:720 bo mam problem z doborem kół, a chciałbym wypróbować to co zamówiłem, a jak będzie słabo- podmienić na inne koła i paski bez przerabiania reszty konstrukcji. Czy może dobrać dokładne przełożenie przez zmianę średnicy dużego koła ciernego? Marek

Edytowane przez mar449
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mar449 napisał:

Bardzo ci dziękuję mirek01 Czy (AstroEq) ma mechanizmy korekty błędów okresowych?

Rozrysowuję te przekładnie i kompletuję części.

AstroEq jest tylko stetownikiem/pośrednikiem sterującym pracą silników pomiędzy Laptopem a montażem.

Sygnał daje program w laptopie.

 

Jeśli bedziesz korzystał Ascom+Eqmod to jest tam fukcja "nauki" błedu okresowago.(PE)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie, pomóżcie proszę.

W mojej głowie powstała koncepcja lekkiego montażu widłowego do maka 180 - głównie z myślą o obserwacjach wizualnych oraz avikowaniu planet.

Doradźcie proszę jak rozwiązać napęd R.A. (nie mam pojęcia o elektornice, silnikach krokowych, arduino itp)

Moje pytania brzmią:

(1) z jakich kloców zestawić napęd?

(2) kto z Was wykona mi elektronikę do tego

 

(1) mam przekładnie ślimakową 1:90 i co dalej: jaka kolejna przekładnia (paskowa? ślimakowa? o jakim przełożeniu?), jaki silnik krokowy do tego?

 

Temat o widłach - tu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o elektronikę to chyba najlepszym rozwiązaniem i to dość tanim jest AstroEQ. Ktoś oferuje gotowce na giełdzie. Jedynym problemem jest brak pilota więc trzeba nim sterować przez komputer, tablet lub smartfona. Pytanie tylko czy potrzebujesz funkcjonalności GOTO? Chyba sam napęd powinien wystarczyć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE chcę GoTo, napęd ma być tylko w jednej osi.

NIE rozważam sterowania przez współczesne dobrodziejstwa jak komputer, tablet czy smartfon.

Ma być tylko przełącznik OFF/ON. Ewentualnie możliwość wyboru prędkości gwiazdowej, księzycowej i słonecznej - jeśli się da to zaimplementować bez drastycznego podnoszenia kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przydałyby się przyciski do drobnych korekt ustawienia montażu

taki sterownik to bardzo prosta sprawa. W zasadzie istnieją gotowe rozwiązania i wystarczy tylko zaadoptować kod dla procesora

musisz dokładnie określić jakie funkcje są ci potrzebne, jakie zasilanie, jaki silnik

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.